AMD نسل بعدی پردازنده های سرور Epyc را راه اندازی کرد | دانش مرکز داده

مدیران AMD پردازنده های سرور جدید Epyc را روز پنجشنبه معرفی کردند که امیدوار است با اپراتورهای مراکز داده که به عملکرد بالا نیاز دارند اما نگران افزایش قیمت انرژی و رسیدن به اهداف پایداری هستند، طنین انداز شود: CPU نه تنها سریع ترین پردازنده تاریخ است، بلکه نیمی از انرژی را مصرف می کند. از رقابت آن

نسل چهارم CPU AMD Epyc با نام رمز Genoa که با معماری هسته جدید “Zen 4” AMD ساخته شده است، دارای حداکثر 96 هسته است که 32 هسته بیشتر از نسل سوم AMD است. میلان تراشه با پردازنده جدید، AMD نیز از فرآیند تولید 7 نانومتری به فرآیند تولید 5 نانومتری تغییر مکان داد که باعث بهبود عملکرد و بهره وری انرژی می شود.

در یک رویداد معرفی در سانفرانسیسکو پنجشنبه، لیزا سو، مدیر عامل AMD، AMD را 3 گفتrd Gen Epyc قبلاً بالاترین عملکرد و کارآمدترین CPU سرور جهان بود، اما 4 جدید این شرکتهفتم پردازنده ژنرال حتی بهتر است.

دکتر لیزا سو، مدیر عامل AMD، در جریان رویداد مشترک شرکت ما advance_data در سانفرانسیسکو، درباره نسل چهارم Epyc بحث می‌کند.

من بسیار با افتخار می گویم 4هفتم Gen Epyc رهبری را در هر بعد ارائه می دهد. این بالاترین عملکرد است. این کارآمدترین است. و ما در هر وات عملکرد بهتری نسبت به رقبای خود ارائه می دهیم. معنای آن برای شرکت‌ها و مراکز داده ابری، منجر به کاهش CapEx، OpeEx کمتر و هزینه کل مالکیت کمتر می‌شود.»

به گفته تحلیلگران صنعت، این ادعاهای قوی هستند، اما AMD با آخرین نوآوری های پردازنده خود از آنها پشتیبانی می کند.

جدید 4هفتم پردازنده ژنرال AMD Epyc اولین پردازنده ای در صنعت است که از ویژگی های پیشرفته مانند 12 کانال حافظه 64 بیتی DDR پشتیبانی می کند که به ظرفیت حافظه و پهنای باند بیشتر اجازه می دهد. CXL 1.1 که امکان گسترش حافظه را فراهم می کند. Manoj Sukumaran، تحلیلگر اصلی Omdia در زمینه محاسبات و شبکه‌سازی مرکز داده، گفت و PCIe 5 که امکان خروجی داده‌های بالاتر را فراهم می‌کند – که همگی باعث افزایش عملکرد قابل توجهی می‌شوند.

مت کیمبال، تحلیلگر ارشد مرکز داده در Moor Insights & Strategy می‌گوید: «این سریع‌ترین پلتفرم محاسباتی در بازار است. “این عملکرد خام، عملکرد در هر وات و عملکرد در هر دلار است. همه اعداد آن نسبت به میلان و نسل فعلی Xeon اینتل چشمگیر به نظر می رسند.

تحلیلگران می گویند انتشار 4هفتم پردازنده Gen Epyc AMD را در موقعیتی قرار می دهد که سهم بیشتری از بازار را از رقیب تراشه اینتل که در اختیار دارد، بگیرد با تاخیر پردازنده سرور Xeon نسل بعدی آن، با نام رمز Sapphire Rapids. تحلیلگران می گویند انتظار نمی رود اینتل تا سه ماهه اول سال 2023 رسما Sapphire Rapids را عرضه کند.

