گرسنگی برای مراکز داده، جنبش ساختمان سازی سبز را تحریک می کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) – تلاش چند میلیارد دلاری Holcim برای سیمان سازگار با محیط زیست، از یک صنعت بسیار متفاوت حمایت می کند: غول های فناوری از جمله آمازون.

مدیرعامل جدید این شرکت در مصاحبه ای در روز پنجشنبه گفت که سازنده سوئیسی از مشتریانی که می خواهند مراکز داده با ردپای کربن کمتری بسازند، درخواست می کند. Holcim قصد دارد 2 میلیارد فرانک سوئیس (2.2 میلیارد دلار) در این دهه در شش کارخانه سیمان در سراسر اروپا سرمایه گذاری کند که از فناوری جذب کربن برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای استفاده می کنند.

میلیان گوتوویچ، مدیر اجرایی، در مراسمی به مناسبت آغاز ساخت چنین تاسیساتی در Obourg، بلژیک، گفت: «تقاضا برای این نوع محصولات به سرعت در حال رشد است. ما مشتریان بزرگی مانند آمازون داریم که امروز از ما می‌خواهند پروژه‌های آینده را بسازیم.»

سازندگان فولاد و سیمان در حال تلاش برای ارائه محصولات تمیزتر هستند زیرا سازندگان با فشار تنظیم کننده ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مواجه می شوند. Holcim از برنامه‌های خود برای خرید کامیون‌های الکتریکی از Volvo AB رونمایی کرده است و روی جذب، استفاده و ذخیره‌سازی کربن (CCUS) شرط می‌بندد، فرآیندی که CO2 را به دام می‌اندازد تا از آن در جای دیگری استفاده کند یا آن را دفن کند.

رونق در کاربردهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT باعث ایجاد مراکز داده شده است. هولسیم حدود 30 تاسیسات از این دست در خط لوله خود دارد که نیمی از آنها در اروپا است. بر اساس گزارش بلومبرگ، آمازون، یک مشتری کلیدی، قصد دارد در 15 سال آینده تقریباً 150 میلیارد دلار برای مراکز داده هزینه کند.

برای تامین برخی از این پروژه ها، Holcim در حال برنامه ریزی تاسیسات سیمانی با استفاده از CCUS در لهستان، آلمان، کرواسی، فرانسه و یونان است. این شرکت قصد دارد تا سال 2030 سالانه بیش از هشت میلیون تن سیمان کاملاً کربن زدایی شده را در اروپا عرضه کند.

گوتوویچ که در این ماه به عنوان مدیرعامل از Jan Jenisch انتخاب شد، گفت: کربن زدایی و ساخت و سازهای پایدارتر “محرک های رشد سودآور ما خواهند بود و به همین دلیل است که ما در این زمینه ها سرمایه گذاری می کنیم.”

این تا حدی به این دلیل است که مشتریان باید حق بیمه بپردازند. مدیرعامل شرکت گفت سیمانی که با استفاده از CCUS تولید می شود از 20 درصد بیشتر تا دو برابر بیشتر برای مشتری هزینه خواهد داشت.