اینتل در حال آزمایش ابوظبی با پیشنهاد Chipmaker است

دینش نایر (بلومبرگ) – برای شرکت اینتل ، تصاحب شرکت GlobalFoundries Inc ، تلاش برای شروع دوباره احیای توانایی های متزلزل تولید آغاز خواهد شد – اگرچه همچنین می تواند با یک مالک ابوظبی درگیر شود که مایل نیست به طور کامل از یکی از امیدوار کننده ترین سرمایه های خود جدا شود.

این افراد با آشنایی با این موضوع ، امکان خرید GlobalFoundries مستقر در ایالات متحده را مورد مطالعه قرار داده اند و خواستار شناسایی نشدن به دلیل خصوصی بودن رایزنی ها هستند. مردم گفتند که هیچ رویکرد رسمی تصرف در مالک GlobalFoundries ، شرکت سرمایه گذاری مبادالا ، صندوق ثروت ابوظبی ، انجام نشده است و دو طرف درگیر گفتگوهای فعال نیستند.

در همین حال ، مبادالا به کار با مشاوران در زمینه برنامه ریزی لیست فعالیت های تجاری با ارزش حدود 30 میلیارد دلار تا پایان سال یا اوایل سال 2022 ادامه می دهد.

مردم گفتند كه برای متقاعد كردن مبادالا برای فروش در عوض ، اینتل باید بزرگترین تصرف خود را تا به امروز آغاز كند و با توجه به كمبود نیمه هادی فعلی ، قیمتی را ارائه دهد كه روند آینده را برای این تجارت جلب كند. مبادالا ، که در حال بررسی منابع خود است ، به طور سنتی ترجیح می دهد سهام اقلیت را در مشاغل خود بفروشد.

با وجود این ، پس از آنکه وال استریت ژورنال روز پنجشنبه گزارش داد اینتل در حال مذاکره برای خرید GlobalFoundries با مبلغ حدود 30 میلیارد دلار است ، با استناد به افراد آشنا به این موضوع ، چندین تحلیلگر نسبت به معامله احتمالی واکنش مثبت نشان دادند.

سخنگوی GlobalFoundries گفت هیچ صحبتی با اینتل انجام نشده است. نمایندگان اینتل و مبادالا از اظهار نظر در این باره خودداری کردند.

پات گلسینجر ، مدیر ارشد اجرایی اینتل از برنامه ریزی در ماه مارس برای صرف 20 میلیارد دلار برای ساخت دو کارخانه ساخت نیمه هادی جدید در آریزونا خبر داد. به گفته تحلیلگران در KeyBanc Capital Markets Inc ، در حالی که انتظار نمی رود این سایت ها تولید قابل توجهی را تا سال 2023 افزایش دهند ، معامله برای GlobalFoundries “باعث تسریع قابل توجه” برنامه های اینتل برای تبدیل شدن به یک تولید کننده تراشه برای شرکت های دیگر می شود.

تحلیلگران KeyBanc روز جمعه در یادداشتی نوشتند ، خرید GlobalFoundries همچنین به اینتل تجربه و رهبری “قابل توجه” در زمینه خدمات یک سرویس شخص ثالث را می دهد ، فاقد آن ، به همراه یک پایگاه مشتری مستقر که به طور بالقوه می تواند خدمات دیگر را به آن بفروشد.

سازندگان تراشه های قراردادی مانند GlobalFoundries تراشه هایی را برای شرکت های بزرگ فناوری مانند Apple Inc ، Nvidia Corp. و Amazon.com Inc تولید می کنند که سیلیکون خود را طراحی می کنند. رایزنی های اینتل در حالی صورت می گیرد که صنایع متعددی از کمبود تراشه نیمه هادی و بزرگترین رقبای GlobalFoundries ، شرکت تولید نیمه هادی تایوان و شرکت الکترونیک سامسونگ ، در تلاشند تا با تقاضا مطابقت داشته باشند.

گلسینگر ، که در فوریه مدیر اجرایی اینتل را به عهده گرفت ، متعهد شده است پس از از دست دادن جایگاه خود در برابر TSMC و دیگران ، این شركت را به نقش اصلی خود در تولید و پردازنده های رایانه ای بازگرداند.

GlobalFoundries زمانی ایجاد شد که موبادالا در سال 2009 امکانات تولید Advanced Micro Devices Inc را خریداری کرد و بعداً آنها را با Chartered Semiconductor Manufacturing Ltd.