گوگل در مورد تشخیص یک سایت وردپرس غیر ایندکس شده

جان مولر از گوگل به سوالی در مورد یک سایت وردپرسی پاسخ داد که پس از تغییر به یک پلتفرم میزبانی وب دیگر، به طور کامل از جستجوی گوگل حذف شد. پاسخ مولر نشان می دهد که از کجا باید بررسی دلایل این اتفاق را شروع کرد.

پس از مهاجرت به سایت از فهرست حذف شد

یک سوال ارسالی به پادکست Google Office Hours نشان می‌دهد که سایت آن‌ها پس از انتقال سایت خود از وردپرس به «انتشار خود» از صفحات نتایج موتور جستجو ناپدید شد و سپس سایت از فهرست خارج شد.

این سوال ممکن است به این معنی باشد که آنها سایت را بر روی پلت فرم وردپرس مدیریت شده WordPress.com میزبانی می کردند و سپس سایت خود را به میزبان وب دیگری منتقل کردند که معمولاً به عنوان میزبانی خود نامیده می شود.

انتقال یک سایت وردپرس به یک میزبان وب دیگر چند مرحله نسبتا ساده طول می‌کشد، اما تقریباً در هر مرحله از فرآیند ممکن است اشتباه پیش برود.

بعداً در مورد مهاجرت یک سایت وردپرس بیشتر توضیح دهید زیرا به سؤال مربوط است.

جان مولر به این سوال پاسخ می دهد

مولر از نقطه نظر تجزیه و تحلیل خود وب سایت به این سؤال پاسخ داد که بهترین مکان برای شروع در این مورد خاص است. دلیل این امر این است که این سؤال حاکی از آن است که هنوز می توان به سایت به صورت آنلاین دسترسی داشت.

این سوال است:

«بعد از اینکه سایت از وردپرس به خود انتشار منتقل شد، تقریباً همه نشریات از فهرست ناپدید شدند. نتایج جستجو '0' است.”

جان مولر پاسخ داد:

«اگر وب سایت شما از نتایج جستجو خارج شد و دیگر به هیچ وجه ایندکس نمی شود، درست در زمانی که مهاجرت انجام دادید، پس حدس من این است که وب سایت جدید شما به نوعی موتورهای جستجو را مسدود می کند یا حداقل گوگل را مسدود می کند. من با تجزیه و تحلیل داده‌ها در کنسول جستجو شروع می‌کنم و از آنجا به جلو می‌روم.»

کنسول جستجو ممکن است تاریخ دقیقی را نشان دهد که صفحات از فهرست گوگل خارج شدند و دلیل حذف آن‌ها چیست. دلایل معمولی ممکن است این باشد که صفحات پیدا نشدند (404) یا اینکه Google توسط robots.txt از خزیدن مسدود شده است. اینها نقاط شروعی برای شناسایی آنچه در سمت Google اتفاق می افتد هستند.

تشخیص اینکه آیا وردپرس گوگل را مسدود می کند

این نوع مشکل معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که یک سایت وردپرسی قرار است از موتورهای جستجو پنهان شود، به این معنی که ورودی robots.txt وجود دارد که موتورهای جستجو را از فهرست کردن سایت مسدود می‌کند.

کنسول جستجوی گوگل از طریق گزارش نمایه سازی صفحه به شما می گوید که چه زمانی این اتفاق می افتد که نشان می دهد سایت توسط robots.txt در ستون گزارش با عنوان “چرا صفحات ایندکس نمی شوند” مسدود شده است.

اگر اینطور است، در واقع می‌توانید این مورد را در فایل robots.txt خود مشاهده کنید که معمولاً در ریشه دامنه شما، /robots.txt (example.com/robots.txt) قرار دارد.

اگر صفحه توسط Robots.txt مسدود شده باشد، ممکن است تنظیمات وردپرس در نقطه‌ای از مهاجرت برای مسدود کردن فهرست‌بندی جستجو اعمال شده باشد.

این تنظیماتی است که بومی پنل مدیریت وردپرس است که می‌توانید در اینجا به آن دسترسی پیدا کنید:

Settings 🡪 Reading.

در آنجا تنظیماتی به نام «مشاهده موتور جستجو» را با کادری انتخاب می‌کنید که موتورهای جستجو را از فهرست کردن این سایت منع کنید.

اسکرین شات تنظیمات دید وردپرس

تصویری از یک رابط تنظیمات وردپرس با گزینه‌هایی برای یک وب‌سایت، از جمله صفحه‌بندی وبلاگ و قابلیت مشاهده موتور جستجو، با یک فلش که به گزینه اشاره می‌کند. تنظیمات مشاهده جستجوی وردپرس

اگر اینطور است، آن کادر را بردارید و کارتان تمام است.

اگر ورودی robots.txt وجود داشته باشد که موتورهای جستجو را مسدود کند اما کادر بالا علامت نخورده باشد، می تواند افزونه دیگری باشد که این کار را انجام می دهد، مانند افزونه SEO یا مهاجرت. اگر اینطور نیست، شاید هر کسی که در انجام این حرکت کمک می‌کرد، آن ورودی را وارد کرده است، در این صورت دانلود robots.txt، ویرایش فایل در یک ویرایشگر فایل متنی و بارگذاری مجدد آن کار آسانی است.

مشکلات دیگر می تواند عدم به روز رسانی تنظیمات DNS برای اشاره به سرویس میزبانی وب جدید باشد یا ممکن است چیزی در سمت میزبان وب باشد. شروع تحقیق در کنسول جستجوی گوگل توصیه خوبی است.

پاسخ گوگل را اینجا در دقیقه 7:24 بشنوید:

تصویر ویژه توسط Shutterstock/Roman Samborskyi