7 شرکت برتر هوش مصنوعی برای تماشا در سال 2024 | دانش مرکز داده

این مقاله در ابتدا در AI Business ظاهر شد.

در چشم‌انداز به‌سرعت در حال تحول هوش مصنوعی، مراقبت از پیشتازان امری ضروری است. سال 2023 شاهد ظهور برخی از بازیگران اصلی و به چالش کشیدن نام‌های مطرح بود.

با ورود به سال 2024، سالی که شاهد پیشرفت‌های بیشتر در فناوری هستیم، برخی از شرکت‌های هوش مصنوعی قرار است نه تنها به دلیل راه‌حل‌های پیشگامانه‌شان، بلکه برای رویکردهایشان به سمت آینده‌ای هوشمندتر نیز برجسته شوند.

در اینجا هفت شرکت برتر هوش مصنوعی کسب و کار هوش مصنوعی برای تماشا در سال 2024 آورده شده است. آنها بررسی شدند تا اطمینان حاصل شود که معیارهای سختگیرانه ما را برآورده می کنند: آنها باید توسط یک سرمایه گذار خطرناک، سرمایه گذار فرشته یا شرکت رده بالا حمایت شوند. آنها باید حداقل دو سال فعالیت داشته باشند و تیم مدیریت باید تجربه کاری یا تحصیلی در موسسات معتبر داشته باشد.

#1 آنتروپیک

Anthropic که توسط فارغ‌التحصیلان OpenAI و خواهر و برادران Dario و Daniela Amodei تأسیس شد، سیستم‌های هوش مصنوعی مرزی را با تأکید بر ایمنی، قابلیت اطمینان و تفسیرپذیری ایجاد می‌کند. خانواده مدل‌های زبان بزرگ کلود که به‌طور گسترده به عنوان رقیب قدرتمند OpenAI در نظر گرفته می‌شود، به ChatGPT پول زیادی می‌دهد. داریو آمودی، مدیر عامل شرکت، در جلسات رهبری هوش مصنوعی با رئیس جمهور بایدن، نخست وزیر بریتانیا، Rushi Sunak و دیگر مقامات عالی رتبه شرکت داشته است.

تاسیس شد: 2021

سرمایه گذاران: Google، Amazon، Salesforce، Zoom و دیگران

مدیریت: مدیر عامل شرکت داریو آمودی قبلاً معاون تحقیقات OpenAI بود. خواهر او، دانیلا آمودی، که رئیس Anthropic است، قبلاً معاون ایمنی و سیاست در OpenAI بود.

#2 کوهر

Cohere مدل‌های زبان بزرگی را برای تقویت برنامه‌های هوش مصنوعی مولد برای شرکت‌ها می‌سازد. پلتفرم Cohere جایگزینی برای OpenAI است که توسط مشتریانی از جمله Spotify، Glean و Oracle استفاده می شود. مک کینزی فناوری Cohere را به مشتریان ارائه می دهد تا در عملیات خود ادغام شوند. Cohere حتی به عنوان یک خریدار بالقوه برای Stability AI، استارتاپی که مدل محبوب تولید تصویر، Stable Diffusion را تجاری می‌کند، معرفی شد.

جفری هینتون، برنده جایزه تورینگ (که یک سرمایه گذار است) در مورد Cohere گفت: «مدل های زبانی بسیار بزرگ اکنون به رایانه ها درک بسیار بهتری از ارتباطات انسانی می دهند. تیم Cohere در حال ساختن فناوری است که این انقلاب را در درک زبان طبیعی بسیار گسترده تر می کند.”

تاسیس شد: 2019

سرمایه گذاران: Oracle، Salesforce، Nvidia، Geoffrey Hinton، Fei-Fei Li، Index Ventures

مدیریت: بنیانگذاران آیدان گومز و نیک فراست از محققان Google Brain بودند.

شماره 3 آزمایشگاه AI21

آزمایشگاه AI21 که رقیب OpenAI در نظر گرفته می شود، در حال توسعه مدل های زبان بزرگ، به ویژه مدل های خانواده ژوراسیک است که شامل ژوراسیک-2 قدرتمند است. مدل‌های AI21 پلتفرم NLP-as-a-a-service خود، AI21 Studio را تقویت می‌کنند که برای شرکت‌ها طراحی شده است تا از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده کنند. همچنین Contextual Answers را ساخته است، یک موتور هوش مصنوعی که به توسعه دهندگان اجازه می دهد قابلیت های جستجوی اطلاعات را در برنامه های خود ایجاد کنند.

Capgemini، غول الکترونیکی سامسونگ و توسعه دهندگان بازی های ویدیویی Ubisoft به عنوان کاربران استودیو AI21 ذکر شده اند. AI21 همچنین با شرکت هایی مانند AWS، Google Cloud، Snowflake و Dataiku برای بهبود و ادغام فناوری خود همکاری کرده است.

تاسیس شد: 2017

سرمایه گذاران: Nvidia، Google، Intel Capital، Comcast Ventures، Samsung Next

مدیریت: بنیانگذار و یکی از مدیران اجرایی یوآو شوهام دو شرکت را به گوگل فروخته است (کاتانگو، فروخته شده در سال 2013 و تایمفول، در سال 2015) و دانشمند اصلی گوگل بود. اوری گوشن، مدیر عامل شرکت، قبلاً یک کارآفرین در سیسکو بوده و شرکت Crowdx را تأسیس کرده است. رئیس AI21، آمنون شاشوا، Mobileye، استارتاپ رانندگی خودکار متعلق به اینتل را تأسیس کرد.

شماره 4 صورت در آغوش گرفتن

Hugging Face در سال 2023 یک سال را پشت سر گذاشت – میزبان برخی از محبوب‌ترین مدل‌های AI منبع باز از جمله Llama 2 و مشارکت با شرکت‌های بزرگی مانند Dell و AWS و راه‌اندازی مدل‌های خود. این خانه با چهره ای شاد برای بسیاری از مخازن سیستم های AI منبع باز است.

تاسیس شد: 2016

سرمایه گذاران: Salesforce، Google، Amazon، Nvidia، Intel، Qualcomm، IBM

مدیریت: یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل کلمان دلانگ قبلا در eBay کار می کرد، در حالی که مدیر ارشد فناوری جولین چاوموند از Infosys و Stanford در رزومه خود می بالد. Chaumon همچنین قبلاً مشاور معاون وزیر فرانسه در امور دیجیتال بود.

شماره 5 الف آلفا

الف آلفا استارت آپ آلمانی است که مدل بزرگ زبان Luminous را پشت سر گذاشته است.

این شرکت روی مجموعه‌ای از مدل‌ها و سیستم‌های چندوجهی طراحی شده برای استفاده سازمانی کار می‌کند. این شرکت همچنین راه‌حل‌های هوش مصنوعی را برای دولت‌ها ایجاد می‌کند و به آن‌ها امکان استفاده از هوش مصنوعی «در یک محیط مستقل» را ارائه می‌دهد.

تاسیس شد: 2019

سرمایه گذاران: Bosch Ventures، HPE، SAP، شرکت های Schwarz Group

مدیریت: مدیر عامل، جوناس اندرولیس، یک مهندس ارشد سابق هوش مصنوعی در اپل است. ساموئل واینباخ، معاون فنی و یکی از بنیانگذاران این شرکت، قبلا در Deloitte بود.

# 6 مقیاس هوش مصنوعی

Scale AI مستقر در سانفرانسیسکو یک شرکت هوش مصنوعی است که به شرکت ها کمک می کند نرم افزار هوش مصنوعی خود را آموزش دهند و برچسب گذاری کنند. OpenAI با این شرکت برای کمک به تنظیم دقیق نسخه های توربو مدل های زبان بزرگ GPT خود در ماه آگوست همکاری می کند. Scale همچنین با متا، مایکروسافت، تویوتا و جنرال موتورز و دیگران کار کرده است.

Scale همچنین در ماه مه با دولت بایدن برای کمک به توسعه یک مدل زبان بزرگ و پلت فرم هوش مصنوعی برای کار بر روی شبکه های طبقه بندی شده دولتی ایالات متحده همکاری کرد.

تاسیس شد: 2016

سرمایه گذاران: Y Combinator، Founders Fund، Accel، Index Ventures، Tiger Global Management، Accel، بنیانگذار Quora، Adam D’Angelo، یکی از بنیانگذاران Dropbox درو هیوستون،

مدیریت: الکساندر وانگ موسس و مدیر عامل شرکت MIT است که قبلاً در Quora کار می کرد، در حالی که ویجی کارونامورتی مدیر ارشد مهندسی سابق اپل مدیر مهندسی سابق بود.

شماره 7 Tenstorrent

Tenstorrent مستقر در تورنتو، پردازنده‌های هوش مصنوعی را می‌فروشد و به مشتریانی که می‌خواهند سیلیکون خود را داشته باشند و سفارشی‌سازی کنند، مجوز مالکیت معنوی AI و CPU را صادر می‌کند. از فناوری آن می توان برای آموزش و استنتاج استفاده کرد و سخت افزار آن به طور خاص برای بارهای کاری هوش مصنوعی بهینه شده است. این شرکت دارای دفاتری در آستین، تگزاس است. سیلیکون ولی؛ بلگراد، صربستان؛ توکیو و بنگلور، هند.

تاسیس شد: 2016

سرمایه گذاران: Samsung Catalyst Fund، Hyundai Motor Group، Kia Motors، Fidelity Ventures، Maverick Capital

مدیریت: مدیر عامل جیم کلر یک مهندس تراشه مشهور است. او معمار اصلی ریزمعماری AMD K8 بود و همچنین بخشی از تیم طراحی اپل برای پردازنده‌های A4 و A5 بود.