یک راه حل پایدار به یک شهر کوچک کمک کرد تا مرکز داده خود را خنک کند

اینگه ون دیتشوایزن با اسکیت روی یخ در کانال های هلند بزرگ شد، بخش شادی از دوران کودکی او. دو زمستان پیش، او با دختر هشت ساله‌اش بیرون رفت و به اسکیت روی یخ رفت. اینگه می‌گوید: «فقط همین یک آخر هفته در آن سال بود که می‌توانستیم اسکیت روی یخ بزنیم.» “و دخترم می گفت: “مامان، مامان، این اولین باری است که من بیرون روی یخ اسکیت می کنم.”

در این روزها کانال ها به ندرت به اندازه کافی یخ می زنند تا بتوانند اسکیت سواری کنند، که یادآور تغییرات آب و هوایی برای خانواده اینگه است. هلند تعهدات بلندپروازانه‌ای برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای که باعث تغییرات آب و هوایی می‌شود دارد، با هدف بهره‌برداری از انرژی 100 درصد بدون کربن تا سال 2050 و دنبال کردن طیف وسیعی از اقدامات برای کاهش انتشار CO2 در هلند 49 درصد نسبت به سال 1990 تا سال 2030.

مطابق با تعهدات اقلیمی هلند، زمانی که گوگل مرکز داده خود را در سال 2016 در Eemshaven ساخت، ما آب را برای خنک کردن مرکز داده انتخاب کردیم، زیرا انرژی کارآمدتر از خنک کننده هوا است و استفاده از انرژی کمتر به معنای تولید گازهای گلخانه ای کمتر است که باعث تغییرات آب و هوایی می شود. و امکان استفاده کارآمدتر از انرژی های تجدیدپذیر را فراهم می کند.

هلند مکانی که مدت‌ها با آب فراوان همراه بود، اکنون از خشکسالی رنج می‌برد که یکی دیگر از عوارض تغییرات آب و هوایی است. به گفته اینگه، که مدیر عملیات مرکز داده Eemshaven گوگل است، خشکسالی نه تنها بر کشاورزی و حمل و نقل کالا در کانال ها تأثیر می گذارد، بلکه پتانسیل کمبود آب آشامیدنی را نیز به همراه دارد. با این دانش، گوگل با جامعه شریک شد تا آب کانال صنعتی را برای خنک کردن مرکز داده وارد کند و آب آشامیدنی را برای مصارف دیگر باقی بگذارد.

سیستم آب قبل از شروع کار در مرکز داده، جایی که او مسئول تمام سیستم‌هایی است که ساختمان را راه‌اندازی می‌کنند، شروع به کار کرد. اما این یک نوع انتخاب نوآورانه و جامعه محور است که باعث می شود او بخواهد برای Google کار کند. این پروژه آسانی نبود. این شامل ساخت و دفن یک خط لوله 28 کیلومتری از کانال Eems در Garmerwolde به Eemsahven بود.

اینگه می‌گوید: «نکته بسیار جالب این است که همه این احزاب مختلف با هم کار کردند»، از جمله گوگل، دولت و North Water که آب کانال را تصفیه می‌کند تا بتواند از میان برج‌های خنک‌کننده عبور کند. آب کانال تصفیه شده قبل از رها شدن به دریای وادن در نزدیکی مرکز داده چندین بار در مرکز داده چرخش می کند. گوگل برای محافظت از دریا که یک سایت میراث جهانی است، به شدت بر کیفیت آب نظارت و کنترل می کند. Google متعهد شده است که کیفیت و امنیت آب را در جوامعی که در آن فعالیت می کنیم، بهبود بخشد، و ما متعهد شده ایم که تا سال 2030، 120٪ از آبی که در تمام دفاتر و مراکز داده خود مصرف می کنیم، دوباره پر کنیم.

به عنوان بخشی از فصل 3 سریال “جایی که اینترنت زندگی می کند”، مجموعه پادکست ما درباره مراکز داده، برای قسمت 6 با اینگه مصاحبه کردیم. ما یک گروه فیلمبرداری را به گرونینگن فرستادیم تا او را ملاقات کنند و مسیر آب را از Eemskanaal به دنبال کنیم. برج های خنک کننده در مرکز داده و خارج از دریا.

برای شنیدن قسمت‌های آینده «جایی که اینترنت زندگی می‌کند» می‌توانید نیمه اول فصل 3 را دنبال کنید و اکنون مشترک شوید.