5 روشی که مراکز داده می توانند از تجزیه و تحلیل نظارت بر ساختمان سود ببرند | دانش مرکز داده

دستگاه های نظارت بر ساختمان هوشمند چیز جدیدی نیستند. لازم نیست آینده پژوه باشید تا بدانید اکنون می توان اطلاعات زیادی را از حسگرهای داخل ساختمان جمع آوری کرد، سپس آن را برای اهداف مختلف تجزیه و تحلیل کرد.

اما دقیقاً چگونه مراکز داده می توانند از نظارت بر ساختمان بهره ببرند؟ تجزیه و تحلیل نظارت ساختمان برای مراکز داده برای رسیدگی به کدام موارد استفاده بهتر است؟

برای بازگشایی این سؤالات، بیایید به وضعیت فعلی نظارت بر ساختمان برای مراکز داده و راه هایی که اپراتورهای مرکز داده می توانند از آنها استفاده کنند نگاه کنیم.

تجزیه و تحلیل مانیتورینگ ساختمان برای مراکز داده چیست؟

در یک مرکز داده، تجزیه و تحلیل مانیتورینگ ساختمان به معنای استفاده از فناوری مانند حسگرهای شبکه و دستگاه‌های لبه برای جمع‌آوری و درک داده‌ها در مورد آنچه در داخل یک مرکز می‌گذرد، است.

با تجزیه و تحلیل مانیتورینگ ساختمان، اپراتورهای مرکز داده می توانند به طور موثر اطلاعاتی را جمع آوری کنند که جمع آوری آنها با دست بسیار سخت تر است. آن‌ها می‌توانند به‌عنوان مثال، با استفاده از حسگرهای درب، رفت و آمد افراد را ردیابی کنند یا دمای مراکز داده‌شان را به روشی کاملاً دانه‌دار کنترل کنند.

موارد استفاده برتر برای تجزیه و تحلیل نظارت بر ساختمان مرکز داده

اینها تنها چند نمونه از نحوه بهره مندی اپراتورهای مرکز داده از تجزیه و تحلیل نظارت بر ساختمان هستند. در اینجا لیست کامل تری از موارد استفاده اصلی برای نظارت بر راه حل های تحلیلی در مراکز داده مدرن آمده است:

نظارت بر دما

همانطور که در بالا ذکر شد، نظارت بر دما در مراکز داده یک مورد اصلی برای ساخت سیستم های تحلیلی است.

برای بهینه سازی سیستم های خنک کننده مرکز داده، دانستن نه تنها دمای کلی یک مرکز داده، بلکه چگونگی تغییر دما در مرکز داده نیز ارزشمند است. تجمع گرما در مکان‌های خاص، مانند داخل رک سرور، حتی اگر دمای کلی به طور جدی بالا نباشد، می‌تواند مشکل ایجاد کند.

تجزیه و تحلیل مانیتورینگ ساختمان با ایجاد امکان استقرار سنسورهای نظارت بر دما در یک مرکز داده در اینجا نقش دارد. اطلاعات تولید شده توسط این حسگرها می تواند به تیم ها کمک کند تا خرابی های تجهیزات خنک کننده را تشخیص دهند و همچنین بفهمند که به دلیل طراحی ضعیف سیستم، دما در کجا بالاتر از آن چیزی است که باید باشد.

نظارت بر رطوبت

به روشی مشابه، حسگرهای متصل به سیستم‌های تحلیلی نظارت بر ساختمان می‌توانند سطوح رطوبت را در مراکز داده ردیابی کنند. رطوبت بیش از حد می تواند منجر به تراکم در تجهیزات مرکز داده شود که به نوبه خود ممکن است منجر به اتصال برق شود. بنابراین تشخیص تجمع رطوبت بیش از حد برای حفظ عملکرد روان مراکز داده بسیار مهم است.

امنیت فیزیکی

محافظت در برابر نفوذ فیزیکی غیرمجاز یک عنصر اصلی است امنیت مرکز داده. به هر حال، بخشی از دلیلی که کسب‌وکارها معمولاً میزبان بارهای کاری در مراکز داده به جای اتاق‌های پشتی اداری هستند، این است که مراکز داده کنترل‌های امنیتی فیزیکی دقیق‌تری را ارائه می‌کنند.

تجزیه و تحلیل مانیتورینگ ساختمان می تواند این کنترل ها را با اجازه دادن به اپراتورهای مرکز داده برای ردیابی رویدادهای ورود و خروج به مراکز داده، افزایش دهد. اگر کاربران باید نشان ها را اسکن کنند – یا بهتر است، هویت آنها را به صورت بیومتریک تایید کنید – برای دسترسی به تسهیلات به عنوان یک کل یا مکان‌های خاص در آن، می‌توان آن داده‌ها را ردیابی و تجزیه و تحلیل کرد تا الگوهای دسترسی مشکوک را شناسایی کند.

نظارت و مدیریت سخت افزار

ردیابی هزاران جزء سخت افزاری موجود در یک مرکز داده اگر این کار را با دست انجام دهید می تواند کار بسیار مهمی باشد. اما با وجود سیستم‌های مانیتورینگ ساختمان، دارایی‌های سخت‌افزاری را می‌توان به‌طور خودکار با استفاده از حسگرهای متصل به شبکه، برچسب‌گذاری و نظارت کرد تا اپراتورها از جابه‌جایی سرور یا تعویض سوئیچ شبکه آگاه شوند.

علاوه بر این، حسگرها می توانند در مدیریت مسائلی مانند خرابی سیستم سخت افزاری کمک کنند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند تشخیص دهند که سرور داغ‌تر از آنچه که باید کار می‌کند تا تکنسین‌ها بتوانند قبل از خرابی دستگاه پاسخ دهند.

نظارت بر مصرف برق

به دست آوردن دید که دارایی های مرکز داده بیشترین مصرف انرژی را در آن مصرف می کنند، زمینه دیگری است که تجزیه و تحلیل نظارت بر ساختمان در آن مفید است. تجهیزات مانیتورینگ برق می‌تواند مصرف برق را بر اساس واحد به واحد نیرو ردیابی کند، سپس در صورت افزایش ناگهانی مصرف برق (که می‌تواند نشانه‌ای از مشکل سخت‌افزاری باشد) یا اگر برقی که به تجهیزات جریان می‌یابد کافی نیست، به تکنسین‌ها هشدار دهد.


مطالب پیشنهادی  مراکز داده در سال 2023: سال نو، پیش بینی های جدید | دانش مرکز داده

نتیجه

از نظارت بر دما و رطوبت، تا تقویت امنیت فیزیکی، مدیریت سخت افزار و فراتر از آن، سیستم های تجزیه و تحلیل مانیتورینگ ساختمان می تواند برای ساده سازی عملیات مرکز داده بسیار مفید باشد. پیاده‌سازی چنین سیستم‌هایی کار ساده (یا ارزان) نیست، اما مزایای آن – از نظر خطرات کمتر و افزایش کارایی عملیاتی – می‌تواند بسیار زیاد باشد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور