گرایش‌ها، پیش‌بینی‌ها و فرصت‌های مرکز داده هم‌مکانی برای H2 2024

با افزایش تقاضای برق در میان رونق بی‌وقفه هوش مصنوعی، تحلیل‌گران رشد هوش مصنوعی را ارزیابی می‌کنند مرکز داده کولوکیشن بازار، خطرات پیش روی صنعت را ترسیم کنید، و به نوآوری هایی نگاه کنید که ممکن است به تسهیلات هم محله کمک کند تا نیازهای انرژی بی سابقه سازمان ها را برآورده کنند.

خارج شدن از ابر

پس از یک دوره کاهش سرمایه گذاری به گفته آلوین نگوین، تحلیلگر ارشد در Forrester، در تاسیسات و کارکنان مرکز داده، بسیاری از سازمان ها حجم کار را از فضای ابری دور می کنند. در عین حال، تقاضای انرژی برای فروشندگان در حال افزایش است. بسیاری از سازمان‌ها کار با یک شریک هم‌محلی را آسان‌تر می‌کنند، به‌ویژه وقتی به هوش مصنوعی مولد و هزینه‌های بالقوه پشتیبانی از آن در محل نگاه می‌کنند.»

نگوین گفت که بازار مرکز داده کولوکیشن با نرخ رشد سالانه مرکب از کمتر از 10٪ تا بیش از 14٪ (بسته به منبع) و او انتظار ندارد که به این زودی ها تغییر کند. «حتی اگر مولد هوش مصنوعی حباب می ترکد، هنوز تقاضای زیادی وجود دارد.» او گفت که پتانسیل کاهش قیمت ها در بازار به میزان ظرفیت اضافی ساخته شده بستگی دارد.

“مسابقه ای برای فضا، نیرو و آب”

نگوین گفت که افزایش نیازهای برق را نمی توان صرفاً با مدرن سازی یا مقاوم سازی تاسیسات قدیمی تر برآورده کرد. وبینار میزبانی شده توسط دانش مرکز داده اوایل امسال به گفته مایک رشتین، شریک گروه املاک و مستغلات DLA Piper، نیاز به پروژه‌های جدید ساخت مرکز داده، هم مشکلات و هم فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند. رشتین با اشاره به نگرش «در حیاط خلوت من نیستم»، به ویژه در محله های مرفه، گفت: «ساخت مراکز داده جدید در مناطقی که مردم در آن زندگی می کنند به یک چالش تبدیل شده است».

مربوط:موانع خنک کننده، نوآوری های مرکز داده پیتر دو بوک از ARPA-E

نگوین چالش های املاک و مستغلات پیش روی فروشندگان را خلاصه کرد: “ایجاد ظرفیت بیشتر در جایی که انرژی، آب و فضای کافی وجود دارد که به کاربران نهایی نیز نزدیک باشد” و به افزایش رقابت در مسکونی، بازارهای تجاری و صنعتی.

رشتین گفت که محدودیت های ساخت و ساز گسترده در مناطق پرجمعیت به این معنی است که مراکز داده به طور فزاینده ای در مناطق روستایی با دسترسی به توزیع برق توسعه می یابند. او می گوید که این یک موهبت برای مردم خواهد بود ساخت و ساز صنعت. ما فضای زیادی را برای سازندگان صنعتی می بینیم تا کسب و کار خود را توسعه دهند. به دلیل تقاضای زیاد، سازندگانی که ممکن است قبلاً برای ساخت یک انبار یا توسعه صنعتی مشابه قرارداد داشته باشند، اکنون برای ساخت مراکز داده قرارداد بسته شده اند، حتی اگر این نوع پروژه در مجموعه اصلی آنها نباشد.

مربوط:هایپرمقیاس کننده ها در سال 2024: بزرگترین اپراتورهای مرکز داده جهان کجا قرار دارند؟

GenAI تنها محرک رشد Colocation نیست

در حالی که جای تعجب نیست که هوش مصنوعی نیاز به آن را تشدید کرده است قدرت و ذخیره سازی الکساندر گودیش، تحلیلگر مستقر در نیویورک برای IBISWorld، سایر عوامل را در نیازهای انرژی بالاتر و تقاضای مکان‌یابی مرکز داده برجسته کرد. اینها شامل فشار بیشتر پس از شیوع ویروس کرونا به سمت تجارت الکترونیک و دیجیتالی شدن خدمات است.

