AVIF در مقابل SVG | avif.io ✨

معرفی

فرمت های کمی وجود دارد که می توانید برای کسانی که به دنبال رمزگذاری تصاویر گرافیکی مانند آرم، متن و تصاویر هستند استفاده کنید. این فرمت ها در یکی از دو کمپ قرار می گیرند: فرمت های بیت مپ و فرمت های برداری. گرافیک بیت مپ، که گاهی اوقات به عنوان گرافیک شطرنجی شناخته می شود، به این معنی است که یک تصویر شامل شبکه ای از پیکسل ها است که به عنوان ماتریس نقطه شناخته می شود. یکی از پیشروترین فرمت های گرافیک شطرنجی AVIF است. AVIF در سال 2019 توسط Alliance for Open Media (AOM) منتشر شد و هدف آن جایگزینی سایر فرمت‌های بدون اتلاف و اتلاف مورد استفاده برای گرافیک‌ها مانند PNG و GIF بود. در کمپ دیگر فرمت های گرافیکی برداری داریم با گرافیک برداری، تصاویر به عنوان معادلات ریاضی ذخیره می شوند در صفحه دکارتی – به جای روش ماتریس شبکه ای که برای گرافیک شطرنجی استفاده می شود. یک تصویر برداری به رایانه می گوید که برای مشاهده این تصویر چه خطوطی را ترسیم کند. محبوب ترین فرمت گرافیک برداری SVG (گرافیک برداری مقیاس پذیر) است. در اینجا نحوه مقایسه این فرمت ها و شما باید برای ارائه گرافیک خود استفاده کنید.

محدودیت ها و کیفیت

AVIF مبتنی بر کدک ویدیویی AV1 است، یک فرمت کارآمد برای ویدیویی که در سال 2017 منتشر شد. بنابراین کسانی که با ویدیو کار می‌کنند برخی از این محدودیت‌های کلیدی را از کدک‌های ویدیویی رایج تشخیص می‌دهند. AVIF دارای حداکثر وضوح 65536 در 65536 پیکسل است. این محدودیت برای اکثر عکس ها قابل قبول است. محدودیت های SVG کمی متفاوت از فرمت شطرنجی AVIF عمل می کند. به جای داشتن تعداد مشخصی از پیکسل هایی که SVG می تواند پشتیبانی کند، گرافیک های برداری مانند SVG از خطوط و نقاط تشکیل شده است. این تصاویر فاقد جزئیات هستند زیرا نشان دادن الگوها و اشکال پیچیده از نظر ریاضی دشوار است. این یعنی تعریف عکس یا گرافیک های عکس مانند در یک تصویر برداری چالش برانگیز است. به طور کلی، هرچه یک تصویر پیچیده تر باشد، نمایش آن به عنوان یک گرافیک برداری (که به عنوان ردیابی شناخته می شود) دشوارتر است – و ردیابی یک عکس تقریباً غیرممکن است. AVIF، به عنوان یک فرمت عکس نیز، از ویژگی هایی مانند طیف گسترده رنگ و تصاویر HDR پشتیبانی می کند. اینها برای به اشتراک گذاری تصاویر دقیق عالی هستند اما برای محتوای گرافیکی خیلی مفید نیستند. رنگ ها در SVG به فضای رنگی sRGB محدود می شوند.
مزیت اصلی SVG مقیاس پذیری آن است. وقتی یک تصویر بیت مپ را مانند یک فایل AVIF بزرگ می‌کنید، با نزدیک‌تر شدن به آن شبکه، وضوح درک شده از تصویر کاهش می‌یابد. بنابراین، یک تصویر شروع به تار شدن می کند. اگر به اندازه کافی بزرگنمایی کنید، می توانید تک تک پیکسل ها را ببینید. در مورد گرافیک برداری اینطور نیست. هنگامی که یک تصویر SVG بزرگ می شود، کیفیت یا جزئیات کاهش نمی یابد. از آنجایی که گرافیک های برداری مستقل از وضوح هستند، بی نهایت مقیاس پذیر هستند.

فشرده سازی

مقایسه فشرده سازی بدون تلفات AVIF با SVG بسیار سودمند است از آنجایی که یک تصویر با وضوح بالا و بدون اتلاف است، نزدیکترین فرمت بیت مپ به گرافیک برداری است. فشرده‌سازی بدون اتلاف AVIF فرمت‌هایی مانند PNG را شکست می‌دهد تا اندازه فایل‌های کوچک‌تر با کیفیت یکسان را ارائه دهد. قبل از معرفی AVIF، استاندارد صنعتی برای گرافیک بیت مپ PNG (Portable Network Graphics) بود. امکان کاهش اندازه تصاویر SVG وجود دارد. به عنوان یک فرمت مبتنی بر XML، فایل‌های SVG معمولاً حاوی تکه‌های مکرر متنی هستند که در فایل پخته شده‌اند. این به خوبی به فشرده سازی بدون تلفات کمک می کند. با استفاده از الگوریتم gzip می توان این قطعات را حذف کرد و حجم فایل را تا 50 درصد کاهش داد. همان گرافیک 82.3 کیلوبایتی SVG را می توان تا 30 کیلوبایت بهینه کرد. AVIF همچنین از فشرده سازی با اتلاف پشتیبانی می کند و یکی از نقاط قوت کلیدی این فرمت است. فرمت های با اتلاف مانند JPEG قبلاً برای گرافیک نامناسب بودند زیرا فشرده سازی با اتلاف لبه ها را محو می کند و مصنوعات فشرده سازی را معرفی می کند. این به این دلیل است که فشرده‌سازی با اتلاف JPEG برای تقریب خطوط واضح تصاویر گرافیکی مشکل دارد. فشرده‌سازی با اتلاف AVIF جذابیت فوق‌العاده‌ای دارد، به این معنی که مصنوعات کمتری وجود دارد، و عملکرد بهتری را با یک تصویر گرافیکی برای کاهش اندازه فایل آن مطابقت می‌دهد. با استفاده از AVIF، کاربران می توانند اندازه فایل گرافیکی را بدون آسیب رساندن به کیفیت بصری آن کاهش دهند. با طراحی، گرافیک برداری را نمی توان با استفاده از روش های با اتلاف فشرده کرد.

سرعت

هنگام رمزگشایی تصاویر SVG، کامپیوتر مجبور نیست کل شبکه پیکسلی را پردازش کند و خطوط را ترسیم کند. بنابراین، رمزگذاری و رمزگشایی فایل های SVG سریع است و بسیاری از مدیران وب از گرافیک های SVG بر روی PNG (و AVIF) برای بهبود زمان بارگذاری صفحه استفاده می کنند. در مقایسه، AVIF به دلیل پیچیدگی آن، فرمت کندتری برای استفاده است. این فرمت دارای سرعت کدگذاری و رمزگشایی تک هسته ای متوسطی است. با این حال، AVIF از موازی سازی پشتیبانی می کند. این به رمزگذار تصویر اجازه می دهد تا از سخت افزار چند رشته ای استفاده کند و از بیش از یک هسته CPU برای رمزگشایی و کدگذاری تصاویر AVIF استفاده کند. از آنجایی که سخت‌افزار کامپیوتر به سمت تعداد هسته‌ها و رشته‌های بالاتر تمایل دارد، انتظار داریم سرعت پایین AVIF در طول زمان بهبود یابد. با این حال، واضح است که برای اکثر تصاویر، SVG سریعتر از AVIF خواهد بود.

ویژگی های دیگر

هر دو AVIF و SVG از شفافیت آلفا پشتیبانی می کنند، ویژگی که برای گرافیک با پس زمینه شفاف حیاتی است.
AVIF از همپوشانی ها و نقشه های عمقی پشتیبانی می کند. پوشش‌ها به لایه‌ها اجازه می‌دهند تا به حفظ وضوح متن و گرافیک روی پس‌زمینه‌های فشرده عکس کمک کنند. نقشه های عمقی امکان افزودن افکت ها به پیش زمینه و پس زمینه را فراهم می کنند. این ویژگی ها برای گرافیک های برداری اعمال نمی شود. علاوه بر این، هر دو فرمت از انیمیشن نیز پشتیبانی می کنند. این قابلیتی است که برای گرافیک متحرک و کارتون عالی است. از آنجایی که AVIF بر اساس استاندارد ویدئویی AV1 است، تصاویر AVIF ترتیب‌یافته می‌توانند از فشرده‌سازی میان فریم بهره ببرند که کدک‌های تصویر متحرک با کارایی بالا را تامین می‌کند. AVIF برای عکس های متحرک مانند فیلم دوربین عالی است، اما می تواند برای برخی از موشن گرافیک ها نیز عالی باشد. بردارهای متحرک را می توان از طریق چند روش، اسکریپت، استایل و SMIL به دست آورد. اسکریپت SVG برای انیمیشن برای متحرک سازی رابط های کاربری مانند دکمه ها و پانل ها عالی عمل می کند. SVG ها را می توان با استفاده از تگ های به سبک CSS برای فریم کلیدی اولیه متحرک کرد. برای مطابقت با همان سطح پیچیدگی AVIF های متوالی، زبان ادغام چند رسانه ای همگام شده را می توان برای ارائه های چند رسانه ای با استفاده از SVG استفاده کرد. با استفاده از SMIL، این انیمیشن ها می توانند تعاملی باشند و می توانند به رویدادهایی مانند کلیک ماوس پاسخ دهند. این نسخه نمایشی بازی موشکی زیبا را که با استفاده از SMIL ایجاد شده است، بررسی کنید: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/SMIL_missile_demo.svg (این فایل تحت مجوز Creative Commons Attribution 2.5 Generic مجوز دارد. یک بازی ویدئویی ساده توسط CMG Lee در حال نمایش قابلیت های SMIL برای تعامل.)

حمایت کردن

به عنوان فرمت اصلی برای گرافیک برداری، SVG توسط تمام مرورگرهای وب اصلی در تلفن همراه و دسکتاپ پشتیبانی می شود. تمامی مرورگرهای اصلی از تصاویر SVG متحرک و زبان SMIL نیز پشتیبانی می کنند. SVG بخشی جدایی ناپذیر از توسعه وب است و پشتیبانی جهانی آن جای تعجب ندارد. با وجود جوانی اش AVIF رشد چشمگیری در جذب بازار داشته است و از نسخه 93 به طور کامل توسط محبوب ترین مرورگر جهان Google Chrome پشتیبانی می شود. Opera همچنین به طور کامل از AVIF پشتیبانی می کند. در ژوئیه 2021، فایرفاکس پشتیبانی کامل از تصاویر AVIF هم ثابت و هم توالی در به روز رسانی فایرفاکس 92 خود را ارائه کرد. سافاری و مایکروسافت اج هنوز از این فرمت پشتیبانی نکرده‌اند، اما انتظار داریم که به زودی از این فرمت پیروی کنند.

نتیجه گیری برای Nerds

SVG و AVIF روش‌های کاملاً متفاوتی برای ذخیره‌سازی تصاویر هستند و نقاط قوت و ضعف مختلفی دارند. برای تصمیم گیری در مورد استفاده از فرمت، باید پیچیدگی تصویری را که می خواهید صادر کنید شناسایی کنید. هرچه یک تصویر جزئیات بیشتری داشته باشد، ردیابی آن به عنوان یک گرافیک برداری دشوارتر است. شما نمی‌توانید عکس‌ها را به‌عنوان SVG نشان دهید، و حتی عکس‌های شبیه به عکس به‌عنوان یک وکتور ردیابی می‌شوند. AVIF به عنوان یک گام رو به جلو قابل توجه برای گرافیک شطرنجی است. قبل از AVIF، فایل‌های PNG در مقایسه با گرافیک‌های بهینه‌سازی شده SVG بسیار زیاد بودند. بنابراین کسانی که به دنبال کاهش محدودیت های پهنای باند و بارگذاری صفحه هستند از گرافیک SVG استفاده می کنند. داستان با AVIF به دلیل فشرده سازی بدون تلفات بسیار کارآمدتر تغییر کرده است. برای گرافیک های پیچیده، AVIF بی نظیر است. اما برای گرافیک های ساده مانند آرم ها و هنر متن، SVG یک فرمت تصویر سخت است. اشتراک‌گذاری گرافیک‌های شطرنجی آسان‌تر است زیرا توسط پیش‌نمایش‌های بیشتر تصویر، برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی و غیره پشتیبانی می‌شوند.

نتیجه گیری برای بازاریابان

با توجه به اینکه اکثر تصاویر موجود گرافیک شطرنجی هستند، AVIF فرمتی است که با پیشرفت بیشتر برای عموم مفیدتر خواهد بود. برای کاربر معمولی، مدیریت، دانلود و مشاهده تصاویر بیت مپ آسان تر است. استثنائاتی وجود دارد که فایل های SVG راحت تر هستند، مانند گرافیک های جاسازی شده در یک صفحه وب. با این حال، به طور کلی، بهبود کارایی اندازه فایل AVIF می‌تواند صنعت گرافیک را بیش از استفاده از SVG متحول کند. پیشرفت‌ها در فشرده‌سازی با اتلاف AVIF، تصاویر گرافیکی را کوچک‌تر کرده و انتقال و مشاهده را آسان‌تر می‌کند.
در حالی که SVG در حال حاضر از مرورگر جامع‌تری پشتیبانی می‌کند، انتظار داریم AVIF در سال‌های آینده به پیشرفت خود برسد ، همانطور که انتظار داریم Edge و Safari در نهایت به زودی از فرمت پشتیبانی کنند. AVIF یک فرمت همه منظوره عالی برای استفاده با محتوای گرافیکی و تصاویر عکس است. ما انتظار داریم که آن را تبدیل به یک فرمت تصویر برای همه در آینده تبدیل کند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور
مطالب پیشنهادی  پشتیبانی جوملا AVIF | avif.io ✨