2024 مرکز داده بدون پیش بینی: پنج پیش بینی صنعت غیر محتمل | دانش مرکز داده

من همیشه تحت تاثیر خلاقیت تیم تحریریه خود هستم. ما سعی می کنیم هر سال کار جدیدی انجام دهیم و امسال هم فرقی نمی کند. بنابراین، وقتی تیم نزد من آمد و از من خواست که یک لیست سرگرم کننده از مرکز داده «غیر پیش‌بینی‌ها» ایجاد کنم، همه چیز را به پایان رساندم.

همه ما با رشد عظیم صنعت خود آشنا هستیم. در کنفرانس اخیر در آستین، در مورد اندازه های تک معامله در محدوده 300 مگاوات شنیدم. و اینکه در سال آینده، ما شاهد 500 مگاوات و حتی 1 گیگاوات فرصت برای ایجاد زیرساخت دیجیتال خواهیم بود. اما این پیش‌بینی‌ها کاملاً درست هستند. ما شاهد رشد بی‌سابقه‌ای در صنعت خود با هوش مصنوعی و LLM خواهیم بود.

اما بیایید با هم کمی خوش بگذرانیم. بیایید به پنج پیش‌بینی برتر که به‌زودی در صنعت ما رخ نخواهند داد نگاه کنیم. و اگر غیر از این احساس می کنید، یک بخش نظر کوچک در زیر مقاله من وجود دارد. یا می توانیم گفتگوی بدون پیش بینی را در لینکدین ادامه دهیم.

با آن، بیایید به لیست نگاه کنیم:

1. مراکز داده پنج سال دیگر روی ماه خواهند بود

فقط تاسیساتی را تصور کنید که توسط مهندسان مرکز داده فضایی اداره می شود. خیلی باحاله، درسته؟ اما شانس واقعی این اتفاق چقدر است؟ چه کسی قرار است مرکز داده را به فضا بفرستد؟ چه کسی به اندازه کافی وحشی است که بتواند چنین وظیفه بلندی را انجام دهد؟ صنعت مرکز داده می تواند!

یک مرکز داده در ماه شگفت انگیز خواهد بود. ما می‌توانیم داده‌های بیشتری را بسیار نزدیک‌تر به تجهیزات حیاتی بین‌ستاره‌ای پردازش کنیم. و ما می توانستیم خیلی بیشتر در مورد منظومه شمسی و جهان خود بیاموزیم. اما مرحله اول، فرستادن یک مرکز داده به فضا است. من یک خبر خوب دارم: دو سال پیش، بشریت برای اولین بار یک مرکز داده معمولی را در فضا مستقر کرد. HPE Spaceborne Computer-2 – مجموعه‌ای از ماشین‌های HPE Edgeline Converged EL4000 Edge و HPE ProLiant که هر کدام دارای یک پردازنده گرافیکی Nvidia T4 برای پشتیبانی از بار کاری هوش مصنوعی هستند – در فوریه ۲۰۲۱ به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاده شد.

ممکن است کوچک باشد، اما اولین مرکز داده محاسباتی لبه اکنون در فضای بیرونی عملیاتی شده است. یکی از کارهایی که انجام می دهد آنالیز DNA است. پیش از این، فضانوردان ماهانه یک بار DNA خود را آزمایش می کردند و داده ها را برای پردازش به زمین ارسال می کردند. اکنون پردازش در ایستگاه فضایی بین المللی انجام می شود و نتایج به زمین ارسال می شود. این به طور چشمگیری میزان داده هایی را که باید منتقل شود کاهش می دهد.

با این حال، در حالی که راه اندازی امکانات آزمایشی مانند کامپیوتر HPE نویدبخش موفقیت بلندمدت مراکز داده فضایی است، بعید است که به زودی شاهد راه اندازی تاسیساتی در ماه باشیم.

2. جوامع به دوری از تحولات جدید ادامه خواهند داد

من اولین معترضان خود را در یک رویداد مرکز داده چند ماه پیش تجربه کردم. خبر خوب این است که ما به سرعت از اعتصاب به گفتگوهای معنادار با جامعه محلی رفتیم.

تأثیر بالقوه مراکز داده بر جوامع محلی موضوع مهمی است. در کنفرانس اخیر در ویرجینیا، ما فعالانی از جامعه را در کنار رهبران مرکز داده داشتیم تا در مورد چالش ها و فرصت هایی که با آن روبرو هستیم صحبت کنیم. در حالی که هنوز برخی قطع ارتباط ها وجود داشت، ما در میانه در مورد برخی موضوعات مهم در مورد قدرت، مشارکت جامعه و اطمینان از ایجاد آینده ای پایدارتر با یکدیگر ملاقات کردیم.

بنابراین، پیش‌بینی من این است: «بله، در حیاط خلوت من» به شعار جدید صنعت مرکز داده تبدیل خواهد شد. در پنج سال آینده، جوامع نگرش خود را نسبت به توسعه مراکز داده جدید ملایم خواهند کرد. ظرف پنج سال، امکانات ما از ساختمان‌های غیرقابل توصیف به بخش‌های ضروری جامعه، بسیار شبیه به یک بیمارستان یا کتابخانه خواهد رسید. ما راه های باورنکردنی برای تامین مالی خدمات عمومی جدید و افزایش درآمد جوامع محلی پیدا خواهیم کرد. در پنج سال آینده، ما به طور کامل موانع را از بین خواهیم برد تا زیرساخت دیجیتال مترادف با توسعه جامعه شود. من بسیار امیدوارم که همه آن اتفاق بیفتد.

3. حرکت اتوماسیون متوقف خواهد شد

در سال 2013، مقاله ای در مورد آن نوشتم دانش مرکز داده در مورد روباتیک در مراکز داده و اینکه چگونه امکانات کاملاً خودکار ممکن است ظرف پنج سال به واقعیت تبدیل شود. خب من خیلی دور بودم این به این معنی است که زمان مناسبی برای بازگرداندن این پیش‌بینی است: ظرف پنج سال، ما رباتیک کاملی در امکانات خود خواهیم داشت، به عملیات‌ها، خدمات، قابلیت‌های کنترل از راه دور و حتی ارائه تورها کمک می‌کند.

روبات‌ها با بهره‌گیری از فناوری خودران، به طور مستقل از مرکز داده ترسیم کرده و از آن عبور می‌کنند و داده‌های حسگر را در زمان واقعی جمع‌آوری می‌کنند. این به آنها امکان می دهد بلافاصله الگوهای موجود را در مقابل هنجارهای از پیش تعریف شده کنار هم قرار دهند و شناسایی سریع انحرافات را برای معاینه انسانی تسهیل کند.

در یک محیط به هم پیوسته تر و پیچیده تر، این فناوری رباتیک به تصمیم گیرندگان دید، سرعت و وسعت هوشی بیشتری را می دهد که از آنچه انسان ها یا دوربین های ثابت می توانند ارائه کنند، پیشی می گیرد. این قابلیت پیشرفته برای حفظ کارایی و امنیت مراکز داده در دنیای دیجیتالی ما حیاتی است.

اما مرحله اول «اعتماد به روبات» و دادن استقلال به آن است. اگرچه، شاید این پیش بینی چندان دور نباشد. گارتنر پیش بینی می کند که نیمی از مراکز داده ابری تا سال 2025 رباتیک پیشرفته را مستقر خواهند کرد. با آشکارتر شدن مزایای فناوری های خودکار، اجماع فزاینده ای در مورد نقش مکمل روبات ها و انسان ها در مراکز داده آینده وجود دارد. سوال این است: چه مدت طول می کشد تا مراکز داده کاملاً خودکار به حالت عادی تبدیل شوند؟

4. نوآوری مرکز داده راکد خواهد شد

یکی از مربیان من در این صنعت، پیتر گراس فوق العاده است. او سهم عمده ای در پایه گذاری صنعت مرکز داده داشته است. یکی از جمله‌هایی که می‌گوید او به من یاد داده است، بیش از همه نشان می‌دهد: «صنعت مرکز داده عاشق نوآوری است – تا زمانی که ده سال از عمرش گذشته باشد.» واقعیت در صنعت ما در حال حاضر این است که ما تجمل ده سال انتظار را نداریم. ما حتی وقت نداریم ده ماه صبر کنیم.

بنابراین، در اینجا پیش بینی بزرگ بعدی است. این جمله به این شکل تغییر می کند: صنعت مرکز داده به محض اینکه شروع به تأثیرگذاری بر بازار می کند، نوآوری را دوست دارد.