بخش‌های موازی مانند امور مالی همچنان به پذیرش فناوری‌های جدیدتر برای مواردی از این دست ادامه خواهند داد استخراج بیت کوینگودیش گفت. این امر باعث افزایش هزینه‌های اجاره مرکز هم‌نشینی و افزایش درآمد خواهد شد. وی همچنین تثبیت تورم و روحیه مثبت اقتصادی در بین کسب و کارها را از عوامل تسریع کننده در توسعه مراکز کولوکیشن ذکر کرد.

با این حال، گودیش پیش‌بینی می‌کند که هوش مصنوعی همچنان محرک اصلی افزایش نیاز به امکانات هم‌محلی خواهد بود. او گفت: “بسیاری از کسب و کارها و مصرف کنندگان هوش مصنوعی را در زندگی روزمره خود پذیرفته اند.” شدت این کارها، که از ایجاد تصویر گرفته تا اسکریپت‌های کد کامپیوتری را شامل می‌شود، با هر به‌روزرسانی بعدی هوش مصنوعی انرژی بسیار بیشتری را مصرف می‌کند و نیاز بیشتری به پهنای باند بیشتر در مراکز هم‌مکانی ایجاد می‌کند.»

خطرات و فرصت های هوش مصنوعی

نگوین گفت، سرعتی که بخش هوش مصنوعی با آن در حال تکامل است مجموعه ای از خطرات خاص خود را به همراه دارد و این چشم انداز فرضی را افزایش می دهد که رویکردهای هوش مصنوعی مولد آینده کمتر تشنه انرژی خواهند بود. او گفت: «اما این یک فرصت برای فروشندگان هم‌سکوپی است، زیرا سرمایه‌گذاری در مراکز داده‌ای که بتواند نیازهای فعلی هوش مصنوعی مولد را برآورده کند، گران است. یک فروشنده کولوکیشن می‌تواند این ریسک را جذب کند و شریک خوبی برای بررسی جاه‌طلبی‌های هوش مصنوعی در چند سال آینده خواهد بود تا زمانی که پاسخی قطعی در مورد آینده هوش مصنوعی مولد مشخص شود.

مربوط:آیا جلبک می تواند کلید پایداری مرکز داده باشد؟

نگوین گفت که هوش مصنوعی همچنین برای کمک به مدیریت استفاده از مرکز داده و بار کاری استفاده می‌شود، و به طور حکایتی به اشتراک گذاشت که یکی از شرکای هم‌محلی که Forrester با آن مصاحبه شد، دید که مشتریانشان حسگرهای خود را آورده‌اند تا داده‌های محیطی دقیق را در تعادل حجم کاری بگنجانند. گودیش افزود: «وظایف اصلاحی بیشتری مانند مدیریت داده ها همچنان توسط هوش مصنوعی اتخاذ می شود و کارایی اپراتورها و امنیت داده ها را افزایش می دهد.»

این یک صنعت جهانی است

به گفته Jon Hjembo، مدیر ارشد تحقیقات زیرساخت در TeleGeography، یک شرکت تحقیقاتی مخابراتی، محدودیت‌های قدرت بین بازارهای اتصال متقابل یکی از بزرگترین چالش‌های صنعت است. وی به محدودیت ها در سنگاپور، اشبورن، فرانکفورت و آمستردام به عنوان مقصران ایجاد ازدحام در پردیس های پرتقاضا و افزایش قیمت ها اشاره کرد.

در اینجا نیز ریسک فرصتی را برای صنعت مرکز داده کولوکیشن فراهم می کند. Hjembo گفت: «محدودیت بازار هاب انگیزه ای برای سوق دادن شبکه ها و مراکز داده به مکان های جدید است. دانش مرکز داده. اما برای به دست آوردن فرصت در بازارهای نوپا، اپراتورها باید سریع حرکت کنند. آن‌ها باید شاخص‌های رشد کلیدی را از نزدیک تماشا کنند و سپس قبل از اینکه این مکان‌ها با سرمایه‌گذاری زیرساخت‌های جدید اشباع شوند، وارد عمل شوند.»


Source link