گوتنبرگ 13.0 پیش نمایش پیشرفت های وردپرس 6.0

وردپرس نسخه 13.0 گوتنبرگ را منتشر کرد که شامل پیشرفت های متعددی است که چندین گام بزرگ را به تبدیل شدن به سازنده وب سایت آسان برای استفاده نزدیک می کند.

این به روز رسانی به گوتنبرگ یک نقطه عطف مهم است زیرا ویژگی های این افزونه در هسته وردپرس 6.0 گنجانده می شود که در حال حاضر برای انتشار در 24 می 2022 تنظیم شده است و این یک معامله بسیار بزرگ در دنیای انتشار است.

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

گوتنبرگ یک وب سایت ساز به سبک بصری است که برای آسان کردن ساخت وب سایت برای ناشران طراحی شده است.

برای توصیف فرآیند ساخت یک سایت با استفاده از کشیدن و رها کردن یا نقطه و کلیک بر روی یک بوم مجازی که می توان نحوه نمایش آن را هنگام طراحی آن را تجسم کرد، ویژوال نامیده می شود.

به جای دستکاری کد، با این سبک از ساخت وب سایت، ناشر عناصر صفحه وب مانند هدر یا پاورقی را دستکاری می کند. به آن عناصر صفحه وب، بلوک می گویند.

این روشی برای ساخت وب سایت است که برای مدت طولانی به اشکال مختلف وجود داشته است، حداقل از اواخر دهه 1990 با معرفی نرم افزار ساخت وب سایت Macromedia (اکنون Adobe) Dreamweaver.

در آن زمان این سبک از ایجاد صفحات وب معمولاً به عنوان رابط آنچه می‌بینید چیزی است که می‌گیرید (WYSIWYG) نامیده می‌شد.

افزونه‌های وردپرس مانند پلتفرم‌های ساخت وب‌سایت Divi و غیر وردپرس SaaS سال‌ها به ناشران کمک می‌کنند تا سایت‌هایی با رابط سازنده وب‌سایت بصری بسازند.

گوتنبرگ نسخه وردپرس رابط سازنده وب سایت بصری است که ساخت یک وب سایت را آسان تر می کند.

مزیت گوتنبرگ این است که بخشی از خود هسته وردپرس است که (در تئوری) کمک می کند تا وب سایت های ساخته شده با گوتنبرگ سریعتر از استفاده از یک افزونه شخص ثالث عمل کنند.

گوتنبرگ 13.0 بهبودهای متعددی را ارائه می دهد که به وردپرس 6.0 کمک می کند تا گامی مهم به جلو برای دنیای انتشار باشد و این بسیار هیجان انگیز است.

بلوک های گوتنبرگ

رابط طراحی گوتنبرگ با استفاده از کلمه بلوک ها توصیف شده است. برای اهداف طراحی، یک صفحه وب به بخش هایی به نام بلوک تقسیم می شود.

قسمت بالایی که به عنوان هدر شناخته می شود یک بلوک است. منوی ناوبری یک بلوک است. و طرف هایی که ویجت های مختلف می روند نیز یک بلوک است.

هر بلوک را می توان به منظور ایجاد یک طراحی صفحه وب جابجا کرد و دستکاری کرد.

بنابراین، بلوک در بالای صفحه که در آن تصویر برجسته قرار می‌گیرد را می‌توان به صورت جداگانه با یک نقطه و به راحتی کلیک کنید. فقط کافی است روی بلوکی که می‌خواهید متن به آن اضافه کنید یا یک تصویر پس‌زمینه کلیک کنید و سپس از یک منوی متنی انتخاب کنید تا کاری را که می‌خواهید انجام دهید.

متن در میان بلوک ها را انتخاب کنید

یک پیشرفت ابتکاری که در Gutenberg 13.0 (و در WordPress 6.0) معرفی شده است، توانایی انتخاب متن در چندین بلوک است. این مهم است زیرا بلوک ها به عنوان راهی برای طراحی ظاهر صفحه وب وجود دارند و متن چیزی است که در داخل آن بلوک ها ریخته می شود.

