AMD رک های مرکز داده را با واحد پردازش شتاب MI300 کوتاه می کند | دانش مرکز داده

Advanced Micro Devices (AMD) امروز تاریخ عرضه پردازنده Instinct MI300 خود را که اولین تراشه ای است که پردازش گرافیکی و CPU را در یک نیمه هادی مرکز داده ترکیب می کند، در CES 2023 اعلام کرد.

این خبر در بحبوحه زمان های دشوار برای مخاطبان هدف MI300 منتشر می شود. شرکت های متمرکز بر محاسبات با کارایی بالا (HPC) و هوش مصنوعی (AI) مانند ارائه دهندگان خدمات ابری و اپراتورهای مراکز داده در مقیاس فوق العاده با بازسازی، توقف ساخت مرکز داده، فشار برای کاهش ردپای کربن و مقاومت جامعه در برابر ساخت مراکز داده مواجه هستند.

در حالی که MI300 همه این مشکلات را برطرف نمی کند، AMD آن را به گونه ای طراحی کرده است که روی دو مورد تأثیر بگذارد: راندمان عملیاتی (کاهش OpEx و CapEx) و استفاده از توان کمتر برای قدرت پردازش بیشتر.

در اصل، MI300 مزایای زیست‌محیطی را به همراه دارد و در عین حال فضای کمتری را اشغال می‌کند و انرژی بیشتری را مصرف می‌کند. هیچ تراشه دیگری، از جمله Ponte Vecchio اینتل، نمی تواند قدرت ترکیبی GPU و CPU را که MI300 ارائه می دهد به رخ بکشد.

کاربردهای MI300 در مراکز داده

MI300 برای مراکز داده سازمانی نیست، مگر اینکه از ابررایانه ها یا بارهای کاری آموزشی هوش مصنوعی استفاده کنند. جایی که می‌بینیم MI300 تأثیر می‌گذارد، CSPها و hyperscalerها هستند که اگزابایت داده را پردازش می‌کنند.

از آنجایی که طراحی MI300 قدرت بیشتری در فضای کمتر دارد، CSP ها می توانند در هزینه های سخت افزاری صرفه جویی زیادی کنند. تراشه جدید با استفاده محافظه‌کارانه از انرژی، به CSPها و شرکت‌های مقیاس بزرگ کمک می‌کند تا به اهداف پایداری خود برسند.

مطالب پیشنهادی  سهام HPE در میان گذار شرکت از سخت افزار به ابر و هوش مصنوعی سقوط می کند | دانش مرکز داده

تجزیه و تحلیل صنعت و مشخصات فنی

پاسخ های تحلیلگران صنعت به MI300 مثبت است اما اندازه گیری شده است. در اینجا چیزی است که Jay Goldberg، مدیر استراتژی شرکت، D2D Advisory, Inc. در مورد اخبار امروز با Data Center Knowledge به اشتراک گذاشته است.

گلدبرگ می‌گوید: «من فکر می‌کنم محصول جدید محکم به نظر می‌رسد، نه لزوماً انقلابی، بلکه فقط یک پیشرفت بزرگ در یک سری پیشرفت‌های طولانی است. AMD وارد سالی شد که سهم بیشتری در مرکز داده کسب کرد و اعلامیه امروز نشان می‌دهد که آنها چگونه می‌خواهند به آن دست یابند.

از نظر مشخصات فنی، این تراشه تحلیلگران را هیجان زده کرده است.

Manoj Sukumaran، تحلیلگر ارشد Omdia می‌گوید: «Instinct MI300 یک تراشه هیولایی است که از بسته‌بندی‌های سه بعدی، HBM و گره‌های فرآیند پیشرفته بهره می‌برد. 146 میلیارد ترانزیستور آن را حدود 50 درصد تراکم تر از مرکز داده اینتل GPU Max Series (Ponte Vecchio) می کند.

Dr. Lisa Su Driving تسلط بر تراشه مرکز داده AMD

تحلیلگران بیشترین تمجید خود را برای رئیس و مدیر عامل AMD دکتر لیزا سو محفوظ می دارند.

جی گلدبرگ، مدیر استراتژی شرکت D2D Advisory, Inc، می گوید: «اعلام امروز نشان می دهد که AMD به عملکرد فوق العاده خوب خود ادامه می دهد. زمان.”

اظهارنظر “به موقع” گلدبرگ ممکن است به برنامه‌ریزی بدنام اینتل برای انتشار عمده/پیش‌بینی‌شده به‌روزرسانی‌های تراشه‌هایی مانند Meteor Lake و Sapphire Rapids اشاره داشته باشد. اینتل چیزهای بیشتری برای مدیریت دارد زیرا آنها ساخت داخل را انجام داده اند در حالی که AMD بر طراحی تمرکز دارد و تولید را به TSMC واگذار می کند.

مطالب پیشنهادی  از خنک شدن مایع غوطه وری در مرکز داده نترسید

رویکرد صرفاً طراحی AMD یک استراتژی است که به نظر می‌رسد در حالی که AMD به تنظیم استانداردهای صنعت و سپس ارائه آن‌ها ادامه می‌دهد، نتایج درو می‌کند.

Sukumaran گفت: “به نظر می رسد AMD برای عرضه MI300 در H2 2023 برنامه ریزی شده است، زیرا فروشنده در حال حاضر واحدهای پیش تولید دارد.”

ظهور APU

در حالی که مفهوم ترکیب GPU و CPU روی یک تراشه به طور کلی برای صنعت تازگی ندارد، ترکیب آنها در تراشه HPC جدید است. از زمانی که AMD در سال 2011 در ترکیب پردازنده‌ها پیشگام بود، این دستاورد برتر دیگری را برای سازنده تراشه فراهم می‌کند. عرضه MI300 نشان می‌دهد که AMD همچنان مرزهای طراحی و اجرای واحد پردازش شتاب‌دهنده (APU) را پیش می‌برد.

استاندارد جدید برای تراشه های نیمه هادی HPC / Data Center

تراشه‌های APU لپ‌تاپ این شرکت، اولین حمله AMD به APU بود. اکنون با MI300، از بهترین فناوری GPU خود (AMD Instinct MI250X) با فناوری CPU برای HPC (سری EPYC) استفاده می کند تا اولین تراشه APU نیمه هادی مرکز داده HPC را ایجاد کند. اکنون انواع پردازنده ها در یک بسته قرار دارند و طراحی آنها اتصالات با پهنای باند بالا را امکان پذیر می کند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور