پروژه منبع باز مهندسی Litmus Chaos در CNCF پیشرفت می کند

منبع باز Litmus cloud-native مهندسی آشوب این پروژه در 11 ژانویه به یک نقطه عطف بزرگ رسید، و بنیاد محاسبات بومی ابری (CNCF) آن را به سطح جوجه کشی ارتقا داد.

CNCF که میزبان تعداد فزاینده‌ای از تلاش‌های منبع باز بومی ابری است، دارای سه لایه بلوغ برای پروژه‌های خود است: جعبه سند، جوجه کشی و وضعیت پروژه فارغ‌التحصیل، که توسط پروژه‌های متعدد از جمله فرمانداران سیستم ارکستراسیون کانتینر در تورنسل پروژه که در سال 2017 توسط شرکت توسعه ChaosNative آغاز شد، در سال 2020 به یک پروژه سندباکس CNCF تبدیل شد.

تورنسل طی سال گذشته شاهد استقبال فوق‌العاده‌ای بوده است و تمام بازخوردهایی که دریافت کرده‌ایم باعث بازگشت آن به پروژه شده است. کارتیک ساچیتاناندسرپرست پروژه Litmus و مدیر منبع باز ChaosNative گفت ITPro امروز. “ما اخیرا نسخه 2.0 را منتشر کردیم که ویژگی هایی را برای فعال کردن پذیرش سازمانی و ساده تر کردن مهندسی آشوب اضافه می کند.”

مهندسی آشوب یک رویکرد DevOps است که به تشخیص عیب کمک می کند مهندسی قابلیت اطمینان سایت (SRE) بهترین شیوه ها.

چگونه تورنسل مهندسی هرج و مرج بومی ابر را فعال می کند

Litmus چارچوبی با چندین مؤلفه است که برای توسعه دهندگان و متخصصان SRE قادر به اجرای آزمایشات مهندسی آشوب در یک محیط بومی ابری است.

یک آزمایش آشوب از یک متغیر عملیاتی غیرمنتظره برای آزمایش انعطاف‌پذیری یک برنامه کاربردی استفاده می‌کند قابلیت اطمینان سیستم. آزمایش‌های آشوب می‌توانند در دسترس بودن برنامه، اعتبارسنجی ورودی و ویژگی‌های عملکرد را آزمایش کنند.

با این حال، مهندسی آشوب چیزی بیش از آزمایش یک برنامه کاربردی با نوعی ورودی آشوب است. همچنین مفهوم گردش کار آشوب وجود دارد که توسط جزء Litmus Workflows که در Litmus 2.0 اضافه شده است پیاده سازی می شود.

مستندات پروژه Litmus “جریان کاری آشوب بسیار بیشتر از یک آزمایش ساده آشوب است.” ایالت ها. “این کاربر را در تعریف نتیجه مورد انتظار، مشاهده نتیجه، تجزیه و تحلیل رفتار کلی سیستم، و در فرآیند تصمیم گیری در صورتی که سیستم نیاز به تنظیم برای بهبود انعطاف پذیری داشته باشد، پشتیبانی می کند.”

با رفتن یک قدم جلوتر، مؤلفه ChaosCenter در Litmus راهی برای نظارت و زمان‌بندی گردش‌های کاری تورنسل در اختیار کاربران قرار می‌دهد. پروژه اشاره دارد به ChaosCenter به عنوان “منبع منفرد حقیقت برای کنترل تمام فعالیت های مختلف آشوب که در اطراف تورنسل اتفاق می افتد.”

به گفته Satchitanand، لیتموس از زمان پیوستن به CNCF در سال 2020، پشتیبانی از اهداف آشوب غیر کوبرنتی را نیز معرفی کرده است. علاوه بر این، ویژگی‌های مشاهده‌پذیری اضافه شده است، از جمله توانایی صادرات معیارها برای CNCF پرومتئوس پروژه ای برای کمک به کاربران برای اعتبارسنجی تاثیر آزمایش آشوب داده شده.

در کاوشگر لیتموس جزء نیز در طول تصدی پروژه در CNCF ساخته شده و بالغ شده است. Satchitanand گفت که این پروژه انواع مختلفی از کاوشگرها را برای اعتبار سنجی فرضیه های خودکار ساخته است.

پذیرش رو به رشد مهندسی Litmus Chaos برای کاربران بومی Cloud

به عنوان بخشی از CNCF، پروژه لیتموس دارای فهرست رو به رشدی از سازمان هایی است که به طور عمومی اعلام کرده اند که از پروژه مهندسی آشوب استفاده می کنند.

Satchitanand گفت: «از زمانی که به عنوان یک پروژه sandbox به آن ملحق شدیم، چندین مورد پذیرش را در میان کاربران نهایی ابری، فروشندگان و همچنین پروژه‌های منبع باز اضافه کردیم. ما همچنین نگهبانان بیشتری را اضافه کردیم و جامعه پر جنب و جوشی داشتیم.»

در میان کاربران بزرگ می توان به فروشنده خودرو اشاره کرد مرسدس بنز، ارائه دهنده خدمات ابری Orange و فروشنده نرم افزار Intuit.

در حالی که مهندسی آشوب در ابتدا تا حد زیادی توسط SRE ها پذیرفته شد، Satchitanand گفت که به طور فزاینده ای شاهد استفاده از آن توسط توسعه دهندگان نیز است. وی افزود که مهندسی آشوب اکنون نیز در حال ادغام است تحویل مداوم فناوری، که منطقه مورد توجه پروژه لیتموس در سال 2022 است.