این ویژگی جدید به ناشر آزادی بیشتری برای ایجاد یک صفحه وب بدون محدودیت قوانین (به ظاهر) دلخواه مانند عدم توانایی انتخاب متن در چندین بلوک ارائه می دهد.

الگوهای سطح صفحه

این یک ویژگی پیشرفت است که گوتنبرگ را چندین گام به یک سازنده وب سایت آسان برای استفاده نزدیک تر می کند.

ویژگی الگوها در سال 2020 در گوتنبرگ نسخه 7.8 به عنوان یک API برای توسعه دهندگان برای ایجاد الگوهای طرح بندی برای بخش های صفحه معرفی شد.

کاری که آخرین نسخه از ویژگی الگوها انجام می دهد این است که قالب های صفحه را فعال می کند که می توانند به عنوان نقطه شروع برای ایجاد یک طرح بندی صفحه وب انتخاب شوند.

بنابراین به جای شروع یک صفحه وب از ابتدا، یک ناشر می تواند با یک الگوی از پیش پیکربندی شده برای کل صفحه شروع کند و سپس صفحه را از آنجا سفارشی کند.

این یک ویژگی است که در حال حاضر در بسیاری از سازندگان صفحه وردپرس موجود و همچنین در سازندگان وب سایت SaaS رایج است. بنابراین این یک قدم قطعی به جلو برای وردپرس است که در نهایت این ویژگی را داشته باشد.

دستکاری طرح بندی پشته یا ردیف

در ادامه با هدف سهولت طراحی وردپرس، نسخه جدید گوتنبرگ امکان سازماندهی بلوک های انتخابی را به عنوان طرح بندی بلوک ها یا ردیف ها فراهم می کند.

و از آنجا یک ناشر می تواند از منوی متنی برای دستکاری بیشتر طرح استفاده کند.

در اینجا یک ویدیو نشان می دهد که چگونه کار می کند:

اطلاعیه وردپرس آن را توضیح داد:

بلوک‌ها اکنون به راحتی در یک طرح‌بندی پشته یا طرح‌بندی ردیف با یک کلیک گروه‌بندی می‌شوند.

در Gutenberg 13.0، انتخاب چندین بلوک به طور همزمان، تغییرات Stack و Row بلوک Group را درست در نوار ابزار نمایش می دهد.

کنترل مرزی را مسدود کنید

این اصلاح یک ویژگی از قبل موجود با یک جزء جدید BorderControl است.

یک منوی متنی راهی برای کنترل مرزهای اطراف بلوک برای تغییر سبک، رنگ و عرض فراهم می کند.

از تصویر ویژه در دکمه Cover Block استفاده کنید

بلوک جلد یک بلوک تخصصی است که می تواند برای ایجاد بخش تصویر قهرمان در بالای صفحه استفاده شود. پس زمینه بلوک می تواند یک رنگ، یک تصویر یا یک ویدیو باشد.

به روز رسانی به بلوک جلد دکمه ای اضافه می کند تا بتواند فوراً از تصویر برجسته برای صفحه وب استفاده کند.

این یک چیز جزئی به نظر می رسد اما در واقع یک عملکرد مهم است.

در اطلاعیه وردپرس مشتاقانه آمده است:

“با بلوک جلد به روز شده، تصویر ویژه پست دیگر یک فکر بعدی نیست – بخشی جدایی ناپذیر از پست است. فقط روی دکمه «استفاده از تصویر ویژه» کلیک کنید، و تمام!»

پیشرفت‌های تجمعی بسیار بیشتری در گوتنبرگ 13.0 وجود دارد که با هم به ایجاد یک به‌روزرسانی معنادار برای ویرایشگر بلوک وردپرس کمک می‌کنند که در نهایت به نسخه بعدی وردپرس یعنی نسخه 6.0 می‌رسد.

نقل قول

اطلاعیه رسمی وردپرس را بخوانید

چه چیزی در گوتنبرگ 13.0 جدید است؟