5 سوال در مورد موتور جستجوی OpenAI پاسخ داده شده است

گزارش شده است که OpenAI در حال کار بر روی موتور جستجویی است که مستقیماً گوگل را به چالش می کشد. اما جزئیات نادیده گرفته شده در این گزارش سؤالاتی را در مورد اینکه آیا OpenAI در حال ایجاد یک موتور جستجوی مستقل است یا اینکه دلیل دیگری برای اعلام وجود دارد ایجاد می کند.

گزارش جستجوی وب OpenAI

گزارش منتشر شده در The Information نشان می دهد که OpenAI در حال توسعه یک محصول جستجوی وب است که مستقیماً با گوگل رقابت می کند. یکی از جزئیات اصلی این گزارش این است که بخشی از آن توسط بینگ، موتور جستجوی مایکروسافت، تامین خواهد شد. جدای از آن، جزئیات دیگری وجود ندارد، از جمله اینکه آیا این یک موتور جستجوی مستقل خواهد بود یا در ChatGPT یکپارچه خواهد شد.

همه گزارش‌ها اشاره می‌کنند که این یک چالش مستقیم برای Google خواهد بود، بنابراین بیایید از آنجا شروع کنیم.

1. آیا نصب OpenAI چالشی برای گوگل است؟

گفته می شود که OpenAI از جستجوی Bing به عنوان بخشی از موتور جستجوی شایعه شده، ترکیبی از GPT-4 با جستجوی Bing، به علاوه چیزی در وسط برای هماهنگی بین این دو استفاده می کند.

در آن سناریو، کاری که OpenAI انجام نمی‌دهد توسعه فناوری نمایه‌سازی جستجوی خود است، این فناوری از Bing استفاده می‌کند.

آنچه که برای ایجاد یک موتور جستجو برای OpenAI باقی می‌ماند این است که چگونه رابط جستجو با GPT-4 و Bing تعامل داشته باشد.

و این مشکلی است که بینگ قبلاً با استفاده از آنچه مایکروسافت آن را لایه ارکستراسیون می نامد حل کرده است. بینگ چت از تولید افزوده بازیابی (RAG) برای بهبود پاسخ‌ها با افزودن داده‌های جستجوی وب برای استفاده به عنوان زمینه برای پاسخ‌هایی که GPT-4 ایجاد می‌کند، استفاده می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار ارکستراسیون و RAG، سخنرانی اصلی رویداد Microsoft Build 2023 توسط کوین اسکات، مدیر ارشد فناوری مایکروسافت را در ساعت 31:45 اینجا تماشا کنید.

اگر OpenAI در حال ایجاد چالش برای جستجوی Google است، دقیقاً چه کاری برای OpenAI باقی می ماند که مایکروسافت قبلاً با Bing Chat انجام نمی دهد؟ بینگ یک فناوری جستجوی با تجربه و بالغ است، تخصصی که OpenAI آن را ندارد.

آیا OpenAI گوگل را به چالش می کشد؟ پاسخ قابل قبول تر این است که بینگ از طریق OpenAI به عنوان یک پروکسی گوگل را به چالش می کشد.

2. آیا OpenAI انگیزه ای برای به چالش کشیدن گوگل دارد؟

ChatGPT سریع ترین برنامه در حال رشد در تمام دوران است، در حال حاضر با حدود 180 میلیون کاربر، که در عرض دو ماه به آنچه برای فیس بوک و توییتر سال ها طول کشید دست یافت.

با این حال، با وجود این شروع، پیشتازی گوگل یک تپه شیب دار برای OpenAI برای صعود است. در نظر بگیرید که گوگل تقریباً 3 تا 4 میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد که کاملاً از 180 میلیون کاربر OpenAI کوچکتر است.

با فرض اینکه تمام 180 میلیون کاربر OpenAI به طور متوسط ​​4 جستجو در روز انجام دهند، تعداد جستجوهای روزانه می تواند به 720 میلیون جستجو در روز برسد.

Statista تخمین می زند که در هر دقیقه 6.3 میلیون جستجو در گوگل انجام می شود که معادل بیش از 9 میلیارد جستجو در روز است.

اگر OpenAI بخواهد رقابت کند، باید یک محصول مفید با دلیل قانع کننده ای برای استفاده از آن ارائه دهند. به عنوان مثال، گوگل و اپل در اکوسیستم دستگاه های تلفن همراه مخاطبانی دارند که آنها را در زندگی روزمره کاربران خود، چه در محل کار و چه در خانه، جاسازی می کند. کاملاً واضح است که ایجاد یک موتور جستجو برای رقابت کافی نیست.

به طور واقع بینانه، چگونه OpenAI می تواند به آن سطح از همه جا و مفید بودن دست یابد؟

OpenAI نه تنها با گوگل بلکه مایکروسافت و اپل نیز با یک نبرد دشوار روبرو است. اگر برنامه‌ها و لوازم اینترنت اشیا را حساب کنیم، آمازون را به لیست رقبای خود اضافه کنید که قبلاً در زندگی روزانه میلیاردها کاربر حضور دارند.

OpenAI شتابی برای راه اندازی یک موتور جستجو برای رقابت با گوگل ندارد، زیرا اکوسیستمی برای پشتیبانی از ادغام در زندگی کاربران را ندارد.

3. OpenAI فاقد تخصص بازیابی اطلاعات است

جستجو به طور رسمی به عنوان بازیابی اطلاعات (IR) در مقالات تحقیقاتی و پتنت ها شناخته می شود. هیچ مقدار جستجو در مخزن مقالات تحقیقاتی Arxiv.org، مقالاتی را که توسط محققان OpenAI مرتبط با بازیابی اطلاعات نوشته شده است، نشان نمی دهد. همین امر را می توان برای جستجوی پتنت های مربوط به بازیابی اطلاعات (IR) نیز گفت. فهرست مقالات تحقیقاتی OpenAI نیز فاقد مطالعات مرتبط با IR است.

اینطور نیست که OpenAI مخفیانه باشد. OpenAI سابقه طولانی در انتشار مقالات تحقیقاتی در مورد فناوری هایی دارد که در حال توسعه هستند. تحقیق در مورد IR وجود ندارد. بنابراین اگر OpenAI واقعاً در حال برنامه ریزی برای راه اندازی یک چالش برای Google است، دود ناشی از آن آتش کجاست؟

این یک حدس منصفانه است که جستجو چیزی نیست که OpenAI در حال حاضر در حال توسعه است. هیچ نشانه ای وجود ندارد که حتی با ساخت یک موتور جستجو معاشقه می کند، چیزی در آنجا وجود ندارد.

4. آیا موتور جستجوی OpenAI یک پروژه مایکروسافت است؟

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد مایکروسافت به شدت در حال تحقیق در مورد چگونگی استفاده از LLM به عنوان بخشی از موتور جستجو است.

تمامی مقالات تحقیقاتی زیر به عنوان متعلق به حوزه‌های بازیابی اطلاعات (معروف به جستجو)، هوش مصنوعی و محاسبات زبان طبیعی طبقه‌بندی می‌شوند.

در اینجا چند مقاله تحقیقاتی فقط از سال 2024 وجود دارد:

تقویت حاشیه نویسی انسانی: استفاده از مدل های زبان بزرگ و پردازش دسته ای کارآمد
این در مورد استفاده از هوش مصنوعی برای طبقه بندی پرس و جوهای جستجو است.

استخراج موجودیت ساختاریافته با استفاده از مدل های زبان بزرگ
این مقاله تحقیقاتی راهی برای استخراج اطلاعات ساختاریافته از متن بدون ساختار (مانند صفحات وب) کشف می کند. این مانند تبدیل یک صفحه وب (داده های بدون ساختار) به یک قالب قابل فهم برای ماشین (داده های ساختاریافته) است.

بهبود جاسازی متن با مدل های زبان بزرگ (نسخه PDF در اینجا)
این مقاله تحقیقاتی راهی را برای به دست آوردن جاسازی های متنی با کیفیت بالا که می تواند برای بازیابی اطلاعات (IR) استفاده شود، مورد بحث قرار می دهد. تعبیه متن اشاره ای به ایجاد نمایشی از متن است به گونه ای که الگوریتم ها می توانند از آن برای درک معانی معنایی و روابط بین کلمات استفاده کنند.

مقاله تحقیقاتی فوق کاربرد را توضیح می دهد:

«جاسازی‌های متنی بازنمایی برداری از زبان طبیعی هستند که اطلاعات معنایی آن را رمزگذاری می‌کنند. آنها به طور گسترده در وظایف مختلف پردازش زبان طبیعی (NLP) مانند بازیابی اطلاعات (IR)، پاسخ به سؤال و غیره استفاده می شوند. در زمینه IR، بازیابی مرحله اول اغلب به تعبیه‌های متنی برای یادآوری کارآمد مجموعه کوچکی از اسناد نامزد از یک مجموعه در مقیاس بزرگ با استفاده از تکنیک‌های تقریبی نزدیک‌ترین همسایه متکی است.

تحقیقات بیشتری توسط مایکروسافت در رابطه با جستجو وجود دارد، اما اینها تحقیقاتی هستند که به طور خاص به جستجو همراه با مدل های زبان بزرگ (مانند GPT-4.5) مرتبط هستند.

دنبال کردن دنباله خرده‌های نان مستقیماً به مایکروسافت منجر می‌شود، به‌عنوان فناوری نیروی موتور جستجویی که OpenAI قرار است برنامه‌ریزی کند… اگر این شایعه درست باشد.

5. آیا شایعه به معنای ربودن Spotlight از Gemini است؟

شایعه ای مبنی بر راه اندازی OpenAI یک موتور جستجوی رقیب در 14 فوریه منتشر شد. روز بعد در 15 فوریه، گوگل پس از اعلام Gemini Advanced در 8 فوریه، راه اندازی Gemini 1.5 را اعلام کرد.

آیا این تصادفی است که اعلام OpenAI روز بعد به طور کامل بر اطلاعیه Gemini سایه انداخت؟ زمان باورنکردنی است.

در این مرحله موتور جستجوی OpenAI فقط یک شایعه است.

همچنین ببینید: 6 بهترین موتور جستجوی هوش مصنوعی که هم اکنون باید امتحان کنید

تصویر ویژه توسط Shutterstock/rafapress

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور