5 روشی که هوش مصنوعی می تواند مراکز داده را تغییر دهد | دانش مرکز داده

هوش مصنوعی اخیراً به خاطر توانایی ابزارهایی مانند ChatGPT یا GitHub Copilot برای تولید همه چیز از کد تا شعر.

اما هوش مصنوعی چه کاری می تواند برای مراکز داده انجام دهد؟ به این سؤال، به ویژه خارج از چارچوب بحث، کمتر مورد توجه قرار گرفته است راه حل های نظارت بر مرکز داده مبتنی بر هوش مصنوعی – که اگرچه مهم است، اما دقیقاً نشان دهنده لبه برتر فناوری هوش مصنوعی نیست.

بنابراین، بیایید نگاهی به راه‌های دیگری بیندازیم که هوش مصنوعی می‌تواند بر صنعت مرکز داده تأثیر بگذارد، و چه تغییراتی را می‌توانیم انتظار داشته باشیم در سال‌های آینده شاهد باشیم.

امنیت فیزیکی بهتر در مراکز داده

امنیت فیزیکی برای مراکز داده که باید بتوانند از دارایی ها در برابر دسترسی فیزیکی غیرمجاز توسط متجاوزان محافظت کنند، بسیار مهم است. متأسفانه، تأمین امنیت فیزیکی به طور سنتی پرهزینه بوده است، زیرا تا حد زیادی به حضور پرسنل امنیتی در محل برای شناسایی و پاسخگویی به نقض‌های محیط فیزیکی بستگی دارد.

هوش مصنوعی می تواند با تجزیه و تحلیل داده هایی که می تواند به شناسایی نفوذهای فیزیکی کمک کند، در این زمینه کمک کند. برای مثال، با تجزیه جریان‌های ویدیویی در زمان واقعی، هوش مصنوعی می‌تواند به طور بالقوه افرادی را که خطرآفرین هستند شناسایی کند. همچنین انسان را از تماشای مداوم ویدیو برای تشخیص خطرات رها می کند.

انتظار نداشته باشید که پرسنل امنیتی در محل برای مراکز داده ناپدید شوند، اما انتظار داشته باشید که هوش مصنوعی به آنها کمک کند تا وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

مدیریت انرژی مرکز داده

تصمیم گیری در مورد زمان تعویض یک مرکز داده از یک منبع انرژی (مانند انرژی خورشیدی) به منبع دیگر، یا نحوه برنامه ریزی از قبل برای چالش های انرژی پیش بینی شده (مانند موج گرمایی که سیستم های خنک کننده را به لبه پرتگاه سوق می دهد) معمولاً انسان را ملزم به انجام تجزیه و تحلیل دقیق کرده است. با توجه به متغیرهای زیاد، هیچ فرمول یا روش ساده ای برای مدیریت منابع انرژی و چالش ها در مراکز داده وجود ندارد.

با این حال، با توجه به پیچیدگی هوش مصنوعی مدرن، ممکن است هوش مصنوعی بخشی از این تصمیم گیری را به عهده بگیرد. ممکن است اپراتورهای مرکز داده همچنان از انسان‌ها بخواهند که توصیه‌های ابزارهای هوش مصنوعی را مجدداً بررسی کنند، اما قابل قبول است که هوش مصنوعی در مدیریت انرژی پیشتاز باشد، نه اینکه انتظار داشته باشد انسان‌ها مصرف انرژی را دنبال کنند و به صورت دستی از چالش‌ها پیشی بگیرند.

مدیریت ظرفیت

به همین ترتیب، مدیریت ظرفیت مرکز داده – که شامل وظایفی مانند افزایش یا کاهش زیرساخت ها برای هماهنگی با تقاضا و اطمینان از رشد فضای فیزیکی با سرعتی است که با بازار هماهنگ است – به طور سنتی یک امر دستی بوده است. اما هوش مصنوعی می تواند به خودکارسازی آن کمک کند. با تجزیه و تحلیل عوامل متعددی که در تعیین میزان ظرفیتی که مراکز داده از جنبه های مختلف در زمان های مختلف نیاز دارند، می تواند به اپراتورها کمک کند تا تصمیمات مدیریت ظرفیت آگاهانه تری بگیرند.

پاسخ حادثه

هنگامی که مشکلی در یک مرکز داده رخ می دهد – برق قطع می شود، شخصی به طور تصادفی سوئیچ را خاموش می کند، حمله سایبری تجهیزات حیاتی را مختل می کند و غیره – تعیین هر چه سریعتر اینکه چه اتفاقی افتاده است، چه چیزی تحت تأثیر قرار گرفته است و چگونه آن را برطرف کنیم بسیار مهم است.

در گذشته، تیم‌های مدیریت مرکز داده برای این چالش‌ها با ایجاد «کتاب‌های بازی» واکنش نشان می‌دهند، که توضیح می‌دهد در پاسخ به انواع مختلف چالش‌ها چه باید کرد.

کتاب‌های بازی همچنان مفید هستند، اما هوش مصنوعی مدرن ابزار دیگری را فراهم می‌کند که اپراتورها می‌توانند از آن برای مدیریت واکنش به حادثه استفاده کنند. هوش مصنوعی می‌تواند موقعیت‌ها را ارزیابی کند و به برنامه‌ریزی پاسخ‌ها سریع‌تر از انسان‌ها کمک کند، شاهکاری که احتمالاً در زمینه‌هایی که هیچ کتاب پاسخگویی وجود ندارد ارزشمند است، زیرا هیچ‌کس نوع خاصی از بحران را از قبل پیش‌بینی نکرده بود.

تقاضای رو به رشد برای سخت افزار مرکز داده سازگار با هوش مصنوعی

افزایش علاقه به فناوری‌های مدرن هوش مصنوعی همچنین باعث افزایش تقاضا برای زیرساخت‌های مرکز داده بهینه‌سازی شده برای آن شده است اجرای بارهای کاری هوش مصنوعی، مانند سرورهایی که قادر به انجام شتاب GPU هستند. در آینده، اپراتورهای مراکز داده احتمالاً می‌توانند از خدمات این حوزه بهره ببرند، به‌ویژه با توجه به اینکه سخت‌افزار بهینه‌شده با هوش مصنوعی، بر خلاف سرورهای کالا، سخت‌تر است که از ابرهای عمومی به دست می‌آید.

تقاضا برای مراکز داده سازگار با هوش مصنوعی نشان دهنده راه جدیدی برای استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به راه اندازی مراکز داده نیست، اما فرصتی در بازار برای اپراتورهای مراکز داده ایجاد می کند.

نتیجه گیری: هوش مصنوعی و آینده مراکز داده

استفاده از فناوری های مدرن هوش مصنوعی در مراکز داده در مراحل اولیه باقی مانده است، اما پتانسیل بسیار زیادی وجود دارد. در سال‌های آینده، انتظار داشته باشید که هوش مصنوعی بسیار بیشتر از کمک به تیم‌های مرکز داده در نظارت بر دارایی‌ها باشد. هوش مصنوعی همچنین نقشی در امنیت فیزیکی، مدیریت ظرفیت، واکنش به حادثه و فراتر از آن دارد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور