AMD برای خرید سیلو آزمایشگاه هوش مصنوعی اروپایی در رقابت با انویدیا

(بلومبرگ) — Advanced Micro Devices (AMD) با خرید Silo AI به مبلغ 665 میلیون دلار به صورت نقد موافقت کرد و یک سازنده هوش مصنوعی مدل هایی که به فشار آن برای کاهش شکاف در شرکت انویدیا کمک می کند.

تراشه ساز ایالات متحده است بدست آوردن این شرکت مستقر در هلسینکی، که خود را بزرگترین آزمایشگاه خصوصی هوش مصنوعی اروپا توصیف می‌کند و مشتریانی از جمله Allianz SE، Unilever و Bayerische Motoren Werke رولز رویس دارد، در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه (10 ژوئیه) گفت.

پیتر سارلین، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی، رهبری تیم خود را که بخشی از گروه هوش مصنوعی AMD خواهد شد، ادامه خواهد داد.

AMD مستقر در سانتا کلارا در کالیفرنیا به عنوان نزدیکترین رقیب بالقوه انویدیا در بازار در حال رشد سریع برای سخت افزار مورد استفاده برای توسعه نرم افزارها و خدمات جدید مجهز به هوش مصنوعی دیده می شود. تراشه‌های گرافیکی، که این دو شرکت در آن تخصص دارند، کارآمدترین ابزار را برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ که زیربنای سرویس‌های رو به رو کاربر مانند ChatGPT OpenAI و Copilot شرکت مایکروسافت هستند، ثابت کرده‌اند.

تیم Silo AI متشکل از کارشناسان قابل اعتماد هوش مصنوعی و تجربه اثبات شده در توسعه مدل‌ها و راه‌حل‌های هوش مصنوعی، از جمله پیشرفته‌ترین LLM‌های ساخته شده بر روی پلت‌فرم‌های AMD، استراتژی هوش مصنوعی ما را تسریع خواهد کرد و ساخت و اجرای سریع راه‌حل‌های هوش مصنوعی را پیش خواهد برد. وامسی بوپانا، معاون ارشد AMD گفت: برای مشتریان جهانی ما.

AMD هنوز یک تازه وارد در زمینه توسعه هوش مصنوعی است و در حال رقابت برای افزودن سخت افزار و نرم افزار به مجموعه خود است. این شرکت به فرصتی چشم دوخته است که به رونق فروش در انویدیا کمک کرده و آن را به با ارزش ترین سازنده تراشه جهان تبدیل کند.

تحت مدیریت لیزا سو، AMD خطی از شتاب دهنده های MI300 و وعده داده است این محصولات در سال جاری حدود 4 میلیارد دلار درآمد ایجاد خواهند کرد. این رقم بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌های سایر رقبای شتاب‌دهنده‌ها، مانند شرکت اینتل است. اما انتظار می‌رود که خود انویدیا امسال بیش از 100 میلیارد دلار از تجارت تراشه‌های مرکز داده‌اش به تنهایی درآمد داشته باشد.

Silo AI در ایجاد مدل‌ها و سیستم‌های هوش مصنوعی که برای نیازهای خاص شرکت‌ها طراحی شده‌اند، تخصص دارد. این خرید علاوه بر 125 میلیون دلار سرمایه گذاری که AMD در 12 ماه گذشته انجام داده است، مجموعه پیشنهادات خود را افزایش داده است که استفاده از سیستم های مبتنی بر تراشه AMD را آسان تر می کند.


Source link