یافتن میوه کم آویزان از طریق سطوح بلوغ عملیاتی مرکز داده | دانش مرکز داده

یک مدل بلوغ، که معمولاً برای نرم افزار اعمال می شود، می تواند برای تجسم جایی که اپراتورهای مرکز داده در سفر خود به سمت فرآیندهای عملیاتی بالغ تر هستند، استفاده شود. این می تواند توسط فروشندگان زیرساخت فیزیکی مرکز داده برای بهینه سازی استراتژی خود به بازار (GTM) و ارائه محصولات و راه حل های مناسب تر مورد استفاده قرار گیرد.

عملیات واقعی مرکز داده اغلب با نحوه تصور آنها متفاوت است

به عنوان یک متخصص با تجربه در صنعت مرکز داده، شاهد بوده ام که عملیات مرکز داده اغلب از طراحی تصور شده منحرف می شود. برای درک بهتر سفر یک اپراتور مرکز داده، مدل بلوغ زیر (شکل 1) می تواند برای توصیف مسیر تکاملی بلوغ فرآیند استفاده شود. این مفهوم در ابتدا برای نرم افزار طراحی شده بود، اما می توان از آن برای تجزیه و تحلیل هر سرویس یا صنعتی استفاده کرد. با استفاده از مدل بلوغ، اپراتورهای مرکز داده می توانند سطح بلوغ عملیات خود و نحوه حرکت به سمت اهداف مورد نظر خود را تجسم کنند. امکانات متعددی برای هر سطح بلوغ در صنعت مرکز داده وجود دارد.

شکل 1: مدل بلوغ عملیاتی مرکز داده

منبع: Omdia

تطبیق استراتژی GTM برای سطوح بلوغ عملیاتی

با درک سطوح بلوغ عملیات مرکز داده، فروشندگان می توانند استراتژی GTM خود را بهینه کنند. شکل 2 ماتریس ساده‌شده‌ای از ویژگی‌های توان و تجهیزات خنک‌کننده را نشان می‌دهد که با سطوح بلوغ عملیاتی مرکز داده مطابقت دارد. این خلاصه یک دیدگاه ساده است که هر فروشنده ممکن است با محصولات یا راه حل های خاص خود سازگار شود.

مراکز داده که در مراحل اولیه راه‌اندازی فرآیندهای عملیاتی کامل هستند، بعید است که از مزایای ویژگی‌های تجهیزات پیشرفته و فناوری‌های پیشرفته استفاده کنند. چنین مراکز داده اغلب به چسب انسانی متکی هستند تا اطمینان حاصل کنند که به خوبی کار می کنند و نمی توانند ارزش خرید تجهیزات با کارایی برتر با ویژگی های اتوماسیون و قابلیت همکاری را به حداکثر برسانند. آنها احتمالاً هنگام تصمیم گیری برای خرید، قیمت را در اولویت قرار می دهند.

برعکس، مراکز داده با فرآیندهای عملیاتی بسیار بالغ و یکپارچه، اهداف خوبی برای فناوری‌های جدید، تحلیل‌های پیشرفته، نظارت و ابزارهای بهینه‌سازی خواهند بود. Omdia معتقد است که آنها هنگام تصمیم گیری خرید، عملکرد را بر قیمت ترجیح می دهند.

شکل 2: ماتریس تصمیم گیری برای محصولات/راه حل ها بر اساس سطوح بلوغ عملیاتی مرکز داده

منبع: Omdia

در زیر توضیح مختصری از 10 ویژگی در نظر گرفته شده است:

  • قیمت تجهیزات: از کم تا زیاد متغیر است.
  • عملکرد تجهیزات: خوب یا عالی؛ از طریق شاخص های کلیدی مختلف اندازه گیری می شود.
  • قابلیت های نظارتی: پایه یا پیشرفته؛ بر اساس تعداد پارامترها، معیارها و ابزارهای تجسم.
  • قابلیت جمع آوری داده ها در زمان واقعی: از طریق خود تجهیزات و/یا دستگاه های حسگر فعال می شود.
  • اتصال به سیستم های مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM): پایه یا پیشرفته (جمع آوری داده ها در زمان واقعی).
  • ابزار تجزیه و تحلیل: پایه، پیشرفته (تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده)، یا بسیار پیشرفته (توصیه های عملی). در ابزارهای تحلیلی پیشرفته یا بسیار پیشرفته، هوش مصنوعی (AI) فعال به بهبود فرآیند تصمیم‌گیری کمک می‌کند و از مدیریت منابع سرتاسر پشتیبانی می‌کند.
  • فناوری های نوین: در نظر گرفتن فناوری هایی با عملکرد بهبود یافته بسیار تشویق می شود. به عنوان مثال می توان به تجهیزات بسیار کارآمد و کوچکتر، باتری های مبتنی بر لیتیوم، منابع تغذیه بدون وقفه تعاملی شبکه (UPS) و خنک کننده مایع اشاره کرد.
  • ملاحظات پایداری: پروفیل های محیطی برای اندازه گیری تاثیر در طول عمر تجهیزات در نظر گرفته می شوند.
  • ادغام با سیستم های موجود: هنگام در نظر گرفتن یک رویکرد جامع، تجهیزات باید به اندازه کافی یکپارچه شوند.
  • ابزارهای بهینه سازی: عملیات مرکز داده به طور مداوم بهینه می شود و رویکردی یکپارچه برای بهبود عملکرد و کاهش ریسک ایجاد می کند. داده‌ها جمع‌آوری می‌شوند تا توسط علم داده و ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی برای بهبود رفتار مرکز داده، پیش‌بینی عوارض احتمالی، و شناسایی ناهنجاری‌ها یا آسیب‌پذیری‌ها به کار گرفته شوند.

صنعت مرکز داده در حال اتخاذ فناوری‌ها و فرآیندهای جدید برای بهبود طراحی، ساخت و عملیات مراکز داده و در عین حال پایدارتر است. درک سطوح بلوغ عملیاتی یک مرکز داده می تواند به اپراتور و فروشندگان آنها کمک کند تا میوه کم آویزان را هدف قرار دهند.