5 اشتباه خنک کننده مرکز داده که باید از آن اجتناب کنید | دانش مرکز داده

خنک کردن مرکز داده ممکن است به اندازه کافی ساده به نظر برسد. شما تجهیزات معمولی تهویه مطبوع را نصب می کنید، هوا را در مرکز داده خود دمیده می کنید و آن را یک روز صدا می کنید، درست است؟

خوب، نه لزوما. خنک سازی مرکز داده موضوع پیچیده ای است و می توان به راحتی مرتکب اشتباهاتی شد که کارایی و کارایی سیستم های خنک کننده را کاهش می دهد.

با در نظر گرفتن این واقعیت، در اینجا نگاهی به نظارت‌های متداول خنک‌کننده مرکز داده و نکاتی در مورد نحوه اجتناب از آنها داریم.

1. استقرار برای خنک کننده هوا

خنک کننده هوا – به معنی گردش هوا در داخل یک مرکز داده برای دفع گرما از سرورها و سایر تجهیزات – روش سنتی برای خنک کردن یک مرکز داده است. همچنین ساده‌ترین و از نظر هزینه اولیه، ارزان‌ترین است زیرا نصب تجهیزات گردش هوا نسبتاً ارزان است.

اما یک جایگزین برای خنک کننده هوا نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید: خنک کننده مایع، روشی که از مایعات برای دفع گرما استفاده می کند. در واقع، خنک کننده مایع می تواند تا 10 برابر موثرتر در انتقال حرارت از تجهیزات مرکز داده نسبت به هوا. نکته منفی این است که نصب سیستم های خنک کننده مایع به طور قابل توجهی گران تر و نگهداری پیچیده تر است.

بنابراین، هنگام تعیین اینکه آیا خنک کننده مایع برای شما مناسب است یا خیر، باید بودجه خود را در نظر بگیرید، همچنین میزان گرمایی که سخت افزار مرکز داده شما تولید می کند و چقدر سریع باید آن را از بین ببرید.

نکته این است که این اشتباه است که فرض کنیم خنک کننده هوا تنها راه حل موجود است. هنگام برنامه ریزی برای خنک کردن مرکز داده خود، حتماً به سیستم های خنک کننده مایع نیز توجه کنید.

2. قرار دادن تعداد زیادی سرور در هر رک

اگر از خنک کننده هوا استفاده می کنید، توانایی گردش هوا در داخل رک های سرور برای اتلاف گرمای کارآمد بسیار مهم است. قرار دادن تعداد زیادی سرور در هر رک می تواند مانع از گردش هوا شود.

به همین دلیل، به تأثیر خنک کنندگی پر کردن هر قفسه تا ظرفیت کامل فکر کنید. اگرچه شما همچنین می‌خواهید مطمئن شوید که فضای قفسه زیادی را هدر نمی‌دهید، باقی گذاشتن چند فضای باز (مخصوصاً اگر از طریق قفسه پخش شده باشد) می‌تواند به جلوگیری از انقباضاتی که ممکن است جریان هوا را سخت‌تر کند، کمک کند. هدف گذاری برای استفاده 85% یا 90% از فضای قفسه یک هدف معقول است.

3. قرار دادن قفسه بهینه

چیدمان قفسه‌های سرور در کف مرکز داده نیز بر راندمان خنک‌کننده هوا به طور عمده تأثیر می‌گذارد. راه‌های مختلفی برای بهینه‌سازی قرارگیری قفسه‌ها برای اهداف خنک‌کننده وجود دارد، و بهترین روش برای شما بستگی به میزان جریان هوا در مرکز داده‌تان دارد.

استراتژی سنتی برای بهینه سازی راندمان خنک کننده به عنوان شناخته شده است راهرو گرم / راهرو سرد. در این روش، قسمت های جلوی رک های سرور رو به روی یکدیگر قرار می گیرند تا هوای گرم که معمولاً از پشت رک های سرور خارج می شود، در راهروهای بین رک ها پخش شود.

اگر هوای گرم به سادگی در مرکز داده به طور کلی جذب شود، راهروی گرم/سرد معمولاً بهترین روش خنک‌کننده است. اما اگر در تاسیسات خود محفظه هوا تعبیه کرده‌اید، می‌توانید پشت سرورها را روبروی یکدیگر قرار دهید و هوای گرم را به سمت فضاهای بسته هدایت کنید، جایی که می‌توان آن را دفع کرد.

نکته اینجاست که باید در مورد طراحی کلی مرکز داده خود فکر کنید تا نحوه قرار دادن رک های خود را تعیین کنید. اگر فضای باز وسیعی دارید، چیدمان قفسه راهروی گرم/سرد بهترین راه برای مدیریت خنک‌کننده است، اما مراکز داده پیشرفته‌تر روش‌های مهار هوا را ارائه می‌دهند که جایگزین‌های کارآمدتری را برای چیدمان راهروهای گرم/سرد ارائه می‌دهند.

4. عدم وجود داده های خنک کننده

روشی که از سیستم های خنک کننده خود انتظار دارید هنگام طراحی آنها عملکردی داشته باشند ممکن است با عملکرد واقعی آنها مطابقت نداشته باشد. اما تا زمانی که عملکرد خنک کننده را به طور مداوم دنبال نکنید، آن را نمی دانید.

به همین دلیل است که مهم است دما را در مرکز داده خود نظارت کنید. جمع‌آوری داده‌های دما از بسیاری از مکان‌های داخل تأسیسات به شما این امکان را می‌دهد که گلوگاه‌ها را برای اتلاف گرما مشخص کنید – که می‌تواند برای مثال اگر انقباض در داخل یک رک سرور باعث جمع‌شدن هوای گرم در مکانی شود که نباید اتفاق بیفتد. نظارت بر دما همچنین به شناسایی مواردی که خرابی تجهیزات (مانند فن شکسته) باعث ناکارآمدی خنک کننده می شود کمک می کند.

5. فراموش کردن سقف

سقف مرکز داده شما ممکن است برای خنک کردن مرکز داده توجه مهمی به نظر نرسد، اما اینطور است. رنگ و جنس سقف راندمان خنک کننده ضربه ایبه خصوص در مناطقی که دمای بیرون و قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد است.

بهینه سازی سقف برای اهداف خنک کننده نسبت به اقداماتی مانند بهینه سازی چیدمان رک سرور اهمیت کمتری دارد، اما با این وجود سقف باید در لیست مواردی باشد که هنگام برنامه ریزی استراتژی خنک کننده باید در نظر بگیرید.

نتیجه

خنک سازی مرکز داده پیچیده تر از آن چیزی است که اغلب به نظر می رسد. برای انجام صحیح این کار، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید – مانند نوع سیستم خنک‌کننده که باید استفاده کنید، نحوه چیدمان تجهیزات در مرکز داده‌تان و نحوه جمع‌آوری داده‌ها در مورد عملکرد خنک‌کننده. صرف دمیدن هوا برای خنک کردن تجهیزات ممکن است کار را انجام دهد، اما احتمالاً به مقرون به صرفه ترین یا کم مصرف ترین راه نیست.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور
مطالب پیشنهادی  آیا تعهد صفر کربن Cloudflare تأثیر واقعی خواهد داشت؟