چگونه تولید برق نصب شده در تریلر می تواند به کاهش مشکل انرژی مرکز داده کمک کند

از آنجایی که مراکز داده با تقاضای فزاینده انرژی مواجه هستند، نصب شده روی تریلر قدرت ژنراتورها به عنوان یک راه حل بالقوه در حال ظهور هستند. این واحدهای سیار را می‌توان در پارکینگ‌ها قرار داد و نیروی حیاتی را برای تأسیساتی که با محدودیت‌های برق داخلی و خارجی دست و پنجه نرم می‌کنند، تأمین می‌کند.

در داخل، توان مورد نیاز پردازنده ها در رک های فشرده از ظرفیت الکتریکی بسیاری از مراکز داده فراتر رفته است. از نظر خارجی، کمبود برق در کلان شهرها و زمان بندی طولانی برای پروژه های جدید تولید برق این موضوع را تشدید می کند.

با توجه به مشکلات مداوم انرژی که بر بخش مرکز داده و زیرساخت دیجیتال تأثیر می گذارد، نمایندگان در سال جاری کنفرانس جهانی مرکز داده آموخته است که چگونه راه حل های نصب شده روی تریلر ممکن است به وسیله ای رایج تر برای ارائه قدرت فوری و مقیاس پذیر تبدیل شوند.

نیاز به قدرت

در دسترس بودن برق یکی از گلوگاه هایی است که گاز را تهدید می کند انقلاب هوش مصنوعی مرکز داده. مراکز داده به صورت داخلی و خارجی در جبهه قدرت تحت فشار قرار می گیرند.

در بخش عملیاتی، میزان توان مورد نیاز پردازنده‌ها در رک‌های متراکم‌تر از ظرفیت الکتریکی موجود بسیاری از مراکز داده فراتر رفته است.

شن وانگ، تحلیلگر اصلی Omdia، در کنفرانس امسال مرکز داده جهانی گفت: «امروزه پردازنده‌ها 4.6 برابر بیشتر از سال 2000 انرژی مصرف می‌کنند، و همچنان بزرگ‌تر و داغ‌تر می‌شوند.

مربوط:آزمون هوش مصنوعی 2024: دانش هوش مصنوعی خود را آزمایش کنید

از نظر بیرونی، مناطق مترو و حتی کل مناطق جغرافیایی گرسنه دریافت برق هستند. حتی در جایی که تمایل به افزایش ظرفیت شبکه وجود دارد، جدول‌های زمانی در برابر گسترش مرکز داده عمل می‌کنند. ممکن است سال‌ها طول بکشد تا پروژه‌های جدید از طریق برنامه‌ریزی، تصویب، صدور مجوز و ساخت و ساز حرکت کنند.

برایان پریور، مدیر عامل شرکت بانکداری سرمایه گذاری هولیهان لوکی، گفت: «هیچ 20 تا 40 گیگاواتی که بازارهای بزرگ به آن نیاز دارند، وجود ندارد و منتظر است که هوش مصنوعی بگوید، به من یک قرارداد بده.

اجاره تریلرهای تولید برق

برخی از مراکز داده می توانند دارایی های تولید برق خود را تامین کنند. تعداد کمی توانایی ساخت نیروگاه اختصاصی یا ریزشبکه در محوطه دانشگاه یا در مجاورت مرکز داده. با این حال، این ممکن است فراتر از توانایی های مالی بسیاری از امکانات باشد.

یکی از جایگزین‌هایی که شتاب بیشتری به دست می‌آورد، اجاره یا خرید یک ژنراتور برق نصب شده روی تریلر است که می‌تواند در پارکینگ بنشیند. شرکت‌هایی مانند جنرال الکتریک ورنونا، زیمنس انرژی، میتسوبیشی آئرو پاور، توربین‌های خورشیدی، APR Energy، Dynamis Power Solutions، و توربین‌های گاز سیار یا بسته‌های موتور گازی عرضه‌کننده برق مرتبط که می‌توانند در محل بکسل شوند. برخی از آنها چند مگاوات را تامین می کنند و برخی دیگر می توانند تا 50 مگاوات افزایش پیدا کنند. اما این به فرض عرضه گاز طبیعی نزدیک است.

مربوط:توسعه مرکز داده جدید: ژوئن 2024

برخی از شهرها و ایالت ها اضافه کردن خطوط لوله جدید برای رساندن گاز طبیعی به محل مورد نیاز را دشوار می کنند. سام تیگپن، مدیر عامل شرکت Sapphire Gas Solutions، راه حلی دارد: کامیون به شکل گاز طبیعی مایع (LNG). او می‌گوید که این می‌تواند «تامین گاز طبیعی را به اندازه یک خط لوله تضمین کند».

تریلرها در مقابل ریزشبکه ها

ژنراتورهای برق نصب شده روی تریلر معمولاً یک راه حل موقت هستند، اما بسیاری از آنها چندین سال کار می کنند. برخی از مراکز داده ممکن است یک تریلر برق بیاورند تا آن‌ها را تا زمانی که در جای دیگری برق دریافت کنند، بچرخاند. آنها ممکن است باید منتظر بمانند تا شرکت محلی بتواند انرژی بیشتری را تامین کند یک مزرعه بادی یا خورشیدی جدید آنلاین می شود، یا نیروگاه خود را در محل ایجاد می کنند.

