ASML ماشین 165 تنی 380 میلیون دلاری را در پشت AI Shift به نمایش گذاشت | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — هلدینگ ASML جدیدترین ماشین ساخت تراشه خود را به نمایش می گذارد، یک قطعه تجهیزات 350 میلیون یورویی (380 میلیون دلار) که وزنی برابر با دو ایرباس A320 دارد.

رسانه ها روز جمعه (9 فوریه) از سیستم معروف به فرابنفش شدید High-NA بازدید کردند. شرکت اینتل قبلاً سفارشاتی برای این دستگاه داده است و اولین دستگاه را در اواخر دسامبر به کارخانه ای در اورگان ارسال کرده است. این شرکت قصد دارد تا اواخر سال 2025 ساخت تراشه با آن را آغاز کند.

این دستگاه می تواند خطوط را بر روی نیمه هادی هایی با ضخامت 8 نانومتر، 1.7 برابر کوچکتر از نسل قبلی، چاپ کند. هرچه خطوط نازک تر باشند، ترانزیستورهای بیشتری را می توانید روی یک تراشه قرار دهید. و هر چه تعداد ترانزیستورهای بیشتری را بتوانید روی یک تراشه قرار دهید، سرعت پردازش و حافظه بالاتر خواهد بود. به همین دلیل است که مدیران ASML گفتند، این سیستم برای هوش مصنوعی ضروری خواهد بود، فناوری که به دلیل شدت پردازش مورد نیاز بدنام است.

هوش مصنوعی به «مقدار عظیمی از قدرت محاسباتی و ذخیره سازی داده» نیاز دارد. من فکر می کنم بدون ASML، بدون فناوری ما، این اتفاق نمی افتد. “این یک محرک بزرگ برای تجارت ما خواهد بود.”

ASML تنها شرکتی است که تجهیزات مورد نیاز برای ساخت پیچیده ترین نیمه هادی ها را تولید می کند و تقاضا برای محصولات آن زنگ خطری برای سلامت این صنعت است. این شرکت در سه ماهه گذشته سفارش‌های رکوردی را برای دستگاه‌های لیتوگرافی فرابنفش فوق‌بنفش یا EUV دریافت کرد که در میان بزرگترین مشتریان این فناوری، از جمله اینتل، شرکت سامسونگ الکترونیک و شرکت تولید نیمه‌رسانا تایوان، خوش‌بینی نشان می‌دهد.

مونیک مولس سخنگوی ASML در جریان بازدید مطبوعاتی از دفتر مرکزی شرکت در Veldhoven گفت که نصب اولین سیستم 150,000 کیلوگرمی (331,000 پوند) به 250 جعبه، 250 مهندس و شش ماه برای تکمیل نیاز داشت.

افزایش هوش مصنوعی مولد در سال گذشته، که با راه اندازی ChatGPT در اواخر سال 2022 توسط OpenAI تسریع شد، انتظارات را برای شرکت های نیمه هادی در سراسر جهان افزایش داد. ماشین های به اصطلاح low-NA EUV که ASML از سال 2018 به فروش می رساند، دارای برچسب قیمتی 170 میلیون یورویی است.