بخش غیرقابل پیش‌بینی این است که رهبران مراکز داده باید با فناوری‌های جدید و نوپا بسیار سریع‌تر از همیشه راحت باشند. چه یک فناوری باتری جدید باشد و چه منبع انرژی، ما دیگر برای اتخاذ این راه حل ها سال ها صبر نمی کنیم. صنعت ما از استراتژی “صبر کن و ببین” به استراتژی بسیار بازتر برای امتحان و آزمایش راه حل های جدید تغییر کرده است.

5. انرژی هسته ای هرگز به منبع انرژی غالب برای مراکز داده تبدیل نخواهد شد

من قصد دارم نگاهی گذرا به گزارش مرکز داده AFCOM در سال 2024 داشته باشم. سال گذشته، ما این سوال را مطرح کردیم که چه کسی از انرژی هسته ای برای پشتیبانی از تاسیسات مرکز داده استفاده می کند. در سال 2023، 10 درصد پاسخ دادند و گفتند که از آن فناوری استفاده خواهند کرد. در نظرسنجی ما در سال 2024، این رقم نه تنها بیش از دو برابر شد، بلکه به سه منبع انرژی برتری که رهبران مرکز داده به آنها توجه خواهند کرد نیز وارد شد.

شاید این یکی دیگر از آن پیش بینی های نه چندان دور باشد. در حالی که انرژی هسته‌ای هنوز مخالفان خود را دارد، کمیسیون تنظیم مقررات هسته‌ای قبلاً اولین طراحی راکتور مدولار کوچک (SMR) در ایالات متحده را تأیید کرده است: SMR پیشرفته «آب سبک NuScale» که می‌تواند ۷۷ مگاوات تولید کند. در اکتبر، ارائه دهنده میزبانی استاندارد پاور اعلام کرد که قصد دارد از SMR های NuScale برای ساخت دو نیروگاه هسته ای در اوهایو و پنسیلوانیا استفاده کند تا تا سال 2029 نزدیک به 2 گیگاوات برق برای مراکز داده مجاور ارائه کند. و اگر به بازار ویرجینیای شمالی نگاه کنیم، در آوریل 2023 Green Energy Partners، یک شرکت توسعه املاک و پروژه، 641 هکتار را برای پروژه ای خریداری کرد که شامل استفاده از 4 تا 6 SMR برای تامین انرژی 20 تا 30 مرکز داده، تولید سوخت هیدروژن و تامین برق پشتیبان برای شبکه ویرجینیا است.

من پیش‌بینی می‌کنم که انرژی هسته‌ای به منبع انرژی غالب برای جوامع تشنه‌ی قدرت مانند NOVA تبدیل شود تا از توسعه زیرساخت‌های دیجیتالی مستمر بدون تحمیل بارهای غیرضروری بر روی یک شبکه قدیمی حمایت کنند.

هرگز دست از نوآوری برندار

در تابلوی دوران دیجیتالی ما که به سرعت در حال تکامل است، مراکز داده و زیرساخت‌های دیجیتال به عنوان قهرمانان گمنام ایستاده‌اند که در سازماندهی آینده متصل ما نقش اساسی دارند. آنها چیزی بیش از مخزن اطلاعات یا ساختمان های بدون علامت در حومه یک شهر بزرگ هستند. آنها مراکز عصبی پویا هستند که هر جنبه ای از زندگی دیجیتالی ما را، از محاسبات ابری و تجزیه و تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی گرفته تا اینترنت گسترده اشیا، تقویت می کنند.

با عبور از عصری که با اتصال دیجیتال بی‌نظیر مشخص شده است، استحکام، مقیاس‌پذیری و امنیت این زیرساخت‌ها نه تنها مفید، بلکه ضروری می‌شوند. آنها بستری هستند که پیشرفت های تکنولوژیکی، رشد اقتصادی و تحولات اجتماعی ما بر روی آن بنا شده است. در اصل، آینده ای که ما متصور هستیم – نوآورانه تر، کارآمدتر و عمیقاً به هم پیوسته تر – به طور جدایی ناپذیری با تکامل و انعطاف پذیری مراکز داده و زیرساخت دیجیتال ما مرتبط است. نقش آنها در شکل دادن به این آینده فقط مهم نیست. بنیادی و دگرگون کننده است. بنابراین، چه کسی می داند … آیا ما در طول زندگی خود می توانیم یک مرکز داده با انرژی هسته ای را در ماه ببینیم؟ شاید.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور