گارتنر پیش بینی می کند درآمد تراشه های هوش مصنوعی در سراسر جهان در سال 2023 به 53 میلیارد دلار برسد | دانش مرکز داده

GARTNER – بر اساس آخرین پیش بینی Gartner, Inc، نیمه هادی هایی که برای اجرای بارهای کاری هوش مصنوعی (AI) طراحی شده اند، فرصت درآمدی 53.4 میلیارد دلاری را برای صنعت نیمه هادی در سال 2023 نشان خواهند داد که نسبت به سال 2022 افزایش 20.9 درصدی را نشان می دهد.

تحولات در هوش مصنوعی مولد و استفاده روزافزون از طیف وسیعی از برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در مراکز داده، زیرساخت‌های لبه و دستگاه‌های نقطه پایانی مستلزم استقرار واحدهای پردازش گرافیکی با کارایی بالا (GPU) و دستگاه‌های نیمه هادی بهینه شده است. آلن پریستلی، معاون تحلیلگر گارتنر، گفت: این امر باعث تولید و استقرار تراشه های هوش مصنوعی می شود.

درآمد نیمه هادی هوش مصنوعی در طول دوره پیش بینی رشد دو رقمی را تجربه خواهد کرد و در سال 2024 با 25.6 درصد افزایش به 67.1 میلیارد دلار خواهد رسید. انتظار می رود تا سال 2027، درآمد تراشه های هوش مصنوعی بیش از دو برابر حجم بازار در سال 2023 باشد و به 119.4 میلیارد دلار برسد.

بسیاری از صنایع و سازمان‌های IT سیستم‌هایی را مستقر خواهند کرد که شامل تراشه‌های هوش مصنوعی هستند، زیرا استفاده از بارهای کاری مبتنی بر هوش مصنوعی در سازمان به بلوغ می‌رسد. در بازار لوازم الکترونیکی مصرفی، تحلیلگران گارتنر تخمین می زنند که تا پایان سال 2023، ارزش پردازنده های کاربردی مجهز به هوش مصنوعی مورد استفاده در دستگاه ها به 1.2 میلیارد دلار خواهد رسید که از 558 میلیون دلار در سال 2022 افزایش یافته است.

مطالب پیشنهادی  با Red Hat's New Kubernetes Platform ، Openshift Platform Plus آشنا شوید

نیاز به طراحی های کارآمد و بهینه برای پشتیبانی از اجرای مقرون به صرفه بارهای کاری مبتنی بر هوش مصنوعی منجر به افزایش استقرار تراشه های هوش مصنوعی طراحی شده سفارشی می شود. پریستلی می‌گوید: «برای بسیاری از سازمان‌ها، استقرار تراشه‌های هوش مصنوعی سفارشی در مقیاس بزرگ جایگزین معماری تراشه‌های غالب فعلی – GPUهای گسسته – برای طیف گسترده‌ای از بارهای کاری مبتنی بر هوش مصنوعی، به‌ویژه آنهایی که مبتنی بر تکنیک‌های هوش مصنوعی مولد هستند، خواهد شد.

هوش مصنوعی مولد همچنین تقاضا برای سیستم‌های محاسباتی با کارایی بالا برای توسعه و استقرار را افزایش می‌دهد، به طوری که بسیاری از فروشندگان سیستم‌های مبتنی بر GPU و تجهیزات شبکه با کارایی بالا را ارائه می‌دهند که مزایای کوتاه‌مدت قابل توجهی را مشاهده می‌کنند. در درازمدت، از آنجایی که هایپرمقیاس‌کننده‌ها به دنبال راه‌های کارآمد و مقرون‌به‌صرفه برای استقرار این برنامه‌ها هستند، گارتنر انتظار دارد استفاده از تراشه‌های هوش مصنوعی طراحی‌شده سفارشی را افزایش دهد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور