گوگل با اتحادیه اروپا به دستگاه پولساز تلفن همراه خود حمله کرد

(بلومبرگ)-گوگل در دادگاه به تنظیم کننده های اتحادیه اروپا حمله کرد که 5 میلیارد دلار جریمه نقض کننده دریافت کردند و حکم ضد تراست را صادر کردند که در قلب توانایی پولساز غول فناوری آمریکا ضربه زد.

قدرت غول جستجو در تلفن های همراه تمرکز یک جلسه یک هفته ای دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ است. وکلای گوگل گفتند که کمیسیون اروپا با درخواست تغییر در قراردادهای ضد رقابتی با تأمین کنندگان گوشی هایی که از سیستم عامل اندروید آن استفاده می کنند-موتورخانه اکثر دستگاه های تلفن همراه در منطقه-دچار اشتباه شد.

مردیت پیکفورد ، وکیل گوگل ، روز دوشنبه در یک جلسه پنج داوری گفت: “کمیسیون چشم خود را بر روی رقابت واقعی در این صنعت-بین Apple Inc. و Android” بست. نهادهای نظارتی “به اشتباه گوگل را غالب می دانند” برای نرم افزارهای تلفن همراه دارای مجوز برای تولیدکنندگان تلفن. اپل اجازه نمی دهد تلفن های دیگر از سیستم عامل iOS خود استفاده کنند.

پرونده Android یکی از سه تصمیماتی است که مرکز تلاش مارگارته وستاگر ، رئیس ضدتراست اتحادیه اروپا برای مهار سلطه فزاینده سیلیکون ولی بوده است. وی در مجموع بیش از 8.2 میلیارد یورو (9.6 میلیارد دلار) واحد Alphabet Inc را جریمه کرده است و هنوز در حال بررسی مشکوک به اختلال احتمالی شرکت در تبلیغات دیجیتال است.

توماسو والتی ، استاد اقتصاد در کالج امپریال لندن ، که در زمان حضورش در اتحادیه اروپا به تنظیم کننده ها توصیه می کرد ، گفت: این چالش حقوقی “برای ایالات متحده یک سابقه بزرگ خواهد بود”. اقتصاددان ضد تراست وی با وجود تیتر اول ، گفت که تحقیقات در مورد شرکتهای دره سیلیکون نسبتاً غیر معمول است و “اگر کمیسیون در این مورد ضرر کند ، ممکن است حتی نادرتر شود.”

این هفته یافته های اتحادیه اروپا در مورد قراردادهایی که سازندگان تلفن های Android را ملزم می کند وقتی می خواهند از فروشگاه برنامه Play مجوز بگیرند ، از برنامه های جستجو و مرورگر Google و سایر خدمات Google استفاده کنند.

اتحادیه اروپا این قراردادها را محدودیتی غیرقانونی می داند ، اما گوگل می گوید این تصمیم یک مدل تجاری را تضعیف می کند که به آن اجازه می دهد نرم افزار Android را به صورت رایگان در حالی که درآمد تبلیغاتی ایجاد می کند ، ارائه دهد. گوگل مستقر در Mountain View ، کالیفرنیا ، که سال گذشته 182.5 میلیارد دلار درآمد داشت ، به لطف نقش اصلی آن در دستگاه های Android ، تجارت عظیمی از تبلیغات بنری و ویدیویی ایجاد کرده است.

پیکفورد گفت گوگل به قابلیت اتصال برنامه های خود به نرم افزار تلفن همراه نیاز دارد تا بتواند میلیاردها یورو در اکوسیستم اندروید سرمایه گذاری کند که “یک پلتفرم مطمئن و بدون قطعه قابل اعتماد ، که جایگزین رقابتی واقعی برای اپل است” ایجاد کرد. به او گفت که این امر به نفع توسعه دهندگان برنامه و مصرف کنندگان است.

نیکلاس خان ، وکیل اتحادیه اروپا در پاسخ گفت که قراردادهای محدود کننده به گوگل اجازه می دهد تا یک انحصار تقریباً جستجو را ایجاد کند ، که از 50 میلیارد دلار در سال 2012 به درآمدهای جهانی بیش از سه برابر کمک کرد.

این جلسه به احتمال زیاد یک دهه گذشته را بررسی می کند که چگونه قراردادهای گوگل مانع ظهور رقبای احتمالی شده است. این کمیسیون می گوید این دستگاه ها از فروش گوشی با استفاده از نسخه های دیگر اندروید ، مانند نسخه اندروید Amazon.com Inc. مانع می شوند. گوگل می گوید قوانین لازم است تا اطمینان حاصل شود که برنامه ها و دستگاه های Android می توانند به راحتی با هم کار کنند.

به احتمال زیاد این دادگاه بر آنچه گوگل از سال 2018 انجام داده است ، اقداماتی را انجام داد که برای پیروی از دستور اتحادیه اروپا برای ایجاد رقابت انجام داد. شروع به دریافت هزینه مجوز از تولید کنندگان برای استفاده از Android کرد. همچنین به آرامی برای رسیدگی به شکایات رقبا پیش رفت که گزینه های گسترده ای از برنامه های رقیب را ارائه نمی دهد تا به عنوان پیش فرض در گوشی های جدید تنظیم شوند.

سهم بازار

هیچکدام از این موارد اندروید را که تقریباً 70 درصد از تلفن های همراه اروپایی یا جستجوی موبایل را اجرا می کند ، که گوگل سهم بازار کمی کمتر از 97 درصد را در اختیار دارد ، تضعیف نکرده است.

مورد اندروید در حالی مطرح می شود که مقامات رقابتی در سراسر اروپا نیز فشارهای خود را در زمینه تبلیغات و عملیات خبری ادامه می دهند. گوگل و رقبایی مانند اپل تحت فشار قوانین جدید برنامه ریزی شده قرار دارند که می تواند رفتار شرکت های فناوری را محدود کند.

صدور حکم ممکن است یک سال طول بکشد. در حالی که پیروزی دادگاه در این مورد ، یا یکی از دو چالش دیگری که گوگل علیه اتحادیه اروپا در پیش گرفته است ، می تواند شرکت را تقویت کند ، بعید است که حملات نظارتی را متوقف کند. جورجیوس پتروپولوس ، یکی از محققان اندیشکده بروگل در بروکسل گفت: حداکثر ممکن است برخی از قوانین خاصی را که قانون گذاران در حال بحث در مورد آن هستند ، تنگ کند.

اما غلبه بر قدرت ضد انحصاری اتحادیه اروپا ، توانایی آن را برای مهار شرکت های فناوری و محدود کردن میزان پیشرفت در رفتارهای تجاری محدود می کند. اولین آزمایش در 10 نوامبر هنگامی انجام می شود که دادگاه حکم خود را در مورد تجدیدنظر قبلی در مورد جریمه اتحادیه اروپا در زمینه جستجوی خرید صادر می کند.