ASML می گوید یک کارمند سابق در چین داده های تراشه را دزدیده است | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — ASML Holding NV، یک چرخ دنده مهم در صنعت نیمه هادی جهانی، یک کارمند سابق مستقر در چین را به سرقت اطلاعات محرمانه متهم کرد. در کمتر از یک سال گذشته، این دومین مورد از نقض‌های چینی است که به تنش‌های سیاسی دامن می‌زند.

شرکت فناوری هلندی که ماشین‌های مورد نیاز برای تولید تراشه‌های پیشرفته را می‌سازد که در همه چیز از خودروهای برقی گرفته تا تجهیزات نظامی استفاده می‌شود، پس از کشف این حادثه، تحقیقات داخلی را آغاز کرد و کنترل‌های امنیتی را تشدید کرد. این شرکت روز چهارشنبه گفت که ممکن است کنترل‌های صادراتی نقض شده باشد و این شرکت را در معرض واکنش‌های قانونی احتمالی قرار داده است.

ASML ما را از این حادثه مطلع کرده است. لیزج شراینماچر، وزیر بازرگانی هلند، گفت: تحقیقات در این زمینه در حال انجام است و من منتظر آن هستم. بنابراین بسیار نگران کننده است که چنین شرکت بزرگ و معتبری تحت تأثیر جاسوسی اقتصادی قرار گیرد.

موقعیت این شرکت به عنوان بخش مهمی از زنجیره تامین فناوری که سریع‌ترین و قدرتمندترین تراشه‌ها را می‌سازد، آن را به یک هدف تبدیل کرده است. سال گذشته، ASML، که حدود 1500 کارمند در چین دارد، یک شرکت مستقر در پکن را به سرقت اسرار تجاری بالقوه در سرقتی که حداقل به سال 2015 بازمی‌گردد، متهم کرد.

به گفته یک فرد آشنا با جزئیات، جدیدترین نقض اطلاعات ASML شامل اطلاعات تکنولوژیکی است، اما نه سخت افزاری و توسط یک کارمند مرد در چند ماه گذشته انجام شده است. این فرد که خواست نامش فاش نشود، گفت که به مقامات ایالات متحده نیز اطلاع داده شده است زیرا تحقیقات در حال انجام است. سخنگوی وزارت بازرگانی از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

مطالب پیشنهادی  Google Cloud نرم‌افزار منبع باز با امنیت را ارائه می‌کند | دانش مرکز داده

این افشاگری درست زمانی رخ می دهد که هلند و ژاپن توافق کردند صادرات برخی از ماشین آلات پیشرفته ساخت تراشه به چین را محدود کنند. دولت جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن گفته است که برای ایالات متحده و متحدانش ضروری است که پکن را از دستیابی به فناوری هایی که می تواند امنیت جهانی را تهدید کند، مسدود کنند.

تنش ها پس از آنکه یک بالون جاسوسی چینی پیش از سرنگونی بر فراز حریم هوایی ایالات متحده پرواز کرد، بالا گرفته است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، سفر خود به پکن را به دلیل این حادثه لغو کرد. به گفته افراد مطلع، او در حال بررسی دیدار با دیپلمات ارشد چین در آلمان در اواخر این هفته است.

در آخرین افشای اطلاعات مشخص نیست که آیا داده‌های به سرقت رفته می‌توانند برای توسعه سیستم‌های لیتوگرافی برای تراشه‌ها مورد استفاده قرار گیرند و اینکه آیا این فرد با مقامات چین یا جاهای دیگر ارتباط داشته است یا خیر. ASML که از فروش پیشرفته‌ترین ماشین‌های خود به چین محدود شده است، در گزارش سالانه خود گفت که این سرقت برای تجارت آن مهم نیست.

سهام ASML در ساعت 4:08 بعد از ظهر در آمستردام 0.1% کاهش یافت و به 620.40 یورو رسید.

شرکت مستقر در Veldhoven یکی از معدود تولیدکنندگان ماشین‌های مورد نیاز برای ساخت نیمه‌هادی‌های متوسط ​​تا بالا است و تنها سازنده سیستم‌های لیتوگرافی مورد نیاز برای پیشرفته‌ترین تراشه‌ها است.

سئونگ جون چو / بلومبرگپیتر ونینک، مدیرعامل ASML Holding NV

پیتر ونینک، مدیرعامل ASML Holding NV


پیتر ونینک، مدیر اجرایی، در برابر برخی از محدودیت‌های توانایی شرکتش برای انجام تجارت در چین مقاومت کرده است. او هشدار داده است که اگر کشور نتواند از غرب خرید کند، در نهایت جایگزین های داخلی خود را توسعه خواهد داد. چین سومین بازار بزرگ ASML پس از تایوان و کره جنوبی است.

مطالب پیشنهادی  ساخت و ساز صنعتی کارایی های جدیدی را برای مراکز داده به ارمغان می آورد | دانش مرکز داده

به گفته شرکت تحقیقاتی Gartner Inc، ASML بیش از 90 درصد از بازار جهانی 17.1 میلیارد دلاری تجهیزات لیتوگرافی را تا سال 2021 کنترل می‌کند. این سیستم‌ها برای کوچک کردن و سپس چاپ الگوهای ترانزیستورها روی ویفرهای سیلیکونی استفاده می‌شوند که سپس به تراشه‌های جداگانه بریده می‌شوند. یک دستگاه می تواند به اندازه یک اتوبوس باشد و تقریباً 170 میلیون دلار قیمت داشته باشد.

ASML و همتایان آن تجهیزات خود را به سازندگان تراشه مانند Intel Corp و Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. که تامین کننده شرکت هایی مانند Apple Inc. و Nvidia Corp هستند، می فروشند.

فقط پنج شرکت بر بازار ماشین آلات تراشه سازی تسلط دارند. سه شرکت آمریکایی – Applied Materials Inc.، Lam Research Corp. و KLA Corp. – زمانی که واشنگتن محدودیت های گسترده ای را در سال گذشته بر صادرات به چین اعمال کرد، مستقیماً تحت تأثیر قرار گرفتند.

هلند و ژاپن اصولاً با محدودیت‌های مشابه موافقت کرده‌اند که ASML و Tokyo Electron Ltd.، دو بازیگر کلیدی دیگر را محدود می‌کند. جزئیات این توافق به صورت عمومی اعلام نشده است. به گفته ASML، محدودیت‌های جدید ابزارهای لیتوگرافی پیشرفته و همچنین انواع دیگر تجهیزات را پوشش خواهند داد.

این سازمان در گزارش سالانه خود گفت: «ما انتظار داریم که ماه‌ها طول بکشد تا دولت‌ها قوانین جدید را بنویسند و وضع کنند».

در پرونده فاش شده سال گذشته، ASML شرکت Dongfang Jingyuan Electron Ltd. را به تخلفاتی که مربوط به سال‌ها قبل بود متهم کرد. این شرکت هلندی گفت که Dongfang – که توسط مقامات چینی به عنوان یکی از امیدوارکننده‌ترین سرمایه‌گذاری‌های فناوری کشور در نظر گرفته می‌شود – مربوط به یک شرکت منحل شده Silicon Valley، Xtal Inc. است که ASML از آن به دلیل سرقت مالکیت معنوی شکایت کرده است.

مطالب پیشنهادی  DataBank رویکرد عملیاتی را برای ابر ترکیبی مشتریان جابجایی دارد

در یک محاکمه در سال 2018 در کالیفرنیا، وکیل ASML گفت که Dongfang و Xtal اساساً یکسان هستند و در راستای یک هدف کار می کنند: به دست آوردن فناوری ASML و انتقال آن به چین.

این فناوری به شیوه‌ای گاه متهورانه ایمن می‌شد: طبق رونوشت‌های دادرسی، یک مهندس متهم به سرقت تمام ۲ میلیون خط کد منبع برای نرم‌افزار حیاتی ASML و سپس به اشتراک‌گذاری بخشی از آن با کارمندان Xtal و Dongfang در ایالات متحده و چین بود.

روز چهارشنبه، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که از ASML که یک کارمند سابق چینی را به سوء استفاده از داده ها متهم می کند، بی اطلاع است.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور