کشتن فرآیندها با دستور لینوکس در چند ثانیه

بله، ممکن است صدایی خشن داشته باشد. اما نه، “Kill Process” نام گروهی نیست که CBGB را در Bowery منهتن در روزهای پر سر و صدا موسیقی پانک می نواخت. در عوض، دستور kill process Linux بخش مهمی از ابزارهای هر مدیر است.

فرمان لینوکس Kill Process چیست؟

دستور kill process لینوکس به یک سیستم در حال اجرا می گوید که سیگنالی برای پایان دادن به یک فرآیند ارسال کند. این می تواند بخشی از یک خاموشی عادی باشد، یا می تواند یک توقف سخت و اجباری باشد.

به عنوان یک ابزار ضروری مدیریت، فرآیند کشتن لینوکس دستور در پاکسازی مدیریت روزمره برای کارایی سیستم استفاده می شود. همچنین می تواند در رفع نیاز ناگهانی به جلوگیری از اختلال در فرآیندهای با اولویت بالا نقش داشته باشد.

فرآیند کشتن نیاز به احتیاط دارد

از جمله مشکلاتی که دستور kill process می تواند حل کند، فرآیندهای فراری هستند. اگرچه آنها از نظر نوسان و فرکانس متفاوت هستند، به ویژه فرآیندهای فراری می توانند برای مدیران سیستم لینوکس دردسر ایجاد کنند. فرآیندهای فراری می توانند مقادیر زیادی از چرخه های CPU را مصرف کنند، حافظه بیش از حد را افزایش دهند، منجر به کاهش عملکرد قابل اندازه گیری و بدتر شدن آن شوند. دستور کشتن فرآیند لینوکس می تواند در برخی از این موارد عمل کند.

دستور kill طوری طراحی شده است که از رابط خط فرمان یک سیستم لینوکس اجرا شود. پوسته – توزیع‌های لینوکس از چندین مورد از جمله Ash، Bourne، Debian Almquist، Bash و دیگران پشتیبانی می‌کنند – دستور را تجزیه می‌کند، برنامه kill را مکان‌یابی می‌کند، و آن را همراه با هر گزینه‌ای که ممکن است مشخص کنید اجرا می‌کند.

مربوط:چگونه لینوکس مرکز داده را فتح کرد

در استفاده از فرآیند کشتن لینوکس، توجه اولیه مورد نیاز است. گزینه هایی که مشخص می کنید باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند، مهم نیست که شرایط چقدر فشار دارد.

تنزل برازنده سیستم تقریباً همیشه بهترین راه است. دستور کشتن همراه با SIGKILL سیگنال می تواند ابزار قدرتمندی باشد، اما مهم است که از آن مسئولانه استفاده کنید. به این دلیل است SIGKILL می تواند منجر به از دست دادن داده ها شود، زیرا به زور یک فرآیند را خاتمه می دهد بدون اینکه اجازه دهد فرآیند به درستی پاک شود.

در لینوکس، یک برنامه در حال اجرا به عنوان یک فرآیند نمایش داده می شود. به هر برنامه در لینوکس یک شماره شناسایی منحصربفرد اختصاص می‌یابد که به آن شماره می‌گویند PID یا شناسه فرآیند. آ شناسه فرآیند به عنوان یک مقدار عددی نشان داده می شود. مقدار اختصاص داده شده به یک فرآیند می تواند پنج رقمی یا بیشتر باشد. این برای شناسایی و مدیریت فرآیندهای فردی در عمل استفاده می شود.

کار با دستور kill در لینوکس با انتخاب فرآیند مناسب برای خاتمه شروع می شود. برای مدیریت عملیات، بالا دستور در لینوکس بسیار مفید است. این نیازهای مدیران سیستم را برای نظارت بر سلامت سیستم برآورده می‌کند و یک نمای بلادرنگ در مورد فرآیندهای فعال ارائه می‌دهد. دیدگاه هایی که بالا شامل اعداد شناسایی فرآیند، استفاده از CPU، میانگین مصرف بار کاری و موارد دیگر می شود.

مربوط:رابط خط فرمان Microsoft Intros Docker برای ویندوز

صرفا نوشتن ک یا q از یک نمای دستور بالا می تواند فرآیندهای بالا را در نمای از بین ببرد. اما توجه به این نکته مهم است که نحوه پایان دادن به فرآیندها با ک یا q به طور جهانی پشتیبانی نمی شود. مهمتر از آن، به طور کلی امن تر است که دستور kill را مستقیماً با آن مشخص کنید PID پیوست شده است. گزینه های بسیار بیشتری وجود دارند که می توانند نحوه عملکرد فرآیند کشتن لینوکس را تغییر دهند، به عبارت دیگر، روش “کشتن” فرآیند را تغییر دهند.

در واقع، فرمان kill سیگنال هایی را با حالت پیش فرض به فرآیندها ارسال می کند مدت، اصطلاح سیگنالی که اجازه می دهد تا فرآیندها به خوبی کاهش یابد. سیگنال های مربوط به فرآیند کشتن شامل SIGINT، SIGKILL، مدت هدف و دیگران. با فرآیندهای بی پاسخ، می توان از چنین سیگنال های قوی تری استفاده کرد. اما در اینجا، دوباره، احتیاط وارد عمل می شود، زیرا روش های قوی تر ممکن است باعث از دست رفتن داده ها شوند.

این کشتن فرمان سیگنال ها را با پیش فرض به پردازش ها ارسال می کند مدت، اصطلاح – برای خاتمه – سیگنال اغلب منجر به خاموش شدن برازنده می شود. سیگنال‌های قوی‌تری را می‌توان برای فرآیندهای بی‌پاسخ استفاده کرد، اما احتیاط توصیه می‌شود زیرا ممکن است باعث از دست رفتن داده‌ها شوند. علاوه بر این، همه را بکش دستور راهی برای خاتمه دادن به تمام فرآیندها با یک نام خاص ارائه می دهد. بنابراین، ادمین‌های سیستم می‌توانند فرآیندهایی را برای کشتن با نام، نه بر اساس تعداد، ذکر کنند.

مربوط:استراتژی های ذخیره انرژی برای لینوکس

بیان دستورات kill همراه با استنادهای صریح سیگنال بخشی از هنر مدیریت سیستم لینوکس است. فرآیندی که جلب می کند مدت هدفبه عنوان مثال، می تواند قبل از خروج، پاکسازی را انجام دهد.

کشتن فرآیندها با دستور لینوکس در چند ثانیه

پس زمینه فرآیند کشتن یونیکس/لینوکس

با تغییرات جزئی در برخی زمینه‌ها – مثال واضح این است که رابط‌های کاربری گرافیکی جایگزینی برای دسترسی خط فرمان ارائه می‌دهند – فرآیند کشتن فرآیندها در لینوکس تقریباً در توزیع‌های مختلف یکسان است.

دستورات مانند کشتن، ps، و بالا مستقل از توزیعی که استفاده می شود، به همین ترتیب کار خواهد کرد. به طور طبیعی، روش‌های کشتن فرآیندها در یونیکس، مولد لینوکس، نیز بسیار شبیه به روش‌هایی است که در اینجا به آنها اشاره شد.

دستور “کشتن” در یونیکس و لینوکس به مرور زمان پیشرفت کرده است. یونیکس همانطور که از کار دانشمندان کامپیوتر کن تامپسون و دنیس ریچی در آزمایشگاه بل در سال 1969 برخاسته شد، یک “فرمان کشتن” ابتدایی را اجرا کردند که فقط یک دستور را ارسال کرد. SIGINT (سیگنال وقفه) به یک فرآیند.

همانطور که نشان داده شده است، دستور kill process Linux تکامل یافته است تا به سیگنال های مختلف اجازه می دهد تا اهداف مختلفی را انجام دهند. همه اینها در دهه 1990 مفید واقع شدند، زیرا لینوس توروالدز و گروهی از مردم شاد شروع به طراحی لینوکس از ریشه یونیکس کردند و نرم‌افزار متن‌باز را در مقیاسی که آن زمان تصور نمی‌شد به دنیا آوردند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، بررسی کنید منابع SysAdmin بنیاد لینوکس.


Source link