Ampere از پردازنده 256 هسته ای در مرکز داده Power Play رونمایی کرد | دانش مرکز داده

Ampere Computing برنامه‌هایی را برای یک پردازنده سرور 256 هسته‌ای سریع‌تر و کارآمدتر برای کمک به رفع نیازهای فزاینده برق مرکز داده اعلام کرده است. این سازنده تراشه استارتاپ همچنین در حال ساخت یک راه حل مشترک جدید است که CPU های مبتنی بر Arm Ampere را با تراشه استنباط AI کوالکام ترکیب می کند.

مدیران Ampere امروز (16 مه) گفتند تراشه 256 هسته ای AmpereOne آینده آن – که سال آینده در دسترس خواهد بود – عملکردی 40 درصد بهتر از هر CPU موجود در بازار امروز ارائه می دهد و در عین حال از همان قدرت تراشه 192 هسته ای AmpereOne خود استفاده می کند. که سال گذشته منتشر شد

افزایش آمپر مرکز داده

AmpereOne یک تراشه سفارشی و سازگار با بازو است که برای برآورده کردن الزامات عملکرد بالا و در عین حال کم مصرف طراحی شده است، که باعث می شود پردازنده نه تنها برای استفاده های عمومی ابری، مانند پایگاه های داده، وب سرورها و رسانه ها ایده آل باشد. جف ویتیک، مدیر ارشد محصول Ampere گفت: تحویل، اما همچنین استنباط هوش مصنوعی.

برای عملکرد حتی بهتر استنباط هوش مصنوعی، Ampere امروز اعلام کرد که در حال توسعه راه حل مشترکی است که شامل پردازنده های خود با شتاب دهنده های Qualcomm Cloud AI 100 Ultra برای استنباط AI است. ویتیک گفت که Supermicro یک سرور با هر دو تراشه را می فروشد.

او گفت: “مراکز داده به طور فزاینده ای انرژی بیشتری مصرف می کنند و هوش مصنوعی یک کاتالیزور بزرگ برای این امر است.” دانش مرکز داده. ما می‌توانیم به راه‌حل کارآمدتر کمک کنیم، چه غول‌پیکرترین مدل‌های کوالکام یا مدل‌های کوچک‌تر که فقط روی CPU کار می‌کنند.»

پاسخ تحلیلگر: حرکت سریع در بازار رقابتی

از زمان راه‌اندازی این شرکت در سال ۲۰۱۸، رنه جیمز، مدیرعامل Ampere – که قبلاً رئیس اینتل بود – Ampere را به عنوان یک تراشه مبتنی بر Arm جایگزین برای AMD و Intel در بازار پردازنده‌های سرور معرفی کرده است.

مشتریان ارائه دهنده ابر آن عبارتند از Oracle Cloud، Google Cloud، Equinix Metal و Tencent Cloud. این استارت آپ همچنین امیدوار است با سرورهای آمپری از شرکت Hewlett Packard Enterprise، Supermicro و دیگر سازندگان سخت افزار، در مراکز داده داخلی سازمانی نفوذ کند.

در حالی که Ampere در مراحل اولیه موفقیت زیادی با hyperscaler های بزرگ داشت، تعدادی از مشتریان آن، از جمله Google Cloud، Microsoft Azure و Alibaba Cloud، تراشه های Arm داخلی خود را ساخته اند یا در حال برنامه ریزی برای ساخت آنها هستند. پاتریک مورهد، بنیانگذار و تحلیلگر ارشد Moor Insights & Strategy، گفت که این می تواند بر تجارت Ampere تأثیر بگذارد.

“Ampere اولین حرکت دهنده با Arm در مراکز داده هایپر مقیاس بود و در مراحل اولیه موفقیت داشت. مشخص نیست که چگونه اکسیون گوگل و کبالت مایکروسافت [Arm CPUs] مورهد در مصاحبه ای با وی گفت: بر تجارت آنجا تأثیر خواهد گذاشت، اما نمی تواند مثبت باشد دانش مرکز داده.

جیم مک گرگور، بنیانگذار و تحلیلگر اصلی در Tirias Research، گفت: در حالی که Ampere هنوز یک بازیگر برجسته در بازار کلی CPU است، محصولات رقابتی ساخته است.

آنها یک بحث بسیار رقابتی دارند. آنها با هر نسلی به نوآوری ادامه می دهند، اما بقیه بچه ها ثابت نمی مانند. باید به خاطر داشته باشید که هنوز نرم افزارهای قدیمی زیادی برای x86 وجود دارد. هنوز پشتیبانی زیادی از x86 وجود دارد.

بر اساس گزارش Omdia، پردازنده‌های Arm تنها 9 درصد از بازار را به خود اختصاص داده‌اند، در حالی که تراشه‌های x86 همچنان با مالکیت 61 درصدی اینتل و AMD به 27 درصد از سهم بازار در سال 2023 تسلط دارند. شرکت های دیگری که پردازنده های Arm را تولید کرده اند عبارتند از Amazon Web Services و Nvidia.

مشارکت کوالکام

مدیران آمپر گفتند که این شرکت با راه حل مشترک استنباط هوش مصنوعی با کوالکام، ارائه دهندگان خدمات ابری و شرکت ها را هدف قرار داده است.

ویتیک گفت که ارائه دهندگان خدمات ابری قادر خواهند بود خدمات استنباط مقیاس پذیر را به روشی بسیار مقرون به صرفه و کم مصرف تر از زمانی که از پردازنده های گرافیکی Nvidia و پردازنده های x86 استفاده می کردند، به مشتریان خود ارائه دهند.

وی افزود: یکی دیگر از مشتریان بالقوه شرکت هایی هستند که ترجیح می دهند استنباط هوش مصنوعی را در محل اجرا کنند زیرا نمی خواهند داده های خود را در فضای ابری افشا کنند.

ویتیک گفت: CPUهای Ampere به تنهایی می توانند هشت تا 13 میلیارد مدل زبان بزرگ (LLM) را اجرا کنند.

به عنوان مثال، در ماه آوریل، Oracle Cloud Infrastructure اعلام کرد که پارامتر هشت میلیارد متا Llama 3 را بر روی CPU های Ampere اجرا می کند. Ampere امروز گفت بنچمارک‌ها نشان می‌دهند که Llama 3 با پردازنده ۱۲۸ هسته‌ای Ampere Altra بدون پردازنده گرافیکی کار می‌کند، همان کارایی یک پردازنده گرافیکی Nvidia A10 با پردازنده x86 را دارد در حالی که فقط یک سوم انرژی مصرف می‌کند و ۲۸ درصد هزینه کمتری دارد.

ویتیک گفت، در همین حال، راه حل مشترک تراشه Ampere-Qualcomm می تواند استنتاج را روی LLM های بسیار بزرگتر اجرا کند.

وقتی به صدها میلیارد پارامتر یا یک مدل تریلیون پارامتری می رسید، این یک نوع حجم کاری تخصصی است که ممکن است بخواهید در مورد چیزی که واقعاً برای انجام آن کار تخصصی است، مقیاس بندی کنید – و اینجاست که راه حل کوالکام وارد می شود. ” او گفت.

Ampere دومین شرکتی است که با کوالکام در استنباط هوش مصنوعی شریک می شود. استارت‌آپ سخت‌افزاری Cerebras که یک تراشه هوش مصنوعی برای آموزش هوش مصنوعی می‌سازد، اخیراً با Qualcomm همکاری کرده است، بنابراین مدل‌های آموزش‌دیده بر روی سخت‌افزار Cerebras برای اجرای استنتاج بر روی شتاب‌دهنده Cloud AI 100 Ultra کوالکام بهینه‌سازی شده‌اند.

