AMD در سال 2023 بر صنعت تراشه های مرکز داده تسلط پیدا می کند: بلومبرگ | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — تحلیلگران شرط بندی می کنند که Advanced Micro Devices Inc. یکی از معدود شرکت های نیمه هادی خواهد بود که در سال 2023 رشد می کند، حتی در حالی که صحبت از رکود در بخش تراشه ها در سرفصل اخبار است.

شرکت های وال استریت می گویند که شرکت نیمه هادی افزایش فروش و درآمد را در سال جاری گزارش خواهد کرد و آنها انتظار دارند که قیمت سهام دنبال شود: سهام AMD احتمالاً 19٪ بر اساس میانگین قیمت هدف کارگزاران، بیشتر از بزرگترین همتایان خود در ایالات متحده است. به عنوان شرکت Intel و Nvidia Corp.

AMD در سال های اخیر از اینتل بهتر عمل کرده است.

روند صعودی نشان دهنده پیشرفت مداوم AMD در کنار گذاشتن تراشه های اینتل در بازار پر سود پردازنده های مورد استفاده در رایانه های سرور و همچنین دستاوردهای احتمالی زمانی است که Meta Platforms Inc. هزینه تراشه های مورد استفاده برای تامین انرژی پروژه متاورس خود را دوباره تسریع می کند. نتایج سه ماهه چهارم AMD که پس از بسته شدن بازار در روز سه شنبه منتشر می شود، احتمالاً افزایش فروش اندکی را نشان می دهد و سرمایه گذاران روی چشم انداز سال جاری متمرکز خواهند شد.

دن مورگان، مدیر ارشد پورتفولیوی در شرکت Synovus Trust که دارای سهام در هر دو شرکت است، گفت: “AMD هنوز رشد قابل توجهی قوی در واحد مرکز داده کلیدی خود دارد در حالی که اینتل در حال پراکندگی است.”

یک سال عملکرد بهتر در برابر اینتل نشان دهنده بازگشت به شکل AMD پس از سال ناامیدکننده 2022 است، زمانی که سهام بیش از نیمی از ارزش خود را در مقابل افت 49 درصدی اینتل از دست داد.

گذشته از این، AMD بیش از دو دهه در مقابل اینتل قرار داشته است: در اوج حباب سهام اینترنت در سال 2000، اینتل نهنگ صنعت بود، با ارزش بازار 500 میلیارد دلار، در حالی که AMD با قیمت 11.7 میلیارد دلار، با ارزش بازار کمتر بود. . اکنون این شرکت‌ها تقریباً به اندازه ۱۱۶ میلیارد دلار هستند.

اینتل و AMD از روزگاری که به آن نقطه می‌رسد، راه درازی را پیموده‌اند.  این جفت در حال حاضر در کشمکش ارزش بازار قفل شده است.

اینتل در سال‌های اخیر در معرفی محصولات جدید کند بوده است و به AMD اجازه می‌دهد مشتریان را جذب کند و اکنون تحت تأثیر کاهش فروش رایانه‌های شخصی قرار گرفته است. اینتل هفته گذشته یکی از بدترین فصل های تاریخ خود را پیش بینی کرد و این شرکت در تلاش برای صرفه جویی 10 میلیارد دلاری، مشاغل را حذف کرده و هزینه کارخانه های جدید را کاهش می دهد.

در همین حال، AMD احتمالاً بر اساس میانگین پیش بینی تحلیلگران، افزایش 3 درصدی سود هر سهم در سال جاری و افزایش 6 درصدی درآمد را گزارش خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که اینتل کاهش دو رقمی را در هر دو معیار گزارش کند.

بر اساس برآوردهای تحلیلگرانی که توسط بلومبرگ اینتلیجنس گردآوری شده است، درآمد شرکت های تراشه به طور کلی در سال جاری 21 درصد کاهش خواهد یافت. روند مشابهی برای درآمد وجود دارد که تحلیلگران کاهش 6.9 درصدی را در مقایسه با کاهش 0.6 درصدی پیش بینی شده در سه ماه پیش مشاهده می کنند. شرکت سامسونگ الکترونیک که نیمه هادی های مورد استفاده در آیفون های اپل را تامین می کند، روز سه شنبه اعلام کرد که انتظار دارد بهبود تراشه ها تنها در نیمه دوم سال آغاز شود.

طبق تحقیقات مرکوری، اینتل همچنان بر بازار پردازنده های مورد استفاده در سرورها با سهمی بیش از 70 درصد تسلط دارد. با این حال، از آنجایی که تراشه‌ساز در معرفی محصولات جدید در سال‌های اخیر کند بود و برخی از مشتریان نیز تراشه‌های داخلی را برای جایگزینی پردازنده‌های اینتل توسعه می‌دادند، تسلط آن بر آن بازار پرسود کاهش یافته است.

Blayne Curtis از Barclays Plc هفته گذشته AMD را به اضافه وزن ارتقا داد و گفت که پلتفرم های این شرکت باید باعث افزایش سهم در مقایسه با اینتل در سال جاری شود. با توجه به انتظارات بالا در سهام، ناامیدی به خوبی پذیرفته نخواهد شد.

متیو مالی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت میلر تاباک + می‌گوید: «گزارش و راهنمایی‌های AMD برای سهام بسیار مهم خواهد بود. اگر راهنمایی‌های آن‌ها با وجود این واقعیت که سهم بازار را از اینتل می‌گیرند، منفی باشد، ادامه خواهد یافت. خیلی منفی بودن این به ما خواهد گفت که کل صنعت حتی بیشتر از نیمه دوم سال گذشته تحت فشار است.

نمودار روز فناوری

روند نزولی Nasdaq 100 در سال گذشته ممکن است به عنوان پشتیبان پس از شکست عمل کند.

بازگشت در نزدک 100 این شاخص را به سمت شکستن خط روند نزولی خود سوق داده است. شاخص فناوری سنگین برای چهار هفته متوالی افزایش یافته است که طولانی‌ترین رشد هفتگی آن از آگوست سال گذشته تاکنون است. این شاخص در روز سه شنبه 0.4 درصد افزایش یافت.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور