AMD پس از فروش تراشه های مرکز داده، پیش بینی خوشبینانه سوخت افزایش می یابد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — Advanced Micro Devices Inc پیش بینی فروش قوی برای سه ماهه جاری ارائه کرد که نشان می دهد سازنده تراشه همچنان به پیشرفت در سودآورترین بازار خود یعنی پردازنده های مرکز داده ادامه می دهد.

AMD فروش سه ماهه دوم را تقریباً 6.5 میلیارد دلار در مقایسه با میانگین برآورد تحلیلگران 6.03 میلیارد دلار پیش بینی کرد. این به افزایش 8.3 درصدی سهام در اواخر معاملات روز سه شنبه کمک کرد.

این چشم انداز به کاهش نگرانی ها در مورد کند شدن بازار تراشه کمک کرد – و نشان داد که AMD در حال دستیابی به سود بیشتر در شرکت اینتل است. این شرکت که سال ها در زمینه پردازنده های رایانه ای بسیار عقب بود، در آستانه پایان دادن به سال 2022 با تقریباً چهار برابر بیشتر است. درآمد بسیار زیادی مانند سال 2019. محصولات جدید و اجرای بهتر به AMD کمک کرده است مشتریانی را که زمانی در مورد قابلیت های آن شک داشتند، جلب کند.

چشم انداز AMD با پیش بینی اخیر اینتل در تضاد است که از انباشت موجودی در برخی از مشتریان رایانه های شخصی خود آسیب دیده بود. به گفته اینتل، بازگشت قفل‌های مرتبط با کووید در بخش‌هایی از چین نیز تامین قطعات مورد نیاز برای تکمیل دستگاه‌ها را کاهش داده است. دیگر سازندگان تراشه، مانند Texas Instruments Inc.، گفته‌اند که این اختلالات به رشد آسیب می‌زند.

پیش‌بینی AMD شامل افزایش خرید Xilinx Inc است، معامله‌ای که در سه ماهه اول به پایان رساند.

لیزا سو، مدیر اجرایی AMD در بیانیه ای گفت: “هر یک از مشاغل ما نسبت به سال گذشته با درصد قابل توجهی دو رقمی رشد کردند.” او گفت که رشد کسب‌وکار موجود و خرید Xilinx هر دو به افزایش انتظارات سالانه کمک کرده‌اند.

AMD در سال جاری انتظارات خود را برای بازار رایانه های شخصی کاهش داده است. سو گفت که این شرکت قبلاً هیچ رشدی در عرضه رایانه های شخصی از سال 2021 پیش بینی نکرده بود، اما اکنون انتظار کاهش در محدوده درصد تک رقمی بالا را دارد. او گفت که AMD از این موضوع آسیب کمتری خواهد دید زیرا همچنان در حال افزایش سهم است، به خصوص در مدل های گران تر.

علیرغم رشد سریع AMD، سرمایه گذاران امسال از سهام خودداری کردند که بخشی از یک عقب نشینی گسترده تر برای سهام نیمه هادی است. سرمایه گذاران به ویژه نسبت به سازندگان تراشه که طی سه سال گذشته به سودهای سریعی دست یافته اند، نگران بوده اند، زیرا می ترسند که سقوط نزدیک باشد. AMD سه شنبه در نیویورک با 37 درصد کاهش در 91.13 دلار بسته شد.

آخرین پیش بینی نشان می دهد که AMD هنوز هم شتاب دارد. تحت رهبری سو، این شرکت قطعات پیشرو را توسعه داده و تولید را برون سپاری کرده است – کاری که پیشینیان او برای انجام آن تلاش کردند. این امر باعث شد تا مشتریان بیشتری از تراشه اینتل را به نفع AMD کنار بگذارند.

پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، که سال گذشته سکان هدایت را در دست گرفت، در حال طرح تحول خود است. او اکنون ادعا می کند که شرکتش پردازنده های PC بهتری نسبت به AMD ارائه می دهد و سهم بازار را پس خواهد گرفت.

برخلاف اینتل که محصولات خود را در داخل تولید می کند، AMD با شرکت تولید نیمه هادی تایوان همکاری می کند و به آن امکان دسترسی به فناوری بهتر را می دهد. استفاده از جدیدترین تکنیک‌های تولید می‌تواند نحوه پردازش داده‌ها و میزان ذخیره اطلاعات توسط تراشه‌ها را بهبود بخشد.

در حالی که TSMC از نظر قابلیت های تکنولوژیکی از اینتل پیشی گرفته است، برای پاسخگویی به تقاضا برای تراشه ها تلاش کرده است. اما AMD نسبت به سایر مشتریان TSMC برتری دارد. محصولات این شرکت برخی از گران‌ترین اقلامی هستند که از کارخانه‌های تایوانی به دست می‌آیند، و از نظر تئوری موقعیت بهتری را برای تامین لوازم مورد نیاز خود ایجاد می‌کنند.

AMD همچنین دومین سازنده بزرگ تراشه های گرافیکی است که در کارت های الحاقی توسط گیمرهای رایانه شخصی استفاده می شود. این شرکت در آن بازار با شرکت انویدیا رقابت می‌کند و با مخالفت جدیدی از سوی اینتل مواجه خواهد شد، که برای اولین بار پس از سال‌ها شروع به ارائه محصولات برای آن بخش کرده است.

AMD مستقر در سانتا کلارا، کالیفرنیا، تراشه های گرافیکی مورد استفاده در ایکس باکس مایکروسافت و پلی استیشن شرکت سونی را تامین می کند.

AMD درآمد سه ماهه اول را 1.13 دلار به ازای هر سهم، بدون احتساب برخی موارد، بسیار بالاتر از برآورد 92 سنت گزارش کرد. فروش 71 درصد افزایش یافت و به 5.9 میلیارد دلار رسید و از پیش بینی ها 5.3 میلیارد دلار بالاتر رفت. سه ماهه اول همچنین شامل کمک های Xilinx بود.

این سازنده تراشه درآمد سالانه 26.3 میلیارد دلاری را برای سال 2022 پیش بینی کرده است که نسبت به سال قبل 60 درصد افزایش داشته است. این در مقایسه با برآورد میانگین 24.1 میلیارد دلار است.

AMD در بزرگترین خریداران پردازنده های کامپیوتری، صاحبان مراکز داده غول پیکر که ستون فقرات اینترنت هستند، جایگاه خود را به دست آورده است. به گفته مارک لیپاسیس، تحلیلگر Jefferies & Co، حدود 48 درصد از تمام پردازنده های جدید نصب شده در این مراکز داده در ماه مارس از AMD خریداری شده اند.