5 عامل برای ارزیابی کل هزینه مرکز داده | دانش مرکز داده

هزینه یک مرکز داده چقدر است؟ این یک سوال ساده با یک پاسخ پیچیده است. تعداد زیادی از متغیرها – مانند هزینه های ساخت و ساز، هزینه های زیرساخت فناوری اطلاعات، هزینه های انرژی و موارد دیگر – ممکن است بر هزینه کل یک مرکز داده تأثیر بگذارند و همه متغیرهای هزینه در همه شرایط اعمال نمی شوند.

با این حال، درک متغیرهای اصلی هزینه مراکز داده اولین گام در محاسبه هزینه کل مالکیت مرکز داده است. این مقاله با تفکیک دسته‌های اصلی هزینه مرکز داده و توضیح اینکه چگونه بر هزینه‌های کل تأثیر می‌گذارند، راهنمایی ارائه می‌کند.

هزینه ساخت تاسیسات

مهم ترین متغیری که بر هزینه مرکز داده تأثیر می گذارد، هزینه ای است که برای ساخت مرکز داده فیزیکی هزینه می شود. هزینه های تسهیلات در حدود 45 درصد از کل هزینه های مرکز داده، به طور متوسط.

برآورد هزینه های ساخت مرکز داده به طور گسترده ای متفاوت است – از کمترین حد هر فوت مربع 200 دلار به بیش از هر فوت مربع 1000 دلار. تغییرپذیری عواملی مانند تفاوت در هزینه های نیروی کار محلی و نیازهای متفاوت برای ویژگی های خاص مرکز داده فیزیکی (مانند مقاومت در برابر رویدادهای شدید آب و هوایی) را منعکس می کند.

البته، هزینه های ساخت تاسیسات بر هر کسب و کاری با مرکز داده تاثیر نمی گذارد. برخی از شرکت ها ممکن است از امکانات موجود برای خدمت به عنوان مراکز داده استفاده کنند. برخی دیگر ممکن است استفاده از تسهیلات کولوکیشنی را که شخص دیگری برای ساخت آن پرداخت می کند، انتخاب کنند.

هزینه های زیرساخت فناوری اطلاعات

دومین جزء بزرگ هزینه های مرکز داده، سرمایه مورد نیاز برای به دست آوردن زیرساخت فناوری اطلاعات – سرورها، تجهیزات شبکه، سیستم های UPS و غیره – است که در مرکز داده قرار دارند.

در اینجا نیز، هزینه های دقیق می تواند بسته به نوع تجهیزات IT مورد نیاز شما بسیار متفاوت باشد. برای مثال می‌توانید فقط هزار دلار برای یک سرور رده پایین‌تر بپردازید، یا اگر به سروری پیشرفته با سخت‌افزار تخصصی نیاز دارید، ده برابر این رقم را بپردازید.

راه هایی برای جلوگیری از هزینه های مستقیم کسب زیرساخت فناوری اطلاعات وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از ارائه‌دهندگان هم‌مکانی خدمات IaaS را ارائه می‌کنند که به مشتریان اجازه می‌دهد به‌جای خرید مستقیم سرورها را به‌طور مؤثر اجاره کنند. اما در بیشتر موارد، هزینه های زیرساخت فناوری اطلاعات جزء مهم و اجتناب ناپذیر هزینه کل مرکز داده است.

هزینه های انرژی مرکز داده

مقدار پولی که برای تامین انرژی تجهیزات فناوری اطلاعات و سیستم های کمکی در مرکز داده خود خرج می کنید نیز یک متغیر هزینه اصلی است.

هزینه انرژی مرکز داده شما به دو عامل بستگی دارد:

  • واقعاً مرکز داده چقدر انرژی مصرف می کند. به طور متوسط، انتظار مصرف در حدود 7 کیلو وات در هر رک سروربه علاوه انرژی مورد نیاز برای خنک نگه داشتن آن.
  • چقدر انرژی برای منبع هزینه می شود. هزینه یک کیلووات ساعت می تواند به طور گسترده ای بین مناطق مختلف، فصول مختلف و (به ویژه) منابع انرژی متغیر باشد. به طور کلی، برای انرژی پاک‌تر هزینه بیشتری می‌پردازید باد و خورشیدی، نسبت به انرژی سنتی – اگرچه هزینه های انرژی پایدار است به طور کلی کاهش می یابد.

بنابراین، اگرچه هزینه‌های انرژی مرکز داده می‌تواند بسیار متغیر باشد، اما اگر بتوانید میزان انرژی مصرفی تجهیزات فناوری اطلاعات و قیمت برق منبع انرژی مورد نظر خود را تعیین کنید، می‌توانید متوجه شوید که چقدر برای انرژی هزینه می‌کنید.

استفاده از مرکز داده

چهارمین متغیر – که اغلب نادیده گرفته می شود – در هزینه کل مرکز داده، میزان استفاده کامل از مرکز داده شما است.

مرکز داده متوسط ​​فقط در حال استفاده است 30 درصد از کل ظرفیت آن در هر زمان معین. این بدان معناست که تنها 30 درصد از کل زیرساخت فناوری اطلاعاتی که می‌توان در مرکز داده قرار داد در حال استفاده فعال است (حتی اگر کل ردپای فناوری اطلاعات نسبت به اندازه مرکز داده بزرگ‌تر باشد).

از منظر بهره وری، داشتن نرخ بهره برداری بالا چیز خوبی است، زیرا به این معنی است که شما پولی را برای ظرفیت مرکز داده ای که استفاده نمی شود هدر نمی دهید. اما از منظر هزینه کل مالکیت، استفاده بیشتر به هزینه‌های بالاتر تبدیل می‌شود، زیرا هرچه استفاده شما بیشتر باشد، بیشتر برای زیرساخت‌ها و انرژی مورد نیاز برای تامین انرژی و خنک‌سازی آن هزینه می‌کنید.

هزینه های پرسنل مرکز داده

در نهایت، برای اینکه بفهمید مرکز داده شما چقدر هزینه دارد، باید بدانید که چقدر برای کارکنان مورد نیاز برای مدیریت آن هزینه می کنید.

اکثر مراکز داده نسبت به اندازه خود کارکنان کوچکی دارند. هنگامی که یک مرکز داده راه اندازی می شود، ممکن است فقط به چند تکنسین در یک داده معمولی نیاز داشته باشید تا کارها را در حال اجرا نگه دارند. با این حال، احتمالاً می خواهید مهندسان دیگری را برای کمک به رفع قطعی یا سایر موارد اضطراری در دسترس داشته باشید، بنابراین اندازه کل کارکنان مرکز داده شما در یک روز عادی لزوماً منعکس کننده هزینه کل کارکنان شما نیست.

میزان استفاده شما از آن اتوماسیون مرکز داده همچنین نقش مهمی در هزینه های کارکنان دارد. البته اتوماسیون بیشتر باعث می شود که تعداد کارمندان کمتری ادامه یابد تا مرکز داده کار کند.

به پیچیدگی هزینه های مرکز داده رسیدگی کنید

هیچ راه ساده ای برای محاسبه کل هزینه های مرکز داده وجود ندارد. برخی از عوامل هزینه، مانند هزینه های ساخت مرکز داده، برای همه مشاغل اعمال نمی شود. و همه عوامل هزینه می تواند بسته به طیف گسترده ای از عوامل متفاوت باشد.

با این وجود، اگر می‌خواهید هزینه‌های ساخت و راه‌اندازی یک مرکز داده را بررسی کنید – و تعیین کنید که آیا استفاده از ابر عمومی یا تسهیلات هم‌اکومیشن از نظر مالی بهتر است – اولین قدم این است که بفهمید کدام عوامل هزینه مرکز داده است. برای برنامه های خود اعمال کنید، سپس تلاش کنید تا دقیقاً بر اساس برنامه های منحصر به فرد خود، هزینه های آنها را ارزیابی کنید الزامات.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور
مطالب پیشنهادی  5 داستان برتر هفته مرکز داده: 23 آوریل 2021