پشتیبانی فروشنده بزرگ برای تراشه جدید AMD

به عنوان نشانه ای از افزایش نفوذ AMD در بازار سرورهای مرکز داده، راه اندازی 4 توسط AMDهفتم کیمبال گفت که پردازنده Gen Epyc اولین باری است که سازندگان سرور مانند HPE و Lenovo خانواده جدیدی از سرورهای نسل بعدی را با تراشه های AMD در خط مقدم اعلامیه های خود و نه اینتل راه اندازی می کنند.

کیمبال می گوید: «این اولین بار است که می بینم OEM های بزرگ نسل جدیدی از محصولات را با AMD و نه اینتل عرضه می کنند. آنها معمولاً اینتل را به ستاره نمایش تبدیل می کنند. الآن نه. آنها می گویند، “ما با AMD می رویم. ما فشار را احساس می کنیم زیرا مشتریان آن را می خواهند. بنابراین آنها راه اندازی نسل جدید خود را با AMD رهبری می کنند. این به شما می گوید که در حال حاضر بازار چگونه به این دو شرکت نگاه می کند. آنها AMD را به عنوان رهبر می بینند.

در واقع، در طول رویداد راه اندازی، ارائه دهندگان ابری مانند Microsoft Azure و Oracle Cloud Infrastructure اعلام کردند که خدمات ابری را با تراشه جدید Genoa ارائه می کنند، در حالی که مدیران فروشندگان سرور مانند Dell و Supermicro سرورهای جدیدی را که بر روی پردازنده جدید AMD اجرا می شوند، اعلام کردند.

4هفتم مزایای پردازنده AMD Epyc

AMD روز پنجشنبه 4 جدید را اعلام کردهفتم پردازنده Gen Epyc – به نام CPU Epyc 9004 – برای استفاده عمومی هدف قرار گرفته است. این دارای 14 گزینه دو سوکت و چهار گزینه تک سوکت است که برای ابر و HPC، شرکت های جریان اصلی و شرکت هایی با نیازهای عملکرد بالا بیشتر مورد هدف قرار می گیرد.

این شرکت به بنچمارک هایی اشاره کرد که نشان می دهد AMD 4هفتم Gen Epyc 9654 – با 96 هسته – در مقایسه با پردازنده قبلی میلان، 107٪ عملکرد بالاتر برای ابر، 123٪ عملکرد بالاتر برای بارهای کاری HPC و 94٪ عملکرد بالاتر برای شرکت ها ارائه می دهد.

در طول سخنرانی، مدیران AMD به طور مداوم به این نکته اشاره کردند که پردازنده جدید آن سریعتر و کارآمدتر از آخرین پردازنده اینتل – یک پردازنده 40 هسته ای اینتل پلاتینیوم 8380 است.

به عنوان مثال، برای اجرای 1995 ماشین مجازی، یک شرکت باید از پنج سرور با استفاده از پردازنده 96 هسته ای Epyc 9654 AMD در مقایسه با 15 سروری که بر روی آخرین CPU اینتل کار می کنند، استفاده کند.

نتیجه: شرکت هایی که از آخرین پردازنده AMD استفاده می کنند، 67 درصد از سرورهای کمتر و 52 درصد انرژی کمتر استفاده می کنند. به گفته دان مک نامارا، معاون ارشد و مدیر کل واحد تجاری سرور AMD، این منجر به کاهش 40 درصدی در CapEx و 61 درصدی کاهش هزینه های OpEx در سال می شود.

او گفت: «هیچ‌وقت تمرکز دیوانه‌وار بر کارایی ناوگان سرورها مهم نبوده است. «برای شرکت‌ها هرگز آسان‌تر نبوده است که 4 را بپذیرندهفتم Gen Epyc و ارائه عملکرد بالا، تثبیت زیرساخت های خود برای صرفه جویی در هزینه کلی، انرژی کمتر و جهش بزرگ به سمت اهداف پایداری خود.