مک گرگور از Tirias Research موافق است که مشارکت کوالکام استراتژی خوبی برای آمپر است. استنباط هوش مصنوعی بازار بزرگی است زیرا شرکت‌ها می‌خواهند از هوش مصنوعی برای ایجاد محصولات و خدمات جدیدی استفاده کنند که می‌توانند درآمدزایی کنند و همچنین برای استفاده‌های داخلی، مانند بهبود بهره‌وری و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر.

آمپر قبلاً با پردازنده‌های هسته‌ای بالا، مخصوصاً برای مدل‌های سنتی یا کوچک‌تر، موقعیت خوبی داشت. این به آنها گزینه دیگری برای عملکرد حتی بیشتر در مدل های بزرگتر در سمت استنتاج می دهد.

چشم انداز بازار: مشارکت های تازه، افق های جدید

مت کیمبال، تحلیلگر Moor Insights & Strategy، گفت: برای اینکه Ampere بتواند سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد، شرکت باید فراتر از مشتریان هایپراسکیلر خود گسترش یابد و به ارائه دهندگان ابری سطح دوم و موج بعدی بیشتری بفروشد.

کیمبال گفت، این اقدام هوشمندانه Ampere برای مشارکت با Qualcomm در استنباط AI بود، زیرا باعث تنوع در جریان درآمد Ampere می شود.

به گفته مورهد، از آنجایی که شرکت‌های بیشتری مدل‌های خود را آموزش می‌دهند، باید آن مدل‌ها را پیاده‌سازی کنند و امروزه بسیاری از استنتاج‌های هوش مصنوعی روی پردازنده‌ها انجام می‌شود. او افزود که وقتی الزامات عملکرد افزایش می یابد، مشتریان به شتاب دهنده ای مانند کوالکام نیاز دارند.

آمپر برای محاسبات همه منظوره در بیشتر موارد به ارائه دهندگان خدمات ابری وابسته بوده است. کیمبال گفت که توانایی ایجاد مسیر دیگری در یک حجم کاری/بازار مجاور با کوالکام، باید شرکت را برای شراکت های دیگر بهبود بخشد و شاید موقعیت آن را به ارمغان بیاورد. دانش مرکز داده.

ویتیک گفت: برای تنوع بیشتر بازار خود، Ampere همچنین با NETINT Technologies همکاری کرده است تا یک راه حل سخت افزاری مشترک ایجاد کند که CPU های Ampere را با تراشه های پردازش ویدیوی Quadra T1U NETINT ترکیب می کند تا به شرکت ها امکان اجرای برنامه های ویدیویی پیچیده را بدهد. او گفت که راه حل مشترک، رمزگذاری ویدئو و زیرنویس‌های بی‌درنگ جریان‌های ویدئویی را امکان‌پذیر می‌کند.

AmpereOne: ارزش های اصلی

Ampere گفت پردازنده 256 هسته ای AmpereOne یک تراشه 3 نانومتری با حافظه 12 کاناله DDR5 است. این شرکت همچنین تراشه 192 هسته ای AmpereOne موجود خود را از 8 کانال به 12 کانال DDR5 در سال جاری ارتقا خواهد داد. ویتیک گفت: افزایش پهنای باند حافظه عملکرد را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

مک گرگور گفت که آمپر و AMD با ساخت تراشه هایی با بالاترین تعداد هسته، بازار پردازنده های مرکزی را رهبری کرده اند. به عنوان مثال، پردازنده های نسل چهارم AMD EPYC تا 128 هسته را ارائه می دهند.

در همین حال، نسل بعدی پردازنده Xeon سرور اینتل “Sierra Forest” که امسال انتظار می رود دارای 144 هسته و حداکثر 288 هسته باشد.

مک گرگور گفت که تعداد بالای هسته برای برنامه هایی مانند ارتباطات، خدمات وب، دسترسی به پایگاه داده و جریان رسانه حیاتی است.

مک گرگور گفت: «بخش‌های خاصی از بازار وجود دارد که تعداد هسته‌ها در آنها مهم است.»