گوگل قصد دارد یک میلیارد دلار در مرکز داده در فنلاند توسعه دهد

(بلومبرگ) — گوگل آلفابت قصد دارد 1 میلیارد یورو (1.1 میلیارد دلار) هزینه کند. ساختن مرکز داده اصلی خود در فنلاند به دلیل دسترسی آسان به انرژی سبز.

سخنگوی روز دوشنبه از طریق ایمیل گفت: این توسعه باعث افزایش تعداد کارکنان در سال جاری و آینده به 500 نفر خواهد شد. گوگل از افشای تأثیر سرمایه گذاری بر ظرفیت داده در سایت خودداری کرد.

این مرکز در همینه، در ساحل جنوبی کشور واقع شده است. این منطقه منبع خوبی از انرژی تجدیدپذیر را ارائه می دهد، که برای هدف شرکت برای راه اندازی هر دفتر و مرکز داده در زمینه انرژی سبز تا پایان این دهه حیاتی است.

این غول فناوری همچنین در حال پیشروی پروژه ای با شرکت محلی است تا گرمای اضافی را به شبکه لوله هایی که برای گرم کردن خانه ها در این منطقه استفاده می شود، وارد کند. این فناوری که گرمایش منطقه ای نامیده می شود، در بخش هایی از شمال اروپا رایج است. بن تاونسند، رئیس جهانی استراتژی زیرساخت و پایداری گوگل، در مصاحبه ای گفت، اگر موفقیت آمیز باشد، می تواند به هدایت سرمایه گذاری های آینده کمک کند.

او گفت: «ممکن است شروع به هدایت فرصت‌های انتخاب مکان جدید به سمت مکان‌هایی کند که بازیافت گرمای زباله و گرمایش منطقه‌ای آسان‌تر قابل اجرا باشد. این پروژه آزمایشی گرمای بازیافتی را به صورت رایگان در اختیار شرکت هامینان انرژی اوی قرار می دهد.

گوگل اولین شرکت فناوری در منطقه شمال اروپا نیست که گرمای خود را به شرکت های انرژی محلی ارائه می دهد. شرکت مایکروسافت در سال 2022 به شرکت فنلاندی Fortum Oyj پیوست تا منبع انرژی را در شبکه محلی جذب و توزیع کند. استکهلم نیز برای همین منظور از گرمای مراکز داده استفاده می کند.


Source link