نصب کننده Adrod 13 – چیست و ایمن است؟

اندروید 13 آخرین نسخه از محبوب ترین سیستم عامل گوشی های هوشمند جهان است، و مانند اکثر نسخه های نرم افزار جدید، همیشه چند کلاهبرداری تصادفی در اطراف وجود دارد. طی چند ماه گذشته، «Adrod 13» که به عنوان یک نصب کننده اندروید 13 ارائه شده است، در TikTok در حال پخش است.

نصب کننده «Adrod 13» چیست؟

با ردیابی چند ویدیوی محبوب TikTok از جولای و آگوست سال جاری، “Adrod 13” یک APK است که به عنوان یک نصب کننده اندروید 13 ضعیف ساخته شده است. باز کردن برنامه یک دکمه “نصب” و نماد تخم مرغ عید پاک Android 13 را نشان می دهد.

با فشردن دکمه «نصب»، پیامی روی صفحه نمایش داده می‌شود که می‌گوید «سیستم از بین رفته است» و یک پیام نان تست که می‌گوید «برادر تلفن شما خراب شده است».

ویدیوهایی که از این برنامه پخش می‌شوند میلیون‌ها بازدید را به خود اختصاص داده‌اند، اما آیا آسیب واقعی به اینجا وارد شده است؟

این خبر تا حدودی خوب است.

افرادی که این ویدیوها را می سازند در واقع تلفن های خود را “تخریب” نمی کنند. Dylan Roussel خودمان در یکی از APK ها جستجو کرد و متوجه شد که این یک ساخت بسیار ساده است که فقط این تصویر هشدار دهنده و یک پیام نان تست را نشان می دهد. حداقل در نسخه ای که ما پیدا کردیم، هیچ چیز نگران کننده خاصی وجود ندارد. در واقع، نگاه کردن به اپلیکیشن زیر کاپوت واقعاً نشان می‌دهد که چقدر ساده است و منبع آن به وضوح بر اساس ابزار App Inventor گوگل است.

کاملاً واضح است که این فقط “برای الگوهای رفتاری” ایجاد شده است و نه بیشتر.

ولی، این بدان معنا نیست که باید برنامه را نصب کنید.

در حالی که نسخه‌ای که ما در آن جستجو کرده‌ایم امن به نظر می‌رسد، هرگز نمی‌دانید با دانلود یک APK ناشناخته مانند این، چه چیزی دریافت می‌کنید، و قطعاً چندین نسخه در اطراف وجود دارد. به نظر می‌رسد که فایل‌ها معمولاً در وب‌سایت‌های اشتراک‌گذاری فایل تصادفی میزبانی می‌شوند، و هیچ منبع مشخصی وجود ندارد. این نسخه توسط “pocoguy.exe” در TikTok ساخته شده است، اما ما مطمئن نیستیم که نسخه اصلی باشد (البته قطعا نسخه اولیه است).

لطفاً فایل‌های APK تصادفی را که در رسانه‌های اجتماعی می‌بینید دانلود نکنید. ارزش ریسک کردن را ندارد

دیلان راسل به این مقاله کمک کرد.

FTC: ما از پیوندهای وابسته خودکار برای کسب درآمد استفاده می کنیم. بیشتر.


برای اخبار بیشتر، 9to5Google را در YouTube بررسی کنید: