AVIF در مقابل PNG – کدام کدک تصویر زنده خواهد ماند؟

معرفی

برای سال‌ها، کدک تصویر برای کاربرانی که به دنبال ذخیره کار خود در قالب فایل شطرنجی با کیفیت بالا و شفافیت هستند، PNG یا گرافیک شبکه قابل حمل بوده است. PNG که در سال 1996 طراحی شد، یک فرمت بدون اتلاف است که از کانال های آلفا پشتیبانی می کند و باعث می شود کسانی که با گرافیک بیت مپ کار می کنند، آن را دوست داشته باشند.
AVIF یک فرمت تصویری است که از فریم های کدک AV1 برای فیلم ها مشتق شده است. این یک فرمت فایل نسبتاً جدید است که در ابتدا در سال 2019 منتشر شد. بیایید ببینیم این فرمت فایل کاملاً جدید چگونه در برابر PNG قرار می گیرد:

کیفیت و محدودیت ها

اجازه دهید ابتدا به محدودیت های هر دو فرمت فایل نگاه کنیم. AVIF دارای حداکثر وضوح تصویر 65536 در 65536 پیکسل است. PNG دارای محدودیت تئوری وضوح 2,147,483,647 x 2,147,483,647 پیکسل یا 2500 مگاپیکسل است. به جرات می توان گفت که هیچ کس در کار روزمره خود به آن نمی رسد.
یک تصویر AVIF دقت 12 بیتی را ارائه می دهد، در حالی که PNG حداکثر عمق بیت 16 بیتی را ارائه می دهد. در واقعیت، دقت 12 بیتی برای تحویل تصویر کافی است و اکثر طراحان تصویر از بیت های اضافی استفاده نمی کنند. هر دو PNG و AVIF ارائه می دهند پشتیبانی از HDR و طیف رنگی گسترده.

فشرده سازی

به عنوان یک فرمت فایل فشرده سازی بدون تلفات، تصاویر PNG به دلیل اندازه فایل های بزرگ خود بدنام هستند. AVIF از فشرده سازی با اتلاف و بدون اتلاف پشتیبانی می کند. این تطبیق پذیری است که به دلیل الگوریتم فشرده سازی کارآمد، به AVIF برتری در اندازه فایل ها می دهد. برای فشرده‌سازی بدون تلفات، تعادل کاربر Reddit دریافت که PNG در اندازه فایل هنگام مقایسه یک PNG ورودی و یک فایل AVIF خروجی کارآمدتر است. به عنوان مثال، یک PNG ورودی 21265 کیلوبایتی به یک فایل AVIF با حجم 42503 کیلوبایت تبدیل شد. اگر به دنبال فرمت فایل بدون اتلاف هستید، PNG در اندازه کارآمدتر است.
با این حال، جایی که فرمت تصویر AVIF جلوتر می‌رود، فشرده‌سازی ضعیف آن است. AVIF با عکس‌های با وفاداری پایین – که برای تصاویر وب رایج است – با اندازه فایل‌های JPEG بسیار عالی عمل می‌کند. تصاویر فشرده AVIF دارای “جذابیت” عالی هستند، به این معنی که بسیاری از مصنوعات فشرده سازی مانند نوارهای رنگی را شامل نمی شوند. اگر می خواهید یک PNG را برای اشتراک گذاری در اینترنت بدون افت قابل توجه کیفیت تصویر تبدیل کنید، AVIF بسیار عالی است.

سرعت

رمزگشایی یک PNG به دلیل عدم پیچیدگی در قالب، فوری است. در واقع، با حجم فایل بزرگ، هرگونه کندی درک شده در دسترسی به PNG به اشتراک گذاشته شده در اینترنت، به احتمال زیاد به جای قدرت محاسباتی مورد نیاز برای رمزگشایی تصویر، مشکلی با سرعت اینترنت است. فرمت های فایل تصویری جدیدتر مانند AVIF پیچیده تر هستند. بنابراین سیستم های کندتر ممکن است کمی بیشتر برای رمزگشایی تصویر تلاش کنند. سرعت رمزگشایی تک هسته ای برای AVIF می تواند به طور قابل توجهی کندتر از PNG باشد. با این حال، AVIF با سرعت کدگذاری در ماشین‌های تک رشته‌ای مشکل دارد. با این حال، AVIF قابل موازی‌سازی است و به چندین هسته و رشته‌های مختلف اجازه می‌دهد تا برای کمک به رمزگذاری و رمزگشایی، «پیچ در» شوند. PNG یک کدک متوالی است و بنابراین نمی تواند از ماشین های چند هسته ای استفاده کند. از آنجایی که پردازنده‌های کامپیوتری به سمت هسته‌ها و رشته‌های بیشتر تمایل دارند، AVIF با عملکرد چند هسته‌ای مناسب بسیار مقاوم‌تر به نظر می‌رسد.

ویژگی های دیگر

PNG به طور سنتی یک فرمت تصویر ثابت است، با GIF به طور سنتی از تصاویر متحرک غیر ویدئویی استفاده می شود. فرمت PNG متحرک (aPNG) که توسط اکثر مرورگرها پشتیبانی می‌شود، به این ترکیب اضافه شده است. در مقایسه با GIF، aPNG به شفافیت و اندازه فایل کوچکتر برای کیفیت تصویر قابل مقایسه اجازه می دهد. از آنجایی که AVIF مبتنی بر کدک ویدیویی AV1 است، AVIF موقعیت خوبی برای انیمیشن دارد. بنابراین ذخیره توالی تصویر با AVIF کارآمد و آسان است.
AVIF از رندر پیشرونده پشتیبانی نمی‌کند، فرآیندی برای رمزگشایی یک تصویر که در آن بخش‌هایی از تصویر به صورت تدریجی از یک فایل تصویری ناقص رمزگشایی می‌شوند. این اجازه می دهد تا تصاویر پیش نمایش با کیفیت پایین قبل از رمزگشایی کامل تصویر نشان داده شوند. این باعث بهبود تجربه کاربر هنگام مشاهده تصاویر از اینترنت می شود، زیرا مرورگر نیازی به صبر کردن برای دانلود کل تصویر قبل از شروع رمزگشایی ندارد. PNG رمزگشایی پیشرونده را ارائه می دهد و به طور بالقوه بارگذاری تصاویر فشرده شده بدون تلفات را در اینترنت آسان تر می کند.
هر دو PNG و AVIF از شفافیت آلفا پشتیبانی می کنند. با این حال، AVIF همچنین از نقشه‌های عمقی پشتیبانی می‌کند که امکان اعمال افکت‌ها و پوشش‌ها را فراهم می‌کند. پوشش‌ها به تصاویر اجازه می‌دهند چندین لایه داشته باشند. اگر یک عنصر غیر تصویری در بالای تصویر پس‌زمینه داشته باشید، عالی است. این را می توان در یک لایه جداگانه قرار داد تا از ترد بودن اطمینان حاصل شود.

حمایت کردن

به عنوان یک فرمت پرکاربرد از اواخر دهه 1990، همه مرورگرهای اصلی از PNG پشتیبانی می کنند. این انتخاب واقعی برای فشرده سازی بدون تلفات و شفافیت آلفا است. هیچ مشکلی در پشتیبانی مرورگر با PNG وجود ندارد – اگرچه هر طراح وب که از تصاویر PNG در صفحات وب خود استفاده می کند باید زمان دانلود را برای کاربرانی با اتصالات کند یا اندازه گیری شده در نظر بگیرد. استفاده از فشرده سازی بدون تلفات برای تحویل وب عاقلانه نیست.
به عنوان یک فرمت تصویر نسبتاً جدید، AVIF هنگام پشتیبانی از مرورگر با مشکل مواجه است. Google Chrome از Chrome 85 از AVIF پشتیبانی می کند. در همان زمان، Opera و Samsung Internet نیز پشتیبانی کامل از تصاویر ثابت و متوالی را اجرا کرده اند. فایرفاکس رسماً از AVIF پشتیبانی نمی‌کند، اما می‌توان آن را در about:config فعال کرد و شامل پشتیبانی تصاویر متحرک (متحرک) نمی‌شود. در واقعیت، کاربران تمایلی به تغییر تنظیمات مرورگر خود برای مشاهده سایت شما ندارند. AVIF در حال حاضر توسط Microsoft Edge، Internet Explorer یا Safari پشتیبانی نمی‌شود. برای پشتیبانی از مرورگر، PNG به وضوح برنده است.

خلاصه ای برای Nerds

AVIF یک فرمت در حال ظهور است و مزایای قابل توجهی را در ارائه تصویر با کیفیت پایین و جذاب ارائه می دهد. در مقایسه با JPEG با نسبت فشرده سازی مشابه، تصاویر AVIF دارای مصنوعات بسیار کمتری مانند نوارهای رنگی هستند، که اگر یک PNG دارید که می خواهید آن را برای تحویل وب تبدیل کنید، ایده آل است. AVIF مزایای قابل توجهی مانند پشتیبانی از پوشش و پشتیبانی از محدوده دینامیکی بالا را ارائه می دهد. رنگ‌گرایان از پشتیبانی طیف رنگی گسترده آن، از جمله پشتیبانی NCLX: sRGB، خطی sRGB، خطی Rec2020 و غیره لذت خواهند برد. PNG حداکثر عمق بیت بالاتری دارد. با این حال، این مشکلی برای تحویل عکس نیست. توالی برای انیمیشن با AVIF ساده تر از PNG است، و فرمت بی نظم aPNG را شکست می دهد. عدم فشرده سازی PNG استفاده از آن را در وب دشوار می کند. اندازه فایل های پایین تر AVIF و کیفیت تصویر حفظ شده با فشرده سازی با اتلاف، آن را به یک جایگزین عالی برای استفاده تبدیل می کند – از فشرده سازی وحشتناک JPEG چشم پوشی می کند. بزرگترین اشکال AVIF جذب جریان کم آن است. با این حال، با تبدیل شدن ویژگی‌ها به فرمت فایل غالب در آینده، انتظار داریم که این تغییر کند و به طور گسترده پشتیبانی شود.

خلاصه ای برای بازاریابان

AVIF کیفیتی مشابه تصاویر PNG را در اندازه فایل کاهش می دهد. از آنجایی که کامپیوترها روی هسته‌ها و رشته‌های بیشتری تمرکز می‌کنند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که AVIF‌ها زمان‌های رمزگشایی سریع‌تری داشته باشند و سرعت دانلود تصویر شما را بهبود ببخشند. تصاویر AVIF همچنین از شفافیت پشتیبانی می‌کنند و در صورت نیاز به دانلود یا اشتراک‌گذاری تصویری با پس‌زمینه شفاف، آن را به جایگزینی عالی برای PNG تبدیل می‌کنند. توانایی آن در داشتن چندین لایه، صادرات متن را به عنوان یک پوشش برای به حداکثر رساندن عملکرد آسان می کند. همچنین می توان افکت ها را به تصاویر AVIF اضافه کرد. فرمت AVIF از ویژگی‌های غنی است و ما انتظار داریم که در سال‌های آینده ویروسی شود. همانطور که پشتیبانی مرورگر در طول زمان بهبود می یابد، انتظار داریم AVIF به فرمت تصویر غالب برای استفاده در وب تبدیل شود.

نتیجه

در حال حاضر، PNG همچنان تاج خود را برای فشرده سازی بدون اتلاف با کاهش اندازه فایل و پشتیبانی بیشتر مرورگر حفظ کرده است. اگر می‌خواهید برای کاهش اندازه فایل به فشرده‌سازی با اتلاف روی بیاورید، AVIF یک جایگزین عالی برای تحویل وب است. AVIF به خوبی فشرده می‌شود و کیفیت بالای تصاویری که تحت فشرده‌سازی با اتلاف قرار می‌گیرند، این فرمت فایل را برای طوفانی کردن وب عالی می‌کند. پشتیبانی مرورگر در حال حاضر محدود است، اما با گذشت زمان با افزایش جذب، انتظار داریم پشتیبانی بهبود یابد و AVIF به قالب غالب برای تحویل وب تبدیل شود.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور
مطالب پیشنهادی  آیا AVIF از کاشی کاری پشتیبانی می کند؟