از طرف دیگر، برخی از مراکز داده ممکن است برای تبدیل شدن به بخشی از یک ریزشبکه یا شبکه خصوصی کار کنند که در آن دارایی های برق بین چندین سازمان جدا از شبکه اصلی به اشتراک گذاشته می شود. تا زمانی که یک ریزشبکه ایجاد شود، برق نصب شده روی تریلر می تواند شکاف را پر کند.

ژنراتورهای برق LNG برای مراکز داده

ایالات متحده دارای شبکه تامین و توزیع گاز طبیعی فشرده (CNG) و LNG است. از آنجایی که LNG یک مایع است، چگالی آن بسیار بیشتر از CNG است و برای تاسیسات بزرگتر استفاده می شود. با این حال، برای حمل و نقل نیاز به خنک شدن تا دمای بسیار پایین دارد.

تیگپن گفت: «ال‌ان‌جی گاز طبیعی است که برای حمل و نقل و ذخیره‌سازی تا حدود -260 درجه فارنهایت خنک شده است». حجم گاز طبیعی در حالت مایع حدود 600 برابر کمتر از حجم گاز طبیعی آن در خط لوله گاز طبیعی است.

این فرآیند مایع سازی، انتقال گاز طبیعی را به مکان هایی که خطوط لوله به آن نمی رسند، ممکن می سازد. هر سال حدود 17.7 تریلیون فوت مکعب (BCF) LNG معامله می شود. ایالات متحده در حال حاضر بزرگترین تامین کننده است و آن را عمدتاً به بازارهای اروپایی و آسیایی ارسال می کند.

در حالی که تجارت صادرات LNG در حال رونق است، مقدار فزاینده ای از LNG در داخل برای موارد استفاده مانند حمل و نقل و برق در محل مصرف می شود. Thigpen حمل و نقل LNG را مانند یک خط لوله مجازی برای گاز طبیعی می داند. شرکت او 3 BCF را با کامیون در سراسر آمریکای شمالی تحویل داده است. این تقریباً معادل مقدار گاز طبیعی مصرفی ایالات متحده در یک روز در حال حاضر است. یک تریلر می تواند تا 500 میلیون BTU LNG به یک سایت ارائه دهد. این کافی است تا یک مرکز داده تشنه انرژی برای مدتی کار کند. با تمام شدن ذخایر، کامیون دیگری وارد می‌شود تا ظرف ذخیره‌سازی را که تریلر برقی را تغذیه می‌کند، شارژ کند.

Sapphire چندین مشتری مرکز داده دارد. برخی از LNG صرفاً برای برق پشتیبان در موارد قطع و قطع شبکه استفاده می کنند.

تیگپن گفت: «برخی از مشتریان خارج از شبکه هستند و نمی توانند برق شبکه را منقبض کنند. ما می‌توانیم 5 تا 100 مگاوات را برای تامین نیازهای مستمر در اختیار آنها قرار دهیم.

دیگرانی هستند که فقط برای حمل و نقل LNG در کوتاه مدت نیاز دارند. شاید تا چند ماه دیگر برق شبکه در دسترس باشد. عرضه LNG شکاف را پر می کند تا زمانی که یک اتصال جدید آنلاین شود.

راه حل های قدرت انعطاف پذیر

ایالات متحده دارای منابع عظیم گاز طبیعی در مناطقی مانند تگزاس، نیومکزیکو و پنسیلوانیا است – و شبکه تحویل گاز در حال گسترش است. هر جایی که گاز طبیعی تولید یا ذخیره شود یک منبع بالقوه است و بسیاری از کلان شهرها در حال گسترش عرضه گاز طبیعی خود هستند.

مدیران مرکز داده ممکن است تمایلی به ذخیره LNG در محل نداشته باشند. اما مشابهی وجود دارد – بسیاری از آنها سال ها دیزل را برای استفاده در ژنراتورهای پشتیبان ذخیره می کنند.

Thigpen گفت: «ال ان جی ذخیره شده در محل نیازی به پرداخت سوخت مانند دیزل ندارد. LNG در مقایسه با گازوئیل به عنوان سوخت برای تولید برق پشتیبان، موقت یا بلند مدت، انتشار گازهای گلخانه ای را حدود 30 درصد کاهش می دهد. قیمت کل تحویل آن می تواند 30 تا 50 درصد در مقایسه با دیزل صرفه جویی کند.

برای مراکز داده ای که با تقاضای برق رو به افزایش روبرو هستند، تولید برق روی تریلر ممکن است راه حلی مناسب و مقیاس پذیر باشد. در حالی که این سیستم‌ها می‌توانند به طور موقت شکاف را تا زمانی که زیرساخت‌های دائمی‌تری ایجاد شود، پر کنند، آنها همچنین مزایایی نسبت به دیزل ژنراتورهای سنتی دارند، از جمله انتشار کمتر و صرفه‌جویی در هزینه‌های بالقوه.

همانطور که بخش زیرساخت دیجیتال همچنان در حال تکامل است، راه‌حل‌های انرژی انعطاف‌پذیر مانند ژنراتورهای نصب‌شده روی تریلر ممکن است زمانی که نوبت به برآوردن نیازهای مداوم و رو به رشد انرژی می‌رسد، اهمیت فزاینده‌ای پیدا کند.


Source link