گوگل پاسخ می دهد که آیا داشتن دو سایت بر رتبه بندی تأثیر می گذارد یا خیر

جان مولر از گوگل پاسخ داد که آیا داشتن دو سایت می تواند بر رتبه بندی جستجو تأثیر منفی بگذارد یا خیر. پاسخ او به طرز شگفت آوری برای روش های مختلف تفسیر سوال قابل استفاده است.

آیا داشتن دو سایت می تواند بر رتبه بندی تأثیر بگذارد؟

شخصی سوالی را به گوگل ارسال کرد که در آن می خواست بداند آیا داشتن دو سایت می تواند بر رتبه بندی آنها تأثیر منفی بگذارد. سؤالی که در گوگل بازتولید شده است مختصر و همچنین کمی مبهم است که به این نتیجه می رسد که می توان به سؤال به گونه ای پاسخ داد که با روشی که مولر به آن پاسخ داد متفاوت است.

این سوال است:

رتبه من به دلیل اینکه گوگل متوجه شد من دو وب سایت دارم کاهش یافته است. آیا این درست است؟»

جان مولر از گوگل پاسخ داد:

«نه. احتمالش نیست بسیاری از مردم چندین وب سایت دارند. وب سایت های جداگانه مشکلی ندارند.

مسئله اغلب غیرمستقیم‌تر است: اگر روی وب‌سایت‌های زیادی کار می‌کنید، زمان زیادی برای ایجاد وب‌سایت‌های واقعاً عالی در همه جا نخواهید داشت. و اگر وب‌سایت‌هایی می‌سازید که فوق‌العاده نیستند، پس این می‌تواند چیزی باشد که الگوریتم‌های ما هنگام توصیه سایت شما به دیگران از آن استفاده می‌کنند.»

روشی متفاوت برای پاسخ به سوال

جان مولر با این فرض که دو سایت در این سوال موضوعات متفاوتی دارند به این سوال پاسخ داد. او در مقدمه پاسخ خود گفت که “بسیاری از مردم چندین وب سایت دارند” که درست است.

اما بسیاری از مردم چندین وب سایت در یک موضوع ندارند. شخصی که این سوال را می پرسد مبهم بود که آیا سایت ها نیز در مورد موضوعات مختلف هستند.

این احتمال وجود دارد که سایت ها در یک موضوع باشند، در این صورت منطقی است که چرا آنها ممکن است نگران باشند که گوگل در مورد این دو سایت مطلع شده است، زیرا می تواند به عنوان تلاش برای بازی با گوگل در نظر گرفته شود. پس از همه، چه کسی نگران داشتن چندین سایت در موضوعات مختلف است؟

اگر سایت ها در یک موضوع بودند، پاسخ سوال تا حدودی متفاوت است.

یکی از ملاحظات مهم زمانی که یک شخص چندین سایت را در یک موضوع کنترل می کند این است که آنها این کار را برای اهداف رتبه بندی انجام می دهند که نقطه شروع خوبی برای هیچ وب سایتی نیست.

من نمی گویم چیزی فاسد در این عمل وجود دارد، اما می گویم که اینطور است واقعا بهترین نقطه شروع نیست برای ایجاد سیگنال های با کیفیت موضوع این نیست که کسی فکر کند که قصد دارد چندین سایت با کیفیت بالا برای کاربران ایجاد کند، درست است؟

دلیل دیگری که چرا مردم چندین سایت را برای رتبه بندی (و نه کیفیت) ایجاد می کنند این است که مردم احساس می کنند اگر یک موضوع را به زیر موضوع های فرعی تقسیم کنند، می توانند سایت های قوی تری در مورد آن موضوعات فرعی مرتبط ایجاد کنند، در مقایسه با یک سایت با چندین زیر موضوع مرتبط.

اما چیزی که تقریباً به‌طور اجتناب‌ناپذیر اتفاق می‌افتد این است که آنها چندین سایت مرتبط را راه‌اندازی می‌کنند که می‌توانند با هم به عنوان یک وب‌سایت معتبر قوی‌تر باشند.

از بیل هارتزر از مشاوران هارتزر (نمایه فیسبوک) پرسیدم که آیا فکر می کند چندین سایت در یک موضوع می توانند بر رتبه بندی تأثیر بگذارند.

بیل با من موافقت کرد و به اشتراک گذاشت:

“بسیاری از مردم، پس از ساختن وب سایتی که رتبه خوبی داشته باشد، فکر می کنند که می توانند به سادگی یک وب سایت دیگر با همان موضوع ایجاد کنند و “دوبرابر پول در بیاورند” یا “ترافیک دو برابری” دریافت کنند و این به سادگی درست نیست.

شرکت ها همچنین یک وب سایت اصلی خواهند داشت، اما برای هر یک از محصولات یا خدمات خود یک وب سایت جداگانه در یک نام دامنه جداگانه ایجاد می کنند. در طول 10 سال گذشته یا بیشتر، این استراتژی خوبی نبوده است. در حالی که ثبت نام دامنه محصولات یا خدمات خود خوب است، اما بهتر است همه آن وب سایت ها را در یک وب سایت اصلی و معتبرتر ترکیب کنید.

به طور معمول اگر آنها در یک موضوع هستند، یک وب سایت، سایت اصلی، همچنان به رتبه خوب خود ادامه می دهد. اما وب سایت دوم نیز رتبه ای ندارد. در بیشتر موارد، همیشه بهتر است که وب سایت ها را در یک وب سایت ترکیب کنید.»

چندین سایت و رتبه بندی

جان مولر درست می‌گوید که انتشار چندین سایت (در موضوعات مختلف) می‌تواند توانایی فرد را برای تمرکز روی یک سایت به خطر بیاندازد تا آن را برجسته کند، و خاطرنشان می‌کند که تأثیر منفی غیرمستقیم بر رتبه‌بندی دارد. او همچنین درست می گوید که بعید است تأثیر منفی مستقیم روی رتبه بندی داشته باشد.

با تغییر این سؤال که آیا اگر چندین سایت در یک موضوع باشند تأثیری در رتبه بندی وجود دارد یا خیر، پاسخ ظریف تر می شود اما از مسیری مشابه با پاسخ اصلی مولر پیروی می کند که توانایی ایجاد یک سایت برجسته را کاهش می دهد و می تواند منجر به ایجاد یک سایت شود. شخصی که چندین سایت میانی ایجاد می کند.

اما زمانی که یک شخص در حال ایجاد چندین سایت در موضوعات مختلف است، این لزوماً یک نتیجه قطعی نیست. ایجاد چندین سایت در موضوعات مختلف و موفقیت در آن کاملا امکان پذیر است. ممکن است انجام آن برای یک نفر به تنهایی سخت باشد، اما زمانی که افراد متعددی در وب سایت ها مشغول تولید محتوا و تمرکز بر تبلیغات هستند، انجام این کار دشوار نیست.

تماشا/گوش دادن به ساعات اداری Google SEO در علامت 33 ثانیه:

تصویر برجسته توسط Shutterstock/Asier Romero