تاثیر CPU جدید Epyc بر اپراتورهای مرکز داده؟

AMD در چند سال گذشته سهم قابل توجهی از بازار به دست آورده است – و تحلیلگران انتظار دارند که این روند با انتشار نسل چهارم Epyc ادامه یابد. طبق برآوردهای Omdia، در حالی که اینتل با 70 درصد از بازار CPU مرکز داده تسلط دارد، سهم AMD از 10 درصد در اواخر سال 2020 به 22 درصد در اواسط سال 2022 بیش از دو برابر شده است.

سوکوماران گفت: “AMD در موقعیتی سودمند قرار دارد، زیرا آنها زودتر وارد بازار شده اند و CPU هایی با ویژگی هایی مانند DDR5، PCIe 5، CXL و غیره دارند.” همچنین، تراکم هسته، ظرفیت حافظه و توان پردازش داده‌های CPUهای جنوا یک جذابیت بزرگ برای ارائه‌دهندگان خدمات ابری است زیرا آنها می‌توانند ماشین‌های مجازی بیشتری را به ازای هر سرور بفروشند و درآمد بیشتری را به ازای هر سرور ایجاد کنند. این مزیت قابل توجهی را برای AMD به ارمغان می آورد و به آنها کمک می کند تا سهم بازار خود را افزایش دهند.

با راه اندازی 4هفتم ژنرال CPU Epyc، Kimball انتظار دارد شرکت ها نیز پذیرش AMD خود را افزایش دهند.

شرکت‌های ابری چابک‌تر هستند و در منحنی پذیرش سریع‌تر عمل کرده‌اند. او گفت که به دلیل اندازه بزرگ آنها، هر گونه افزایش عملکرد و بهره وری انرژی باعث صرفه جویی زیادی می شود. با این حال، شرکت‌ها در پذیرش فناوری‌های جدید محافظه‌کارانه‌تر عمل می‌کنند و بنابراین در تغییر از اینتل به AMD مرددتر هستند.

اما با 4هفتم ژنرال Epyc، نادیده گرفتن مزایایی که برای بار کاری که سازمان‌هایشان را اداره می‌کنند، سخت است.» کیمبال می‌گوید.

جان ابوت، تحلیلگر زیرساخت در 451 Research با این نظر موافق است و می‌گوید شرکت‌ها این را اتخاذ خواهند کرد. او اضافه کرد که جنوا قبلاً به ارائه دهندگان خدمات ابر مقیاس و ابر ارسال شده است.

ابوت که شرکت او بخشی از S&P Global Market Intelligence است، گفت: «بسیاری از شرکت‌های بزرگ‌تر از اینکه می‌بینند جایگزینی قوی برای اینتل در بازار ظاهر می‌شود، که به آنها فضای بیشتری برای مذاکره در مورد قیمت‌گذاری و ارائه یک جریان جایگزین از نوآوری می‌دهد، خوشحال هستند. دوبرابر شدن چگالی و کاهش مصرف برق برای ارائه‌دهندگان و شرکت‌های ابری جذاب خواهد بود، درست زمانی که بحران انرژی جهانی به شدت شروع شده است.

او گفت که نقشه راه نسل چهارم Epyc دارای انواعی نیز می باشد که دامنه دسترسی پردازنده جدید را افزایش می دهد. او گفت که سال آینده، این شرکت قصد دارد پردازنده‌های Bergamo تنظیم شده برای ابر، Genoa-X را با کش سه‌بعدی توسعه‌یافته برای محاسبات فنی و پایگاه‌های داده، و Siena را برای بخش مخابرات ارسال کند.

به گفته تحلیلگران، در مورد اینتل، غول تراشه را در نظر نگیرید. اینتل نقشه راه محصولی را توسعه داده است که با تحویل Sapphire Rapids شروع می شود.

کیمبال می‌گوید: «اینتل ممکن است در حال حاضر در یک نقطه ضعف قرار داشته باشد، اما اینتل همچنان اینتل است و آنها مطمئناً پاسخ خواهند داد.