Akamai بازار محاسبات لبه را با Gecko هدف قرار می دهد | دانش مرکز داده

این مقاله در اصل در Channel Futures ظاهر شد

Akamai در حال انجام اهداف محاسباتی لبه خود است. روز سه‌شنبه، این شرکت که به خرید Linode 2022 خود برای تخصص اصلی محاسبات ابری خود متکی است، پلتفرم Generalized Edge Compute خود یا “Gecko” را راه‌اندازی کرد.

Akamai می‌گوید Gecko بارهای کاری را محاسبه می‌کند که معمولاً در مراکز داده متمرکز قرار دارند و از آن‌ها در مکان‌های لبه‌ای که دسترسی به آن‌ها سخت است پشتیبانی می‌کند.

برای Akamai، این ابتکار در حالی صورت می‌گیرد که مطالعه اخیر ClearPath Strategies نشان می‌دهد که دو سوم تصمیم‌گیرندگان فناوری اطلاعات انتظار دارند امسال از خدمات ابری توزیع‌شده بیشتری که بخشی از محاسبات لبه‌ای است، استفاده کنند. بسیاری از تقاضاها با نیازهای پردازش فزاینده در مورد هوش مصنوعی مرتبط است. در همان زمان، Akamai می‌گوید که Gecko نشان‌دهنده آخرین حرکت در استراتژی خود برای تسلط بر محیط‌های چند ابری سازمانی است. به نظر یکی از تحلیلگران، شرکت در راه رسیدن به این هدف است.

دیو مک کارتی، معاون پژوهشی خدمات ابر و لبه در IDC، گفت: «آکامای با ادغام سریع محاسبات در ترکیب امنیت و تحویل، به وعده‌ای که در هنگام خرید Linode داده بود، عمل می‌کند. کاری که آن‌ها اکنون با Gecko انجام می‌دهند، نمونه‌ای از دنیای ابری توزیع‌شده‌تر است که ما به سمت آن می‌رویم، که ناشی از تقاضا برای نزدیک‌تر کردن محاسبات و داده‌ها به لبه است.»

معنای محاسبات لبه Gecko برای شرکای کانال چیست؟

Akamai می‌گوید که در حال حاضر، معماری‌ها با شبکه‌های محاسباتی ابری و لبه‌ای به طور جداگانه برخورد می‌کنند. Gecko با قرار دادن محاسبات تعمیم یافته در بالای شبکه لبه Akamai حل می کند. به این ترتیب، کاربران ممکن است به ابزارها، فرآیندها و قابلیت مشاهده از قبل موجود دسترسی داشته باشند. سپس، Gecko محاسبات سنتی و سنگین‌تر را که در مراکز داده نگهداری می‌شود، به لبه شبکه Akamai منتقل می‌کند. Akamai می‌گوید که این کار، محاسبات کامل را به صدها مکان می‌آورد که دسترسی به آنها دشوار است و به مشتریان اجازه می‌دهد تا حجم کاری را به کاربران خود نزدیک‌تر کنند.

Akamai می گوید، برای توسعه دهندگان، این بدان معناست که دیگر نیازی به ساختن برای ابر یا ساختن برای لبه نیست. به گفته این شرکت، سایر شرکای کانال نیز از محاسبات لبه Gecko سود خواهند برد.

دیو آلن، معاون فروش و خدمات شریک در Akamai، به Channel Futures گفت: «برای مثال، شرکای دارای تخصص در معماری و توسعه ابر، می‌توانند از IaaS برای ساخت راه‌حل‌های محاسبات ابری سفارشی استفاده کنند. هر شریک با تجربه جاوا اسکریپت می تواند برنامه های کاربردی وب را با استفاده از قابلیت های تابع به عنوان سرویس بهینه کند. و ارائه‌های SaaS ساده‌ترین و سریع‌ترین برای فعال‌سازی هستند و به شرکا توانایی اضافه کردن ارزش از طریق پیکربندی، گزارش‌دهی، تجزیه و تحلیل و توصیه‌های مداوم به کسب‌وکار را می‌دهند.»

آلن گفت که در مجموع، شرکای Akamai می‌توانند از تخصص محاسبات ابری خود برای اجرای برنامه‌ها و خدماتی که نیاز به توزیع گسترده، نزدیکی به داده‌ها و قابلیت اطمینان دارند، حداکثر استفاده را ببرند.

آلن گفت: «Gecko به یک ستون اساسی از معماری‌های لبه مدرن تبدیل خواهد شد تا تجربه کاربری بهتری را در عین بهینه‌سازی هزینه‌های رایانش ابری و به حداکثر رساندن ROI ارائه دهد.

دنبال کردن قول Enterprise Edge Computing

Akamai می گوید که آزمایش های اولیه Gecko را با چندین مشتری سازمانی انجام داده است. به گفته این شرکت، تا کنون، کاربرانی که در استنباط هوش مصنوعی، بازی های چند نفره، و رسانه های اجتماعی و جریانی کار می کنند، بهترین موقعیت را برای Gecko دارند. موارد استفاده آینده شامل خرده فروشی همهجانبه، محاسبات فضایی، تجزیه و تحلیل داده ها، و اینترنت اشیاء مصرفی و صنعتی، به ازای Akamai است.

در حال حاضر، Akamai بر روی نقشه راه Gecko خود متمرکز شده است. با اجرای فاز اول، Akamai قصد دارد تا پایان سال 2024 به 100 شهر دست یابد. تا کنون در سال جاری، این شرکت مناطق جدید Gecko را در هنگ کنگ SAR مستقر کرده است. کوالالامپور، مالزی؛ کوئرتارو، مکزیک؛ و ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی، و همچنین در شهرهای بدون حضور متمرکز فرا مقیاس کننده، از جمله بوگوتا، کلمبیا. دنور، کلرادو؛ شهر هوستون، ایالت تگزاس امریکا؛ هامبورگ، آلمان؛ و مارسی، فرانسه. یک منطقه 10 Gecko تا پایان سه ماهه اول در سانتیاگو، شیلی برنامه ریزی شده است.

Akamai می گوید که صدها شهر را در چند سال آینده به ردپای محاسبات ابری جهانی خود اضافه خواهد کرد.

در همین حال، فاز دوم Gecko که برای اواخر امسال پیش بینی شده است، شامل کانتینرها خواهد بود. مرحله سوم به برنامه‌ریزی‌ها کمک می‌کند تا برنامه‌های کاربردی را در صدها مکان توزیع‌شده بسازند، هماهنگ‌سازی خودکار حجم کار را اضافه می‌کند.

تام لیتون، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Akamai، Gecko را “هیجان‌انگیزترین اتفاقی که در یک دهه برای ابر رخ داده است” نامید.

او ادامه داد: “این مرحله بعدی نقشه راه به سمت یک ابر متصل تر است که ما هنگام خرید Linode برای افزودن … قابلیت های محاسباتی بومی ابری به مجموعه خود ارائه کردیم.” ما ارائه این نقشه راه را با راه‌اندازی Akamai Connected Cloud و… عرضه مناطق محاسباتی هسته‌ای جدید در سراسر جهان آغاز کردیم. با Gecko، ما با ترکیب قدرت محاسباتی پلتفرم ابری خود با نزدیکی و کارایی لبه، این چشم انداز را پیش می بریم تا حجم کاری را بیشتر از هر ارائه دهنده ابری دیگر به کاربران نزدیک کنیم. وقتی می‌گوییم در مقیاس سیاره‌ای عمل می‌کنیم، منظورمان این است.»