10 داستان برتر مرکز داده قدرت و خنک کننده 2023 | دانش مرکز داده

با افزایش تقاضا برای ظرفیت مرکز داده، چالش تامین انرژی و خنک‌سازی امکانات بدون از دست دادن زمان کار، افزایش می‌یابد.

10 داستان برتر مرکز داده برق و خنک‌کننده ما، پیشرفت‌های خنک‌کننده مایع و خنک‌کننده تراشه‌ها را علاوه بر کاربردهای مراکز داده زیر آب، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در مراکز داده، و نحوه استفاده از گرمای اضافی مرکز داده برای تامین انرژی خانه‌های مجاور را بررسی می‌کنند.

بازار مرکز داده شاهد رشد بی سابقه ای در استقرار خنک کننده مایع است. اپراتورهای مرکز داده سرمایه‌گذاری‌های خود را بر روی تجهیزات با چگالی بالاتر متمرکز کرده‌اند که برای بارهای کاری هوش مصنوعی در نظر گرفته شده است – کلاس سرورهایی که باید کاندیدای انتخابی برای استقرار خنک‌کننده مایع باشند. با این حال، تقاضا برای خنک کننده هوا با راندمان بالا نیز در حال افزایش است. این مقاله به بررسی این پدیده می پردازد.

مراکز داده مقدار زیادی انرژی مصرف می کنند و خنک کننده تراشه به تنهایی می تواند 40 درصد از کل مصرف انرژی در یک مرکز داده را تشکیل دهد. به این ترتیب، محققان در حال بررسی روش‌های خنک‌کننده تراشه‌ها برای کاهش بار انرژی و بهبود کارایی در داخل آنها هستند. این مقاله به تحقیقات دانشگاه پوردو می‌پردازد، دریافت‌کننده کمک هزینه ۱.۸ میلیون دلاری تحت برنامه COOLERCHIPS، که هدف آن انقلابی کردن روش‌های خنک‌کننده تراشه از طریق رویکردهای نوآورانه مانند برخورد جت دو فاز و تماس مستقیم با مایع است.

ابتکار COOLERCHIPS پیشگام فناوری‌های خنک‌کننده نوآورانه است که پتانسیل بهبود خنک‌سازی مرکز داده، کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر قطعات الکترونیکی را دارد. این مقاله عمیق بر پیچیدگی در حال تکامل قدرت طراحی حرارتی، تشریح اهمیت آن، مفاهیم گسترده آن در قلمرو الکترونیک معاصر، و همه پیشرفت‌هایی که این فعالیت را شکل می‌دهند، تمرکز دارد.

پس از استقرار موفقیت آمیز پروژه Natick توسط مایکروسافت در چندین سال پیش، علاقه به مراکز داده زیر آب در حال افزایش است. در حالی که مزایای زیادی برای مراکز داده زیر آب وجود دارد – از جمله املاک فراوان، هزینه های خنک کننده کم و منابع انرژی پایدار – شرکت ها باید بر چالش های مهم تعمیر و نگهداری سخت افزار، اتصال به شبکه، امنیت فیزیکی و تامین انرژی غلبه کنند.

علاقه مجددی به گرمای اضافی تولید شده از مراکز داده خنک کننده برای تامین گرمایش خانه های مجاور وجود دارد. در حالی که مراکز داده بیش از یک دهه است که این کار را در مقیاس کوچک انجام می دهند، تلاش های پایداری و افزایش هزینه های انرژی باعث افزایش تقاضا شده است. در حال حاضر، کشورهای عمدتا شمال اروپا از این فرصت استفاده می کنند، اما به طور فزاینده ای، مناطقی که سیستم گرمایش منطقه ای دارند به دنبال گسترش این فرصت هستند.

خنک سازی مرکز داده آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست. این مقاله به بررسی پنج روشی می‌پردازد که می‌توانید کارایی و اثربخشی سیستم‌های خنک‌کننده خود را بهبود بخشید – یعنی در نظر گرفتن خنک‌کننده مایع، دستیابی به استفاده صحیح از فضای قفسه، بهینه‌سازی قرارگیری رک، نظارت بر دما و داده‌های خنک‌کننده، و بررسی تأثیر سقف مرکز داده. .

اگرچه بسیاری از مراکز داده در حال حاضر بیشتر انرژی خود را از انرژی خورشیدی، بادی و سایر انرژی‌های تجدیدپذیر کم کربن تامین می‌کنند، اما بیشتر مراکز داده نمی‌توانند به تنهایی از منابع انرژی تجدیدپذیر کار کنند. برخی از منابع، مانند باد و خورشید، وابسته به آب و هوا هستند، و منبع انرژی پاک نیز می‌تواند فضای فیزیکی بسیار بیشتری را اشغال کند، به طور بالقوه با هزینه‌هایی برای محیط طبیعی. با این حال، سرمایه گذاری در انرژی پاک هنوز برای استراتژی پایداری مراکز داده بسیار مهم است.

فروش تجهیزات برق و سرمایش مرکز داده و سایر زیرساخت‌های فیزیکی به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است که با بهبود زنجیره تامین، ارائه‌دهندگان خدمات گسترش مراکز داده جهانی خود را برای پاسخگویی به تقاضای بالا و شرکت‌ها مدرن‌سازی زیرساخت‌های مرکز داده در محل خود افزایش داده است. Eaton، Huawei و Legrand پنج پیشرو برتر سهم بازار را تکمیل می کنند.

ابتکار COOLERCHIPS با اعطای 40 میلیون دلار کمک مالی به 15 پروژه سازمانی و دانشگاهی، به چالش بهبود فناوری خنک‌کننده مرکز داده می‌پردازد. دانشگاه فلوریدا یکی از دریافت کنندگان کمک هزینه COOLERCHIPS است و از بودجه خود برای توسعه راه حلی برای خنک کردن CPU و GPU استفاده می کند. این تحقیق را اینجا بخوانید.

قانون جدید آلمان، قانون بهره وری انرژی، مراکز داده را ملزم می کند تا انرژی کمتری مصرف کنند و برای کاهش مصرف انرژی آلمان از گرمای اتلاف مجدد استفاده کنند. تنها در آلمان صدها مرکز داده را تحت تأثیر قرار خواهد داد و ممکن است بر قوانین آینده در جاهای دیگر تأثیر بگذارد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور