ابزار هوش مصنوعی جدید برای کمک به نظارت بر سلامت صخره های مرجانی

صخره‌های مرجانی تنها 0.1 درصد از سطح اقیانوس را پوشش می‌دهند، اما میزبان 25 درصد از همه گونه‌های دریایی شناخته شده هستند. بسیار مهم است که ما تلاش های خود را برای نظارت، مدیریت، حفاظت و احیای صخره های سرتاسر جهان که در نتیجه تهدیدهایی مانند صید بی رویه، بیماری، ساخت و ساز ساحلی یا موج گرما در بحران هستند، افزایش دهیم.

تحقیقات نوظهور نشان می‌دهد که چگونه اکوآکوستیک – یعنی صداهای طبیعی که یک اکوسیستم را مشخص می‌کند – می‌تواند به درک بهتری از سلامت صخره‌ها کمک کند. در سال گذشته از مردم سراسر جهان درخواست کردیم تا در پروژه ای که با همکاری Google Arts & Culture ایجاد شده است، شرکت کنند. در مورد سلامت صخره ها امروز در حال برداشتن یک گام بیشتر و معرفی ابزار جدید مبتنی بر هوش مصنوعی به نام SurfPerch هستیم که با Google Research و DeepMind ایجاد شده است که می تواند برای پردازش خودکار هزاران ساعت صدا برای ایجاد درک جدیدی از اکوسیستم های صخره های مرجانی استفاده شود.

چرا گوش دادن به صخره های مرجانی مهم است؟

با گوش دادن به تنوع و الگوهای رفتاری حیوانات در صخره‌ها، می‌توانیم سلامت صخره‌ها را از درون بشنویم، فعالیت‌های شبانه را دنبال کنیم و حتی صخره‌ها را در آب‌های عمیق و تیره بررسی کنیم. با این حال، تجزیه و تحلیل ساعت‌های بی‌شمار صداهای زیر آب یک فرآیند دستی بوده است و دانشمندان قادر به پیگیری آن نیستند. به همین دلیل است که ما در مورد کاری که با Calling in our Corals انجام داده‌ایم هیجان‌زده هستیم و زیست‌شناسان دریایی، خلاقان، برنامه‌نویسان و دانشمندان شهروندی را گرد هم می‌آوریم تا سلامت را بررسی کنند، تنوع زیستی را ارزیابی کنند، رفتارهای جدید را شناسایی کرده و موفقیت بازسازی را اندازه‌گیری کنند.

از یک گروه شنود تا یک مدل هوش مصنوعی آموزش دیده

سال گذشته، بازدیدکنندگان Calling in Our Corals به بیش از 400 ساعت صدای صخره‌ها از سایت‌های صخره‌های مرجانی در سراسر جهان گوش دادند. اعضای این گروه شنود باز باید با شنیدن صدای ماهی کلیک کنند. این امر هزاران چشم و گوش را به داده هایی رساند که تجزیه و تحلیل آنها ماه ها طول می کشد. نتایج مجموعه‌ای از صداهای جذاب ماهی جدید را ارائه کرد که ما از آنها برای تنظیم دقیق SurfPerch استفاده کرده‌ایم. SurfPerch برای تولید مدلی آموزش دیده و به شدت مورد آزمایش قرار گرفته است که می تواند به سرعت برای تشخیص صدای صخره های جدید با استفاده از تعداد انگشت شماری مثال آموزش داده شود. این به ما امکان می دهد مجموعه داده های جدید را با کارایی بسیار بیشتر از آنچه قبلا ممکن بود تجزیه و تحلیل کنیم، نیاز به آموزش پردازنده های گرافیکی گران قیمت را از بین می برد و فرصت های جدیدی را برای درک جوامع صخره ای و حفظ آنها باز می کند.

Source link