AMD ثبت تاریخی-بهترین 16 of از سهم بازار CPU سرور

بر اساس جدیدترین ردیاب بازار سرور مرکز داده از گروه تحقیقاتی Omdia ، رقابت در بازار نیمه هادی های با کارایی بالا که حجم کار مرکز داده را هدف قرار می دهد ، داغ است. (Omdia متعلق به Informa است که اطلاعات مرکز داده را منتشر می کند.)

در بازار CPU سرور ، AMD بهترین رکورد خود را از نظر سهم بازار و فروش با تقاضای ارائه دهندگان خدمات ابر ابر مقیاس ، و به ویژه گوگل ، به عنوان عامل اصلی در عملکرد قوی AMD به ثمر رساند.

تقاضا برای سرورها در تمام بخشهای بازار در سه ماهه دوم سال 2021 به دلیل نگرانی در مورد انجام سفارشات به دلیل محدودیت های م componentلفه ، قوی باقی ماند. این صنعت در سه ماهه دوم سال 2021 3.4 میلیون سرور ارسال کرد ، همان مقدار در سه ماهه دوم رکورد 2020. این مطابق با پیش بینی Omdia برای سه ماهه بود و در مجموع 21.5 میلیارد دلار درآمد فروشندگان داشت.

درآمد سرور سالیانه 11 درصد افزایش یافته و به 92 میلیارد دلار می رسد. رشد درآمد قوی با افزایش مداوم قیمت سرور تقویت می شود. Omdia همچنان شاهد سرورهای بهینه سازی شده برای حجم محاسبات و داده های فشرده است زیرا فناوری هایی مانند هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل سهم بیشتری از محموله های سالانه را به خود اختصاص می دهند. اینها با مجموعه ای از پردازنده ها ، حافظه بیشتر و ذخیره سازی سریعتر پیکربندی شده اند.

کمبود قطعات ، حمل و نقل نیمه دوم 2021 را در معرض خطر قرار می دهد
کمبود شدید برخی از اجزای مهم مانند مدارهای مجتمع مدیریت نیرو (PMIC) وجود دارد که می تواند بر محموله های سرور ، به ویژه در پایان سال ، تأثیر بگذارد. فروشندگان سرور سطوح موجودی اجزای خود را افزایش داده اند تا کمبود را کاهش داده و تأثیر زمان سربازی طولانی را محدود کنند. این قطعنامه کوتاه مدت فشار بیشتری بر زنجیره تامین قطعات سرور وارد می کند و قیمت ها را افزایش می دهد.

“تقاضا برای نیمه هادی های مربوط به مدیریت نیرو به دلیل افزایش تلفن های هوشمند ، سایر وسایل الکترونیکی شخصی ، افزایش سیستم های الکترونیکی در اتومبیل ها و دستگاه های اینترنت اشیاء به طور تصاعدی افزایش یافته است. قطعاتی مانند PMIC معمولاً بر روی ویفر 8 اینچی تولید می شوند تا قیمت رقابتی داشته باشند. طی سالهای گذشته هیچ سرمایه گذاری قابل توجهی در ظرفیت 8 اینچی فابریک انجام نشده است زیرا این یک تجارت کم حاشیه محسوب می شد. این باعث می شود که مشکل کمبود عرضه در کوتاه مدت حل نشود. ” “با تشدید کمبود عرضه در سال جاری ، برخی از شرکت ها سرمایه گذاری در ظرفیت 8 اینچی را آغاز کردند ، اما با توجه به اینکه افزایش ظرفیت حداقل یک سال طول می کشد ، به احتمال زیاد کمبود PMIC تا سال آینده ادامه خواهد داشت.”

جنگ های نیمه هادی در نوسان کامل است
در کنار موفقیت AMD در بازار CPU سرور ، اینتل نشان داد که رویکرد جدیدی را در معماری CPU اتخاذ می کند و طرح های جدیدی را معرفی می کند. اینها کارایی توان و چند وظیفه ای را با عملکرد ولتاژ پایین ایجاد می کند که فضای سر را افزایش می دهد تا فرکانس را افزایش داده و عملکرد را برای بارهای کاری سخت تر افزایش دهد. و یک طراحی هسته ای جدید عملکرد مناسب برنامه های تک رشته ای را هدف قرار می دهد. مهمتر از همه ، ترکیب این معماری های جدید طیف وسیع تری از CPU های سفارشی را که با نیازهای برنامه مطابقت دارند ، فعال می کند.

با ادامه نبرد معماری x86 ، فروشندگان CPU مبتنی بر باز در پیشرفت نفوذ به سرورهای ارائه دهندگان خدمات ابر ابر مقیاس پیشرفت زیادی کرده اند. اگرچه استقرار Graviton در AWS تا حدودی در سه ماهه دوم سال 2020 کند شد ، اما استقرار سرورهای اوراکل با CPU آمپر افزایش یافت. همچنین سرعت خوبی برای CPU های Fujitsu و Huawei بر پایه Arm وجود داشت.

تسلط White-Box همچنان در حال افزایش ارائه دهندگان خدمات ابر ابر است
فروشندگان جعبه سفید از جمله Wiwynn ، QCT (Quanta) ، Tyan (MiTAC) و Ingrasys (Foxconn) همچنان به رهبری بازار ادامه می دهند زیرا ارائه دهندگان خدمات ابر ابر مقیاس در توسعه خود ثابت قدم هستند. همه ارائه دهندگان خدمات ابر ابر مقیاس آمریکای شمالی خرید خود را سه ماهه نسبت به سه ماهه افزایش دادند ، به ویژه مایکروسافت ، آمازون و اپل فعال بودند. در نتیجه ، فروشندگان جعبه سفید در سه ماهه سوم سهم بازار را بدست آوردند و با 26 درصد سهم بازار درآمد خود را حفظ کردند.

عملکرد دل بسیار قوی گزارش شد و درآمد خود را 4 درصد در سه ماهه چهارم و 12 درصد در سال افزایش داد. فروشنده علت رشد خود را افزایش مجدد تقاضای سازمانی و معاملات شبکه باز بزرگ رادیویی (RAN) با Vodafone ، Orange و Deutsche Telekom دانست.

یکی از پیشرفتهای قابل توجه در سه ماهه این واقعیت بود که Inspur تقریبا از نظر حمل و نقل سرور HPE را شکست داد. HPE فقط 9000 سرور بیشتر از Inspur ارسال کرده است. با این حال ، از نظر درآمد ، HPE یک چهارم قوی با رشد قوی در معاملات محاسباتی با عملکرد بالا و مهم ماموریت داشت. در حقیقت ، HPE نشان داد که کتابهای سفارش آن برای تجارت محاسبات با عملکرد بالا اکنون بیش از 2.5 میلیارد دلار است.

ولاد گالابوف ، مدیر ابر می گوید: “ما سالهاست که سیر تکاملی مدلهای مصرف فناوری را دنبال کرده ایم و از تلاش مجدد فروشندگان سرور برای ارائه زیرساخت های خود به عنوان سرویس ، هر چند در محل مشتریان خود شگفت زده نشده ایم.” و تحقیقات مرکز داده در Omdia. “در سه ماهه دوم سال 2021 ، HPE ، Dell و Lenovo همه پیشنهادات منحصر به فرد خود را نشان دادند. جالب است که HPE یک ابر رایانه را نیز به عنوان سرویس ارائه داد. این مطابق با روند وسیع تری است که در شرکت های بزرگ برای کاهش هزینه های سرمایه ای به نفع هزینه های عملیاتی بالاتر مشاهده می کنیم. “