5 راه برای بهینه سازی کارایی جریان هوا مرکز داده | دانش مرکز داده

فهرست مطالب:

  1. نشتی مهر و موم در تجهیزات شما
  2. هوا را در تجهیزات مرکز داده هدف قرار دهید
  3. برای توزیع هوای سرد فن هایی با ظرفیت بالاتر نصب کنید
  4. کابینت های سرور را با یکدیگر روبرو کنید
  5. جعبه در هوا
  6. حداکثر استفاده از جریان هوا

راه های بی شماری برای بهبود بهره وری انرژی مرکز داده شما وجود دارد. بسیاری، مانند خنک کننده غوطه وری، گران و پیچیده برای اجرا هستند.

یک راه بسیار ساده تر و موثر برای کاهش هزینه های انرژی مرکز داده، بهبود کارایی جریان هوا است. هرچه هوا راحت‌تر در تجهیزات داخل مرکز داده شما حرکت کند، سیستم‌های HVAC سنتی به طور موثرتری می‌توانند تجهیزات را خنک نگه دارند.

با در نظر گرفتن این واقعیت، در اینجا نگاهی به مراحل عملی برای بهینه‌سازی جریان هوا در مراکز داده می‌اندازیم.

1. نشتی در تجهیزات خود را آب بندی کنید

ما با آنچه احتمالاً واضح‌ترین راه برای بهبود جریان هوا است شروع می‌کنیم: آب بندی نشتی که به هوای سرد اجازه می‌دهد در جهت‌هایی متفاوت از جایی که می‌خواهید جریان داشته باشد حرکت کند. برای مثال، اگر می‌خواهید یک کابینت سرور را خنک کنید، سوراخ‌ها یا شکاف‌های بیرونی کابینت می‌تواند کارایی سیستم‌های خنک‌کننده مبتنی بر هوا را کاهش دهد.

احتمالاً نمی توانید هر شکاف یا سوراخی را ببندید. برخی از آنها به دلیل الزاماتی مانند اتصال کابل به تجهیزات شما اجتناب ناپذیر است. اما تا حد امکان، نشتی ها را برای بهبود کارایی جریان هوا پیدا و رفع کنید.

2. هوا را در تجهیزات مرکز داده هدف قرار دهید

یک راه ساده اما حیاتی دیگر برای بهبود جریان هوا این است که مطمئن شوید که سیستم های خنک کننده شما تجهیزاتی را که می خواهید خنک کنید هدف قرار می دهند. به جای پر کردن کل مرکز داده خود با هوای خنک، یا دمیدن آن در جهت کلی سرورها و سایر تجهیزات تولید کننده گرما، منابع هوای سرد را تا حد امکان مستقیماً به سمت تجهیزاتی که می خواهید خنک کنید، هدف بگیرید.

اجرای این استراتژی ممکن است مستلزم اجرای کار کانال بیشتر و احتمالاً نصب تجهیزات HVAC اضافی به منظور جابجایی هوای مورد نظر در مسافت های طولانی تر باشد. اما هزینه های اولیه اگر به بازده انرژی بهتر تبدیل شوند، ارزش آن را خواهند داشت.

3. فن های با ظرفیت بالاتر را برای توزیع هوای سرد نصب کنید

حتی اگر در حال حاضر هوای سرد را در مرکز داده خود هدف قرار داده اید، افزایش ظرفیت فن ها یا دمنده هایی که هوای سرد را به حرکت در می آورند می تواند کارایی جریان هوا را بهبود بخشد.

البته فن های با ظرفیت بالاتر برای کار کردن به قدرت بیشتری نیاز دارند. اما برق مورد نیاز برای چرخاندن یک فن بسیار کمتر از برق مورد نیاز برای خنک کردن هوا است. این بدان معنی است که اگر فن های قوی تر به شما اجازه دهند هوای خنک را به طور موثرتری در مرکز داده خود توزیع کنید، به بازده انرژی کلی بیشتری دست خواهید یافت.

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که اگر هوای خنک شما از قبل به طور موثر توزیع شده باشد، یا اگر به جای هوای سرد در اطراف هوای دمای اتاق می دمید (در این صورت ممکن است هزینه برق فن ها بیشتر شود) ظرفیت بالاتر فن کمک زیادی نمی کند. صرفه جویی در بهره وری از توزیع موثرتر هوا). همچنین مهم است که به سرعت بالاتر فن به عنوان راه حلی ارزان برای شرایط بازده جریان هوا ضعیف فکر نکنید. بهتر است به دلایل اصلی جریان هوای ناکارآمد بپردازیم تا اینکه پنکه های بزرگتر بخریم. اما هنگامی که با سایر اقدامات برای بهینه‌سازی استفاده از هوای سرد ترکیب می‌شود، سرعت‌های بالاتر فن می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که هوا به مؤثرترین شکل ممکن در مرکز داده شما جریان دارد.

عالمی5 راه برای بهینه سازی کارایی جریان هوا مرکز داده |  دانش مرکز داده

4. کابینت های سرور را در مقابل یکدیگر قرار دهید

قسمت پشتی کابینت سرور معمولاً جایی است که بیشترین گرما در آن تولید می شود. اگر پشت یک کابینت سرور رو به جلوی کابینت دیگر باشد، خنک کردن سرورها به روشی کارآمد دشوار می شود. در آن سناریو، در نهایت در راهروهای سرورهایی که یک طرف راهرو گرمتر از طرف دیگر است (چون یک طرف از پشت کابینت ها تشکیل شده است، هوای سرد را دمیده می‌شوید)، که منجر به بازده کلی جریان هوا می‌شود.

یک روش بهتر، به اصطلاح پیکربندی راهروی گرم/سرد است. تحت این رویکرد، اپراتورهای مرکز داده، کابینت‌های سرور را در ردیف‌هایی تنظیم می‌کنند که جلوی یک ردیف رو به جلوی ردیف دیگر باشد – و به همین ترتیب، پشت هر ردیف رو به پشت ردیف دیگر است.

به این ترتیب، می‌توانید بیشترین حجم هوای خنک را در راهروهایی که پشت کابینت سرور در هر دو طرف دارید، هدف قرار دهید و می‌توانید از هوا برای بیشترین تأثیر استفاده کنید. راهروهای رو به جلو می توانند هوای کمتری دریافت کنند زیرا گرمای کمتری برای دفع دارند.

5. جعبه در هوا

برای دستیابی به بیشترین بازده ممکن جریان هوا در یک مرکز داده، اطمینان حاصل کنید که هوا هرگز در جایی که نباید جریان داشته باشد.

این به معنای نصب موانع در بالای کابینت سرور است تا اطمینان حاصل شود که تمام هوا در سرورها جریان دارد، نه در فضای خالی بالا. همچنین باید سایر بخش‌های مرکز داده، مانند فضای ذخیره‌سازی یا استیجینگ را که فاقد تجهیزات فناوری اطلاعات هستند، ببندید تا هوای ارزشمند در آن قسمت‌ها هدر نرود.

به عبارت دیگر، هدف شما باید ایجاد جعبه ای در اطراف تجهیزاتی باشد که باید خنک شوند و جریان هوا را به آن جعبه محدود کنید.

نتیجه گیری: بیشترین استفاده را از جریان هوا ببرید

تقریباً همه مراکز داده حداقل تا حدی به هوای جاری برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد تجهیزات فناوری اطلاعات متکی هستند. اما برخی از مراکز داده این کار را بسیار کارآمدتر از سایرین انجام می دهند. برای استفاده حداکثری از جریان هوا، اطمینان حاصل کنید که ناکارآمدی‌هایی را که می‌توانند باعث شوند هوا در مکان‌هایی که نیازی به آن نیست، ریشه‌یابی کنید، در حالی که اقدامات لازم را برای هدایت هوا به مکان‌هایی انجام دهید که بیشترین تأثیر را دارد.