AVIF در مقابل JPG – کدام کدک تصویر زنده خواهد ماند؟

معرفی

امروزه ما کدک های تصویر زیادی برای کار داریم. تصاویر در همه اشکال و اندازه ها و همچنین فرمت ها وجود دارند. با این حال، بسیاری نمی دانند که داشتن بیش از یک کدک تصویر برای انتخاب چقدر مهم است. امروز، JPEG یکی از محبوب ترین کدک های تصویری است که در سراسر جهان استفاده می شود. JPEG / JPG یک فرمت فایل تصویری و مخفف Joint Photographic Expert Group است. این فرمت که در سال 1992 اختراع شد، یکی از قدیمی ترین و رایج ترین فرمت های فایل تصویری در وب است. این به طور گسترده در اینترنت و فراتر از آن استفاده می شود و فشرده سازی تصویر عالی را ارائه می دهد. برای بیش از دو دهه، JPG انتخاب پیش فرض بوده است – اما اکنون، جایگزین ها و رقبای مختلفی ظاهر می شوند که می توانند با JPG به عنوان کدک تصویر پیش فرض رقابت کنند. جالب اینجاست که آخرین نسل بعدی کدک تصویر که مورد توجه مثبت زیادی قرار گرفته به نام AVIF شناخته می شود. AVIF (AV1 Still Image File Format) یک فرمت فایل تصویری است که از فرمت ویدئویی AV1 که توسط Alliance for Open Media توسعه یافته است و عمدتاً در مرورگرهایی مانند Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده می‌شود. این بر اساس کدک ویدیویی AV1 است و به طور گسترده توسط غول های رسانه ای مانند نتفلیکس استفاده می شود. AVIF تصاویر واضح و با جزئیات قابل توجهی را ارائه می دهد و در عین حال بار محموله را در پس زمینه کاهش می دهد.
اگرچه زمانی JPEG انتخاب پیش فرض برای همه انواع تصاویر بود، اما محدودیت های متعددی دارد که می تواند مفید بودن آن را به حداقل برساند. مثلا، JPG فاقد پشتیبانی شفافیت آلفا است – یک مشکل بزرگ برای تعداد زیادی از کاربران. علاوه بر این، محدودیت 8 بیتی به این معنی است که ممکن است در ایجاد تصاویر سازگار با HDR با دامنه دینامیکی بالا مشکل داشته باشد و در عین حال کیفیت فشرده سازی را محدود کند.

مقایسه کیفیت

اگر روی بحث در مورد اینکه کدام کدک تصویر بهترین است تمرکز کنید، این یا آن نظر وجود خواهد داشت. با این حال، نمی توان منکر آن شد JPEG امروزه از نظر کیفیت فشرده سازی دچار مشکل شده است. در واقع، حتی JPEG 2000 مدرن تر می تواند فشرده سازی کلی بهتری را ارائه دهد. با این حال، اگر می خواهید نتایج بهتری داشته باشید، بسیاری از کدک ها نتیجه رضایت بخش تر و واضح تر را ارائه می دهند. به عنوان مثال، فشرده سازی بدون تلفات و فشرده سازی عکس با اتلاف هنگام استفاده از AVIF بسیار کارآمدتر هستند. AVIF تمایل دارد برخی از بهترین نتایجی را که می توانیم به دست آوریم ارائه دهد با تصاویر هدرنده و غیرعکاسی برای کسانی که با تصویری با وفاداری پایین سروکار دارند، AVIF در حال حاضر اولین انتخاب است. مهمتر از همه، AVIF همچنین می تواند کاهش قابل توجهی از یک تصویر را ارائه دهد. کاهش فایل برای زمان بارگذاری سریعتر ضروری است. از آنجایی که AVIF می تواند کاهش 40٪ تا 90٪ را انجام دهد، می توان تفاوت زیادی را مشاهده کرد. این به تصاویر JPEG می رسد و در مقایسه با WebP حدود 20٪ صرفه جویی می کند. به راحتی می توان فهمید که چرا AVIF از نظر اندازه تصویر به کیفیت تصویر برنده جایزه می شود. همچنین هنگام مقایسه AVIF با JPEG محدودیت هایی وجود دارد. به عنوان مثال، JPEG محدود به استفاده از یک سیستم دقت رنگ 8 بیتی است، به این معنی که در عصر HDR، JPEG نمی تواند به همان کیفیت رنگ رنگ دست یابد. HDR امروز انتظار دارد دقت بالاتر و حداقل 10 بیتی داشته باشد. AVIF می تواند دقت 12 بیتی را تضمین کند و همچنین می تواند تصاویر HDR / Wide Gamut را پردازش کند. همچنین دارای حداکثر پنج کانال بالاتر از چهار کانال مجاز JPEG است. یکی دیگر از جنبه های مهم بحث JPEG-vs-AVIF در مورد مصنوعات است. امروزه، بسیاری از انواع تصاویر از یک مرز کاشی برای جدا کردن یک تصویر استفاده می کنند تا مطمئن شوند که با حداکثر اندازه ارائه شده مطابقت دارد. ابعاد در هر کاشی معمولاً می‌تواند آثاری از خود به جای بگذارد که بخش‌هایی از تصویر را محو کند یا خطوط ارتباطی واضحی را نشان دهد. از آنجا که AVIF ها می توانند تصویر/تصویر ویدیویی به اندازه یک ویدیوی 8K بگیرند، استفاده از آن در عکس های مدرن مشهود است.

مقایسه سرعت

یکی دیگر از جنبه های مهم، سرعت است. JPEG قبل از اختراع تراشه های CPU چند هسته ای نوشته شده بود. بنابراین برای کار با یک فرآیند متوالی طراحی شده است که در آن تعداد هسته ها مهم نیست. سرعت ساعت است امروزه، توسعه CPU در درجه اول بر چندین هسته متمرکز است، بنابراین JPEG نمی تواند از پردازش چند هسته ای بهره مند شود. AVIF می تواند کاری را انجام دهد که آن را به شکل مناسب تر فشرده سازی تصویر برای آینده تبدیل می کند. تیت باید توجه داشت که فرمت تصویر AVIF در حال حاضر زمان رمزگذاری کندی دارد. این باید در طول زمان تغییر کند. AVIF هنوز نسبتاً جدید است، بنابراین پشتیبانی سخت افزاری هنوز در دسترس است. انتظار بهبود در زمان رمزگذاری را داشته باشید.
علاوه بر این، یک تصویر AVIF از رندر پیش رونده پشتیبانی نمی کند، بنابراین فایل ها قبل از نمایش باید به طور کامل دانلود شوند. اغلب، این تأثیر کمی بر تجربه کاربر در دنیای واقعی دارد، زیرا فایل‌های AVIF بسیار کوچک‌تر از فایل‌های JPEG یا PNG مربوطه هستند و بنابراین می‌توان آنها را بسیار سریع‌تر دانلود و نمایش داد. برای اندازه فایل های بزرگتر، تأثیر می تواند قابل توجه باشد، و باید از قالبی استفاده کنید که از رندر پیش رونده پشتیبانی می کند.

ظرفیت انیمیشن

همانطور که می دانید JPEG یک فرمت تصویری است. این بدان معناست که معمولاً برای نمایش تصاویر ثابت طراحی شده است. AVIF بر اساس یک کدک ویدیویی واقعی است و ظرفیت انیمیشن را فراهم می کند. این بدان معنی است که می تواند انیمیشن ها و حرکات را به گونه ای پشتیبانی کند که JPEG نمی تواند.

تفاوت های اصلی برای Nerds

وقتی صحبت از بررسی تفاوت‌ها در بحث JPEG در مقابل AVIF می‌شود، تفاوت‌های اساسی وجود دارد. به عنوان مثال، متوجه خواهید شد که AVIF از ویژگی هایی مانند:

 • هر فضای رنگی از جمله طیف رنگی گسترده، ISO/IEC-CICP، و ICC
 • پشتیبانی از NCLX: sRGB، خطی sRGB، خطی Rec2020 و غیره.
 • 4: 2: 0، 4: 2: 2، 4: 4: 4
 • عمق رنگ 8، 10، 12 بیتی
 • محدوده دینامیکی بالا
 • فشرده سازی بدون اتلاف و فشرده سازی با اتلاف
 • فشرده سازی با اتلاف عالی در مقایسه با JPG
 • بدون رن مترقی
 • سوپ تک رنگ
 • ساپورت کاشی کاری
 • پشتیبانی از دانه فیلم
 • از انیمیشن هایی پشتیبانی می کند که JPEG نمی تواند انجام دهد
 • امکان استفاده از شفافیت آلفا را فراهم می کند
 • می تواند از پوشش ها استفاده کند، یکی دیگر از ویژگی هایی که JPEG نمی تواند از عهده آن برآید

با مقایسه این ویژگی های حیاتی با JPEG، به راحتی می توان فهمید که چرا چنین حرکتی به سمت تغییر طولانی مدت به AVIF وجود دارد. جزئیات کافی و ویژگی‌های اضافی را فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کسی می‌تواند با شکل بهتر و دقیق‌تری از تصویر بدون افزایش اندازه تصویر برخورد کند. این امر برای اطمینان از اینکه می‌توانیم تصاویر شفافی را به دست آوریم که از تمام سیستم‌های مدرن استفاده می‌کنند و در عین حال از اندازه‌های غیرضروری بزرگ تصاویر اجتناب می‌کنند. قابلیت استفاده از همپوشانی مزیت قابل توجه AVIF نسبت به JPEG است. می توانید بدون هیچ مشکلی از عملکردهایی مانند لایه های اضافی، کانال های رنگی و ماسک استفاده کنید. از طرف دیگر، JPEG را می توان با یک لایه دست نخورده ذخیره کرد.

تفاوت های اصلی برای بازاریابان

به بیان ساده، AVIF شانس بیشتری برای پشتیبانی در دراز مدت دارد. همچنین دارای درجه بالاتری از راندمان فشرده سازی است و می تواند با طیف وسیع تری از عملکردها همانطور که در بالا توضیح داده شد کار کند. به طور معمول، تفاوت های اصلی بین AVIF و JPEG را می توان به صورت زیر تقسیم کرد، با ارائه AVIF:

 • کیفیت تصویر بالاتر
 • اندازه تصویر کمتر
 • زمان پردازش کندتر، انتظار می رود در طول سال ها بهبود یابد.
 • کمتر، اما هنوز هم پشتیبانی از مرورگر نسبتا بالا است.

در حال حاضر، بسیاری هنوز استفاده از JPEG را راهی ایده آل برای حرکت به جلو در کوتاه مدت می دانند. از آنجایی که تصاویر بیشتر و بیشتری در استانداردهای پوشش ذکر شده در بالا قرار می گیرند، باید چنین فرض شود JPEG در 3-5 سال آینده سن خود را نشان خواهد داد. فرمت AVIF بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا سرعت بارگذاری، اگر پردازش نشود، و کیفیت تصویر را ارائه می دهد. همچنین، از نظر تعداد گزینه های تصویر، و این بی معنی است: AVIF کم و بیش همه چیزهایی را دارد که JPEG فاقد آن است، جدای از جذب گسترده در بازار. به مرور زمان تغییر خواهد کرد.

نتیجه

اکثر کدک‌های تصویر نسبت به آنچه تاکنون در JPEG استفاده کرده‌ایم، پیشرفت قابل توجهی خواهند داشت. اگرچه JPEG 2000 بهبود یافته نیز نسبت به نسخه قبلی خود پیشرفت های قابل توجهی را ارائه می دهد، اما هنوز نمی تواند از بسیاری جهات با AVIF رقابت کند. AVIF برای کسانی که نیاز به مدیریت رمزگذاری در تنظیمات پهنای باند کم دارند، گزینه ایده آلی است.
بنابراین، در حالی که JPEG ممکن است مزیت رندر پیش رونده را داشته باشد، اما منصفانه است که بگوییم AVIF تمام ویژگی هایی را دارد که JPEG فاقد آن است و صراحتاً به آن نیاز دارد. فایل AVIF یک فرمت فایل تصویری برتر نسبت به JPEG / JPG است. با این حال، پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری هنوز در زمان نگارش در حال پیشرفت است. بازگشت به عقب در کد می تواند به شما امکان استفاده از AVIF را در کنار فرمت های تصویری مانند JPEG، WebP، PNG و غیره بدهد. هنوز در مورد هر دو نوع تصویر باید در نظر گرفت. در حال حاضر، AVIF در مقایسه با JPEG بهترین شانس را برای در دسترس بودن در یک دهه اخیر دارد. اگرچه JPEG ممکن است پیشگام قدیمی کدک های تصویر باشد، اما ممکن است در نهایت جایگزین آن شود.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور
مطالب پیشنهادی  پشتیبانی PhotoPrism AVIF | avif.io ✨