5G در مقابل وای فای 6: نحوه انتخاب آگاهانه شبکه بی سیم | دانش مرکز داده

تقریباً پنج سال است که ما در فناوری اطلاعات که شبکه‌های سازمانی را دنبال کرده‌ایم، با ادعاها و ادعاهای متقابل مختلفی در رابطه با نوعی رقابت بین شبکه‌های سلولی مبتنی بر 5G و WiFi 6 غرق شده‌ایم. از نظر مدیریت شبکه، عملکرد، امنیت و قابلیت های انتشار؛ اما در تجربه من، تصمیم گیری در مورد هر فناوری به صورت انتزاعی و بدون زمینه خاص همیشه یک پیشنهاد مخاطره آمیز بوده است.

همیشه باید نیازهای خاص یک برنامه تجاری باشد که محیط فنی بهینه مورد نیاز برای پشتیبانی از آن را تعیین می کند. هر چیز دیگری قرار دادن گاری قبل از اسب است. این امر درک پیام‌هایی را که در مورد 5G چیزی است که یک شرکت برای «سرعت بخشیدن به تجارت خود» نیاز دارد، دشوار می‌کند، در حالی که در واقعیت، برای بسیاری از مشتریان تجاری رایج است که از WiFi و خدمات داده سلولی به جای یکدیگر استفاده کنند، به ویژه با توجه به پذیرش رو به رشد SD- فناوری WAN که به نظر می رسد فراتر از چالش های شبکه سنتی گسترش یابد تا دسترسی به ابر را ساده کند.

از دیدگاه تجاری/مصرف‌کننده مختلط، تخمین زده می‌شود که بیش از 18 میلیارد دستگاه مجهز به وای فای در سراسر جهان در حال استفاده هستند و تقریباً 12 میلیارد اتصال سلولی به دنبال آن وجود دارد. با توجه به وجود بیش از 8 میلیارد نفر در جهان که حدود یک سوم آنها احتمالاً خیلی جوان هستند یا در مناطقی زندگی می کنند که فناوری دیجیتال پراکنده است، قابل توجه است.

خوشبختانه، شبکه‌های سلولی WiFi 6 و 5G در دو دهه اخیر بهبود چشمگیری داشته‌اند، اما با وجود اینکه هر دو فناوری از رادیو برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کنند، زیرساخت و مدیریت دقیق مورد نیاز برای پشتیبانی از شبکه جهانی 5G بسیار پیچیده‌تر است. و گرانتر از آنچه برای WiFi لازم است، یک شبکه بی سیم کم هزینه و کاربردی که در حال حاضر در بسیاری از خانه ها و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد.

وای فای 6 یا 5G؟ این به نیاز تجاری بستگی دارد

از برخی جهات به راحتی می توان دید که مرز بین وای فای و 5G را می توان ترسیم کرد. مورد استفاده سنتی وای‌فای، پشتیبانی از سیستم‌های کلاینت است که در آن سیم‌کشی مستقیم، بر اساس موقعیت مکانی یا پهنای باند نامی آن‌ها، بسیار پرهزینه یا غیرعملی است. وای فای در همه جا فراگیر شده است، و فرآیند پیکربندی و مدیریت برای ایجاد یک شبکه وای فای نزدیک به اتصال و بازی است. نقاط دسترسی WiFi مدرن (AP) هم برای مصرف کنندگان و هم برای مشاغل، ابزارهای ساده و بصری مبتنی بر وب را ارائه می دهند که کاربران را از طریق تنظیم احراز هویت، امنیت و سیاست های دسترسی راهنمایی می کند که می تواند یک شبکه WiFi ایمن و کاربردی را در عرض چند دقیقه راه اندازی و اجرا کند.

مطالب پیشنهادی  بودجه تولید نیمه هادی در ایالات متحده افزایش می یابد | دانش مرکز داده

برای کاربردهای تلفن همراه و فضای باز، شبکه‌های سلولی، که با 4G LTE شروع شده و اکنون 5G، فراتر از ارتباطات راه دور تکامل یافته‌اند تا محدوده قابل‌توجهی و اتصال قابل اعتماد بیشتری را برای تعدادی از برنامه‌های کاربردی تلفن همراه غنی از داده فراهم کنند. شبکه‌های تلفن همراه عمومی و خصوصی در برخی از صنایع بزرگ-مثل تولید سبک و سنگین، خدمات عمومی، تولید نفت و گاز و حمل‌ونقل- خانه‌ای پیدا کرده‌اند که وای‌فای قادر به پاسخگویی به تحرک نیست. ، عملکرد و قابلیت اطمینان سیگنال مورد نیاز برای برنامه های کاربردی خاص ماموریت مهم است.

مانند هر پروژه فناوری اطلاعات دیگری، این به ما فناوران بستگی دارد که نیاز کسب و کار را به اندازه کافی تعریف کنیم و سپس توصیه های تکنولوژیکی ارائه دهیم که به طور قابل اعتمادی این نیازها را برآورده کند یا از آن فراتر رود. انتخاب بین 5G یا WiFi 6 یک انتخاب باینری نیست – هر دو روش می‌توانند و باید مانند هر محیط فناوری اطلاعات ترکیبی دیگری وجود داشته باشند.

مهمترین عواملی که باید قبل از انتخاب 5G و/یا WiFi 6 در نظر بگیرید

البته، طیف وسیعی از ملاحظات فنی وجود دارد که هنگام اختصاص برنامه‌های تجاری به 5G و/یا WiFi 6 مطرح می‌شوند. وقتی این تحقیق را در مورد جدیدترین شبکه‌های بی‌سیم فعلی شروع کردم، توانستم شناسایی کنم. بیش از ده‌ها عامل را در نظر می‌گیرم، حتی بدون اینکه مورد استفاده خاصی در ذهن داشته باشم. به منظور حفظ سلامت عقل، این موارد در صدر فهرست قرار دارند:

  • مکان فیزیکی و تحرک سیستم: از آنجایی که WiFi و 5G هر دو به فناوری رادیویی وابسته هستند، محدودیت‌های مشابهی در هنگام دریافت و حفظ سیگنال دارند. پوشش می‌تواند بر اساس محیط اطراف هر دو فناوری به‌طور چشمگیری متفاوت باشد، اگرچه ترکیب 5G از گزینه‌های توان خروجی و فرکانس بالاتر برای نفوذ به ساختمان‌ها، مناظر و پوشش گیاهی بهتر است. به طور متوسط، یک AP سلولی کوچک می تواند حدود 10000 فوت مربع را پوشش دهد، در حالی که حدود 2500 فوت مربع است. برای یک WiFi 6 AP قابل مقایسه. علاوه بر این، سرویس تلفن همراه برای ارائه قابلیت‌های برتر «دست‌آف» در هنگام حفظ اتصالات ناقص با مشتریان در حال حرکت طراحی شده است. تماس‌های قطع‌شده آزاردهنده هستند، اما اتصالات مطمئن زمانی که به برنامه‌هایی مانند سیستم‌های کنترل از راه دور می‌رسند، می‌توانند حیاتی باشند.
  • سرعت و تأخیر شبکه: کمیت، تراکم و وابستگی به داده‌های تجاری در دو دهه گذشته در حال انفجار بوده است و هیچ نشانه‌ای از کاهش نشان نمی‌دهد. آنچه که احتمالاً بیشترین تأثیر را بر انتخاب شبکه بی‌سیم دارد، پنجره پاسخ حیاتی بین سیستم مشتری و هر سیستمی است که برای یک عمل در لبه، در فضای ابری یا حتی در مرکز داده به آن متصل می‌شود. متأسفانه، قابلیت‌های واقعی هر شبکه بی‌سیم را فقط می‌توان در محل ارزیابی کرد، با در نظر گرفتن وضعیت فعلی رادیوها، شبکه، محیط، تعداد اتصالات همزمان و دستگاه‌های رقیب، که همگی ممکن است در هر زمانی تغییر کنند. زمان داده شده. مایکل کوسیول در مقاله‌ای در 6 می 2023 در مجله IEEE Spectrum اظهار داشت: «حتی قوی‌ترین شبکه‌های 5G نیز به سختی 1 گیگابیت در ثانیه کرک می‌کنند، که بسیار کمتر از سرعت دانلود ایده‌آل اتحادیه بین‌المللی مخابرات 20 گیگابیت بر ثانیه است. ” مثل همیشه، مسافت پیموده شده شما ممکن است متفاوت باشد.
  • امنیت و احراز هویت: امنیت شبکه صرف نظر از نوع اتصال درگیر همچنان یک مشکل جدی خواهد بود. متأسفانه، بیشتر خطرات مربوط به جنبه انسانی امنیت است، به ویژه در مورد دستگاه های تلفن همراه که به نوعی رشد می کنند و خود به خود ناپدید می شوند. هر دو WiFi 6 و 5G گزینه‌های امنیتی را ارائه می‌دهند، اما همیشه بین شرکت مخابراتی و مشتری فناوری اطلاعات هماهنگ نیستند. احراز هویت مبتنی بر دستگاه، احراز هویت چند عاملی و بیومتریک می‌تواند راه طولانی را در جهت حذف برخی از رایج‌ترین روش‌های نفوذ انجام دهد، مشروط بر اینکه بین ارائه‌دهنده 5G و مشتری بی‌سیم همسو باشند.

