چگونه Big Tech ستاره های در حال ظهور هوش مصنوعی را انتخاب می کند | دانش مرکز داده

(واشنگتن پست) – در سال 2021، گروهی از مهندسان OpenAI را رها کردند، زیرا نگران بودند که شرکت پیشگام هوش مصنوعی بیش از حد بر کسب درآمد متمرکز شده است. در عوض، آنتروپیک را تشکیل دادند، یک شرکت عام المنفعه که به ایجاد هوش مصنوعی مسئول اختصاص دارد.

این هفته، نیکوکاران در Anthropic با یک شریک شرکتی به طرز شگفت انگیزی وارد معامله شدند و قراردادی با آمازون به ارزش 4 میلیارد دلار را اعلام کردند.

این ترتیب نشان می‌دهد که چگونه نیاز سیری ناپذیر هوش مصنوعی به قدرت محاسباتی، حتی ضدشرکت‌های نوپا را به آغوش فناوری بزرگ سوق می‌دهد. قبل از اینکه آنتروپیک آمازون را به عنوان شریک ابری “ترجیح” خود معرفی کند، در ماه فوریه به رابطه مشابه با گوگل افتخار کرد. (در پست وبلاگ آنتروپیک در فوریه دیگر کلمه “ترجیح داده شده” وجود ندارد.)

سخنگویان هر دو شرکت گفتند که رابطه گوگل و آنتروپیک تغییری نکرده است.

رونق هوش مصنوعی به طور گسترده به عنوان انقلاب بعدی در فناوری تلقی می شود، با پتانسیل منجنیق موج جدیدی از استارت آپ ها در استراتوسفر سیلیکون ولی. اما به‌نظر می‌رسد به جای شکستن سلطه یک دهه‌ای Big Tech بر اقتصاد اینترنت، رونق هوش مصنوعی تا کنون در دستان آن بازی می‌کند.

انبارهای تراشه‌های رایانه‌ای قدرتمند Big Tech برای آموزش الگوریتم‌های پیچیده پشت ربات‌های چت هوش مصنوعی ضروری هستند و به آمازون، گوگل و مایکروسافت نفوذ زیادی بر بازار می‌دهند. و در حالی که تازه‌واردهایی مانند هوش مصنوعی Anthropic ممکن است فناوری موفقیت‌آمیز قدرتمندی ایجاد کرده باشند، آنها همچنان به پول و منابع رایانش ابری Big Tech برای کارکرد آن نیاز دارند.

سارا مایرز وست، مدیر عامل موسسه AI Now، که در مورد اثرات هوش مصنوعی در جامعه واقعاً راهی برای خروج از آن وجود ندارد.»

آموزش سیستم های هوش مصنوعی “تولید کننده” مانند چت بات ها و تولید کننده های تصویر بسیار گران است. فناوری پشت آن‌ها باید تریلیون‌ها کلمه و تصویر را در هم بکوبد تا بتواند متن‌های انسان‌مانند و تصاویر واقعی واقعی را از طریق اعلان‌های ساده تولید کند. این کار به هزاران تراشه کامپیوتری تخصصی نیاز دارد که در مراکز داده عظیمی که انرژی زیادی مصرف می‌کنند، نشسته باشند.

مطالب پیشنهادی  نکته فنی: پنج نکته برای برنامه ریزی اتاق مخابراتی ایده آل - نکته فنی

و تقاضا فقط در حال افزایش است. بر اساس گزارش شرکت املاک و مستغلات CBRE، ویرجینیای شمالی – مهمترین منطقه در جهان برای انبارهای کامپیوتری – در سال 2022 20 درصد به ظرفیت کلی خود اضافه کرد. با این حال، نرخ های خالی در مراکز داده در این منطقه در ابتدای سال جاری کمتر از 2 درصد بود.

در ژانویه، OpenAI، استارت‌آپی که سال گذشته با راه‌اندازی ChatGPT رونق هوش مصنوعی را آغاز کرد، قرارداد چند میلیارد دلاری مشابهی را با مایکروسافت اعلام کرد که به غول فناوری دسترسی عمیقی به فناوری جدید می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد تا چت بات خود را به سرعت عرضه کند. خود. آمازون در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که قرارداد آنتروپیک با آمازون این دو شرکت را چندان به هم نزدیک نمی کند، اما به مهندسان آمازون اجازه می دهد از مدل های آنتروپیک در محصولات خود استفاده کنند.

لینا خان، رئیس کمیسیون تجارت فدرال، گفته است که آژانس از نزدیک به دنبال نشانه هایی از رفتار ضد رقابتی است. در ماه مارس، FTC تحقیقی را در مورد ارائه دهندگان رایانش ابری آغاز کرد و از آن پرسید که آیا محصولات هوش مصنوعی به ارائه دهنده ابری که روی آن ساخته شده اند وابسته هستند یا خیر. رگولاتورها در جاهای دیگر نیز در حال تماشا هستند. به گزارش وال استریت ژورنال، دفاتر انویدیا، که تراشه‌های کامپیوتری و نرم‌افزار را برای آموزش مدل‌های بزرگ زبان ضروری می‌سازد، روز چهارشنبه توسط مقامات رقابت فرانسوی مورد حمله قرار گرفتند.

خان در اجلاس بهاری مجریان ضد تراست در ماه مارس گفت: «ما باید بسیار هوشیار باشیم تا مطمئن شویم که این تنها سایت دیگری برای بزرگتر شدن شرکت‌های بزرگ نیست و واقعاً رقبای خود را از بین می‌برند. هنگامی که شما این لحظات انتقال تکنولوژی را دارید،… می بینید که مدیران فعلی مجبورند برای محافظت از خندق های خود و محافظت از سلطه خود به تاکتیک های ضدرقابتی متوسل شوند.”

مطالب پیشنهادی  انویدیا پردازنده را به عنوان رقیب به چالش می کشد و سلطه هوش مصنوعی را به چالش می کشد | دانش مرکز داده

راسل والد، مدیر سیاستگذاری در موسسه هوش مصنوعی انسان محور دانشگاه استنفورد، گفت که رقابت وجود دارد، اما فقط در میان گروه کوچکی از بازیکنانی که به قدرت محاسباتی دسترسی دارند. والد، که برنامه ای را برای آموزش به کارکنان کنگره در مورد هوش مصنوعی سازماندهی می کند، نگران است که برخی پیشنهادات نظارتی ممکن است اوضاع را بدتر کند: برای مثال، او گفت، الزام شرکت ها به دریافت مجوز مدل های هوش مصنوعی توسط دولت می تواند به بازیکنان بزرگتر کمک کند و کار را برای کوچکترها دشوار کند. استارت آپ ها برای رقابت

برخی از رهبران کسب و کار چندان نگران کنترل Big Tech بر قدرت محاسباتی نیستند و استدلال می کنند که هزینه اجرای مدل های AI به ناچار با افزایش رقابت و کارایی کاهش می یابد.

مت کالکینز، مدیر اجرایی Appian، یک شرکت نرم‌افزاری که به صورت عمومی در حال ساخت ابزارهای هوش مصنوعی است، می‌گوید: «ما از اجبار بی‌رحمانه پیشرفت هوش مصنوعی خود جلوگیری خواهیم کرد. من انتظار کارآیی بیشتری دارم.»

هنگامی که ChatGPT در نوامبر سال 2022 راه اندازی شد، امواج شوک را در دنیای فناوری ارسال کرد. کارشناسان فناوری حدس می‌زنند که کسب‌وکار جستجوی Google با مشکل مواجه شده است، زیرا مردم می‌توانند به‌جای گوگل کردن سؤالات ChatGPT بپرسند. شرکت‌های فناوری بزرگ وارد عمل شدند و با سرعتی حرکت کردند که ناظران سال‌ها از آن‌ها ندیده بودند. گوگل به کارگران گفت که به اشتراک گذاری تحقیقات هوش مصنوعی خود را با مردم متوقف کنند. مایکروسافت یک ربات چت جدید به نام بینگ را معرفی کرد که بلافاصله نسبت به کاربران خود ابراز خصومت کرد و سؤالاتی را در مورد اینکه آیا کاملاً برای زمان اصلی آماده است یا خیر ایجاد کرد.

در این ماه، انبوهی از اعلان‌های گوگل، مایکروسافت، آمازون و OpenAI سرعت دیوانه‌وار رقابت را نشان داد. Google چت ربات Bard خود را در Gmail، Google Docs و برخی از محصولات دیگر خود ادغام کرد. کاربران متوجه شدند که این ابزار اشتباهات اساسی دارد. آمازون یک حالت مکالمه جدید را برای بلندگوهای الکسای خود با استفاده از فناوری پیشرفته چت بات اعلام کرد. در یک نمایش روی صحنه، ابزار به مکث های طولانی بین پاسخ ها می گذرد.

مطالب پیشنهادی  ویدئو: راه حل های پیش ساخته مرکز داده مدولار | دانش مرکز داده

مایرز وست گفت، اما توانایی ارائه فناوری هوش مصنوعی به مشتریان از طریق محصولات موجود، یک مزیت کلیدی است. طبق گزارشی از شرکت نظارت بر ترافیک وب SimilarWeb، ChatGPT از طریق دهان به دهان، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و پوشش خبری به محبوبیت رسید، اما پس از گذشت تنها چند ماه، کاربران خود را از دست داد. شرکت های بزرگ فناوری روزانه میلیاردها کاربر دارند که به آنها مراجعه می کنند.

مایرز وست گفت: «مالکیت اکوسیستم مهم است.

مانوج وکاریا، مهندس نرم افزار در سیاتل، گفت که مشارکت با Big Tech باعث ایجاد اضطراب در میان برخی از کارکنان و محققان هوش مصنوعی شده است. او گفت که آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی مانند OpenAI و Anthropic ممکن است ادعای استقلال کنند، اما پیش‌بینی اینکه چقدر طول می‌کشد دشوار است.

“اگر رهبری تغییر کند چه می شود؟ اگر آمازون یک مدیر عامل جدید بگیرد چه؟ وکاریا گفت. “وقتی پول آنها را می گیرید، روح خود را می فروشید.”

در حال حاضر، به نظر می رسد آنتروپیک در تلاش است تا گزینه های خود را باز نگه دارد. آمازون در بیانیه‌ای که قرارداد آمازون را اعلام کرد، گفت: «آنتروپیک قصد دارد بیشتر بارهای کاری خود را روی AWS اجرا کند.» اما به گفته یکی از افراد آشنا با راه‌اندازی محاسبات ابری این شرکت که به شرط ناشناس ماندن برای بحث در مورد مسائل داخلی صحبت کرد، علی‌رغم تغییر وضعیت «ترجیح»، آنتروپیک همچنان از سرورهای Google استفاده می‌کند.

—-

نیتاشا تیکو و گربه زاکرزوسکی در این گزارش مشارکت داشتند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور