گوگل در 404 خطاها و افت رتبه

در پادکست Google Office Hours، گری ایلیس از گوگل به سوالی در مورد خطاهای 404 صفحه یافت نشد پاسخ داد که همزمان با افت رتبه بندی بود.

خطاهای خارجی 404 جعلی

احتمالاً دلایل زیادی برای خطاهای 404 ایجاد شده توسط ربات ها وجود دارد. یکی از دلایل این پاسخ‌های خطا می‌تواند این باشد که از اسکنرهای خودکاری که به دنبال فایل‌ها یا پوشه‌هایی هستند که برای پلاگین‌ها یا تم‌های آسیب‌پذیر خاص هستند، منشا می‌گیرند.

بررسی آدرس IP و عامل کاربر ربات که باعث پاسخ‌های خطای سرور 404 می‌شود نیز می‌تواند سرنخ‌هایی به دست دهد که آیا آن پاسخ‌های 404 از ربات‌های اسکن خودکار هستند. اگر آدرس IP نشان می دهد که از یک میزبان وب یا یک آدرس IP روسی یا چینی نشات می گیرد، احتمالاً یک هکر است. اگر عامل کاربر نسخه قدیمی کروم یا فایرفاکس باشد، احتمالاً این نیز یک ربات هکر است. این فقط یکی از دلایل بسیاری است.

گوگل به این سوال پاسخ می دهد

فردی که این سوال را می‌پرسد، کاهش رتبه‌بندی را با پاسخ‌های سرور ۴۰۴ صفحه یافت نشد مرتبط دانست.

این سوالی است که پرسیده شد:

نشانی‌های اینترنتی نادرست 404 که از منبع خارجی به وب‌سایت من برخورد می‌کنند، آیا این ممکن است به افت رتبه مرتبط باشد؟ چیکار کنم که درستش کنم؟»

گری ایلیس از گوگل پاسخ داد:

404های جعلی که ممکن است Googlebot خزیده باشد را نمی توان به طور منطقی به افت رتبه نسبت داد. داشتن هر تعداد 404 در یک سایت طبیعی است و نیازی نیست آنها را تعمیر کنید، اگرچه اگر در نرم افزار تجزیه و تحلیل خود مشاهده کردید که تعداد بیشتری از کاربران واقعی نیز از طریق آن 404 URL وارد می شوند، من شخصا سعی می کنم آن را تبدیل کنم. آنها به نوعی با نشان دادن محتوای مرتبط به آنها، به عنوان مثال، به جای آن.”

افت رتبه و صفحه 404 یافت نشد

گری گفت که 404 ها عادی هستند و بعید است که باعث کاهش رتبه بندی جستجو شوند. درست است که خطاهای 404 یک اتفاق رایج است. به طور کلی اشکالی ندارد و در بیشتر مواقع نیازی به تعمیر چیزی نیست.

همچنین ببینید: بهترین 404 صفحه: 40 مثالی که باید ببینید

404هایی که توسط کاربران واقعی تولید می شوند

موارد دیگری نیز وجود دارد که 404 توسط افراد واقعی ایجاد می شود که از جایی لینکی را دنبال می کنند و پاسخ Page Not Found دریافت می کنند. تشخیص این موضوع با بررسی اینکه آیا آدرس اینترنتی که بازدیدکنندگان سایت سعی در دستیابی به آن دارند بسیار شبیه به یک URL واقعی است یا خیر، آسان است. این نشانه این است که شخصی یک URL را اشتباه املایی کرده است و راه حل آن با ایجاد تغییر مسیر از URL غلط املایی به آدرس صحیح است.

همچنین ببینید: خطاهای 404 در مقابل Soft 404: تفاوت چیست و چگونه هر دو را برطرف کنیم

درباره افت در رتبه بندی

چیزی که گری به آن اشاره نکرد اما قابل ذکر است این است که ممکن است وجود داشته باشد کم اهمیت این احتمال وجود دارد که یک ربات یک آسیب‌پذیری را پیدا کند و 404s توسط اسکنر ایجاد شده باشد که قبل از پیدا کردن آسیب‌پذیری، در حال بررسی آسیب‌پذیری‌ها بود.

یک راه برای بررسی آن استفاده از phpMyAdmin، یک برنامه سرور، برای مشاهده جداول پایگاه داده خود در بخش کاربران و دیدن اینکه آیا کاربر ناشناس وجود دارد یا خیر.

راه دیگر، اگر سایت بر روی وردپرس میزبانی می شود، استفاده از یک افزونه امنیتی برای اسکن سایت است تا ببینید آیا از یک تم یا افزونه آسیب پذیر استفاده می کند یا خیر.

Jetpack Protect یک اسکنر آسیب پذیری رایگان است که توسط توسعه دهندگان Automattic ایجاد شده است. آسیب‌پذیری را برطرف نمی‌کند، اما اگر آسیب‌پذیری‌های مربوط به افزونه یا موضوع را پیدا کند به کاربر هشدار می‌دهد. نسخه پریمیوم پولی محافظت بیشتری ارائه می دهد.

دیگر افزونه های امنیتی قابل اعتماد وردپرس Sucuri و Wordfence هستند که هر دو کارهای مختلفی انجام می دهند و در نسخه های رایگان و پریمیوم موجود هستند.

اما اگر اینطور نباشد، سقوط رتبه‌بندی تصادفی است و دلایل واقعی جای دیگری است.

در ساعت 12:27 دقیقه پادکست ساعت اداری به پرسش و پاسخ گوش دهید:

تصویر برجسته توسط Shutterstock/Asier Romero