من اعتقاد راسخ دارم که هر توصیه فن آوری که نمی کند با “خوب، بستگی دارد” را باید بسیار مشکوک دانست، به ویژه در فضای شبکه های بی سیم. حقیقت را بگویم، من نمی توانم به هیچ فناوری IT دیگری فکر کنم که به اندازه چالش شبکه های پرسرعت از طریق رادیو در برابر متغیرهای محیطی حساس باشد. این واقعیت که در سطوح فعلی 5G/WiFi 6 کار می کند – حتی در بدترین حالت آن – در حال حاضر قابل توجه است و بدون شک با معرفی 6G در پایان دهه به بهبود خود ادامه خواهد داد.


همین امر در مورد WiFi 6 و استاندارد WiFi 7 آینده صدق می کند، اما پس از آن تقریباً یک شرط مطمئن است که داده ها و نیازهای برنامه همچنان در همان مسیر افزایش می یابند. با این حال، تغییر به 6G تا پایان دهه احتمالاً سرمایه‌گذاری هنگفت دیگری را در فناوری جدید متحمل خواهد شد، چیزی که در مقایسه با به‌روزرسانی‌های فناوری WiFi 7 قابل مقایسه است.

بخشش تبلیغات 5G تا حدودی آسان است. با توجه به زیرساخت های گران قیمت اساسی و توسعه فناوری پیشرفته لازم برای راه اندازی یک شبکه ارتباطی بی سیم در سراسر جهان، برای اپراتورهای تلفن همراه کاملاً منطقی است که برنامه های کاربردی جدیدی را برای جبران صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت و طیف 5G بررسی کنند. اما این احتمال وجود دارد که اپراتورها مجبور باشند تنها به بخشی از پای بی سیم بسنده کنند، زمانی که یک جایگزین کمتر پیچیده، کم‌هزینه و کاملاً قابل درک مانند WiFi کاملاً قادر به پشتیبانی از درصد زیادی از موارد استفاده بی‌سیم باشد.

شرکت‌های 5G و WiFi 6 به خوبی می‌توانند راه‌هایی برای همکاری مشترک بیابند، اما این ایده‌آل توسط فروشندگان و سازمان‌های استاندارد که بیشتر بر پیشبرد برنامه‌های خود به جای خدمت به نیازهای مشتریان خود متمرکز هستند، پیچیده‌تر می‌شود.

به عنوان یک مشتری، از تبلیغات پرهیز کنید، برای درک واقعی نیازهای کسب و کار خود وقت بگذارید و از ترکیبی از هر چیزی که منطقی تر است استفاده کنید.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور
مطالب پیشنهادی  آمازون 9000 شغل دیگر از جمله در AWS را کاهش می دهد | دانش مرکز داده