5 عاملی که هنگام انتخاب مکان مرکز داده باید در نظر گرفت | دانش مرکز داده

سازمان ها در انتخاب مکان برای یک مرکز داده، انتخاب بسیار زیادی دارند. چیزی شبیه به وجود دارد 8000 مرکز داده در دنیا، و اگر از میزبانی بارهای کاری خود در یک مرکز موجود راضی نیستید، همیشه می توانید بیرون بروید و مرکز داده خود را بسازید در سایت مورد نظر شما

بنابراین، چگونه تصمیم می گیرید که کدام مکان مرکز داده برای نیازهای شما بهترین است؟ برای اطمینان از اینکه سایت مرکز داده شما برای عملکرد، امنیت، هزینه و موارد دیگر بهینه شده است، چه عواملی را باید در نظر بگیرید؟

برای یافتن پاسخ به این سؤالات به خواندن پنج عامل کلیدی ادامه دهید – از جمله مواردی که برای بسیاری از مردم آشکار است، مانند تأثیر مکان بر تأخیر شبکه، و همچنین برخی ملاحظات که نادیده گرفتن آنها آسانتر است – که سازمان ها باید هنگام تصمیم گیری در مورد مکان مورد بررسی قرار دهند. یک مرکز داده را پیدا کنید

1. تأخیر شبکه

حتی در زیرساخت‌های شبکه فیبر نوری پیشرفته، سرعت حرکت داده‌ها از طریق اینترنت تقریباً کاهش می‌یابد. 0.82 میلی ثانیه برای هر صد مایلی که باید طی کند. این بدان معنی است که هرچه فاصله جغرافیایی بین مرکز داده شما و کاربران نهایی که به آنها خدمات می دهید بیشتر باشد، حداقل به طور کلی سطوح تاخیر شبکه شما بیشتر خواهد بود.

همانطور که گفته شد، نگاه کردن به یک نقشه و یافتن نزدیکترین مرکز داده به مکانهایی که کاربران نهایی شما در آن متمرکز هستند، لزوما بهترین راه برای کاهش تأخیر نیست. یکی از عوامل پیچیده ای که باید در نظر گرفت این است که بسته های شبکه هنگام پرواز پرنده حرکت نمی کنند. آنها در عوض در امتداد پیوندهای کابلی حرکت می کنند، که اغلب بسیار طولانی تر از کوتاه ترین مسیر مطلق بین یک مرکز داده و یک کاربر است. این بدان معنی است که باید تعیین کنید که کدام زیرساخت شبکه مرکز داده شما را به کاربران نهایی متصل می کند و چه مقدار تاخیر ایجاد می کند.

نکته دیگر این است که همیشه می توانید از CDN استفاده کنید برای کاهش تأخیر شبکه، حتی اگر مرکز داده شما از کاربران شما دور باشد – بنابراین ممکن است نیازی نباشد که نزدیکی به کاربران را آنقدر که فکر می‌کنید در اولویت قرار دهید.

2. فضا برای رشد

حجم کاری و زیرساختی که برای اجرا به آن نیاز دارد، در طول زمان در مقیاس افزایش می یابد. به همین دلیل، انتخاب مکان مرکز داده ای که به شما امکان افزایش مقیاس را می دهد، اغلب مطمئن تر است.

اگر در حال استقرار بارهای کاری در یک مرکز داده از قبل موجود هستید، این بدان معناست که تسهیلاتی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا زیرساخت های اضافی را در خود جای دهد. اگر از ابتدا یک مرکز داده می‌سازید، باید به این فکر کنید که آیا در آینده می‌توانید این مرکز را گسترش دهید.

مهاجرت به یک مرکز داده متفاوت با فضای بیشتر همیشه امکان پذیر است، البته اگر فضای موجود در مرکز فعلی شما تمام شود. اما این کار و ریسک بسیار بیشتری نسبت به توسعه در محل است.

3. سرعت استقرار

چقدر سریع می توانید زیرساخت ها را در یک مرکز داده راه اندازی کنید؟ این به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند پیچیدگی زیرساختی که در حال استقرار آن هستید و اندازه تیمی که آن را مدیریت می کند.

اما مکان مرکز داده نیز ممکن است نقش مهمی در سرعت گسترش زیرساخت ها داشته باشد. به طور کلی، اگر با یک مرکز داده که دور از پایگاه اصلی عملیات شما قرار دارد، گسترش ردپای زیرساخت خود دشوارتر خواهد بود، زیرا مستقر کردن یک تیم در مکان راه دور به زمان بیشتری نیاز دارد. زمان ارسال تجهیزات نیز ممکن است برای مراکز داده واقع در مناطق دورتر طولانی تر باشد. اگر پیش‌بینی می‌کنید که نیاز به ایجاد تغییرات سریع در زیرساخت خود دارید، اینها عوامل مهمی هستند که باید در نظر بگیرید.

4. خطر بلایای طبیعی

لازم نیست در برنامه ریزی مرکز داده متخصص باشید تا بدانید که برخی از مناطق بیشتر از سایرین مستعد رویدادهایی هستند که زمان و در دسترس بودن مرکز داده را تهدید می کند. یک مرکز داده واقع در منطقه ای مستعد زلزله یا حوادث آب و هوایی شدید به اندازه یکی در آب و هوای معتدل تر قابل اعتماد نیست.

به طور کلی، بلایای طبیعی احتمالا کمتر از خطای انسانی تهدیدی برای آپتایم مرکز داده هستند. اما هنوز هم عاملی است که باید در نظر گرفت. اگر دلیلی برای قرار دادن مرکز داده خود در منطقه ای با خطر بالاتر ندارید حمله مادر طبیعت، گزینه ای کم خطرتر را در نظر بگیرید.

عالمیمرکز داده سبز رنگ شده

5. ملاحظات ESG

فراتر از ملاحظات فنی مانند تأخیر شبکه و زمان آپدیت، مکان مرکز داده می تواند دارای اهمیت زیادی باشد تاثیر بر وضعیت ESG سازمان شما. مکان فیزیکی تاسیسات ممکن است تعیین کند که چه مقدار انرژی تجدیدپذیر می توانید تامین کنید، برای مثال، و همچنین نحوه تعامل (یا عدم تعامل) شرکت شما با جوامع مستقر در منطقه اطراف مرکز داده را تعیین می کند.

نکته اینجاست که اگر می‌خواهید مکان مرکز داده‌ای را انتخاب کنید که برای مأموریت کلی کسب‌وکارتان بهینه شده باشد، مهم است که به فراتر از عوامل فنی فکر کنید.

نتیجه

اگر یک فرمول ساده برای انتخاب مکان ایده آل مرکز داده وجود داشته باشد، خوب است. در واقع، عوامل زیادی برای سنجش وجود دارد، و ملاحظات بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند از نظر اولویت از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت باشد. انتخاب مکان مناسب برای مرکز داده شما با تعیین اینکه چه چیزی برای کسب و کار و کاربران شما اهمیت دارد شروع می شود.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور