چگونه ابررایانه‌ها با استراتژی‌های پایداری سازگاری دارند؟ | دانش مرکز داده

بزرگ‌ترین و سریع‌ترین ابررایانه‌های جهان، مانند Frontier و Sierra، می‌توانند سرعت پردازش خیره‌کننده‌ای داشته باشند، اما باید این کار را در محدوده‌های مصرف انرژی معقول انجام دهند.

انرژی مورد نیاز برای راه اندازی ابررایانه ها و همچنین خنک نگه داشتن آنها ناچیز نیست – و در برخی موارد با نیازهای انرژی کل محله رقابت می کند. کسانی که بر این ماشین‌ها نظارت می‌کنند همچنان به یافتن راه‌هایی برای کارآمد بودن با مصرف انرژی ادامه می‌دهند، زیرا دنیا سعی می‌کند کمی سبزتر باشد و در عین حال از بهره‌وری نیز حمایت کند.

وظایفی که به ابررایانه‌هایی با قدرت محاسباتی فوق‌العاده داده می‌شود، اغلب از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند، به عنوان مثال، دفاع ملی یا تحقیق در مورد ویروس. با انجام چنین کارهای حیاتی، متعادل کردن مصرف انرژی و پایداری اغلب برای حفظ عملکرد ثابت این ماشین‌ها ضروری است.

ابر رایانه سبز برای وظایف هرکول

ابرکامپیوتر معروف به سیرا که یکی از سریع‌ترین‌ها در جهان است، برای برنامه‌های پیش‌بینی برای نظارت بر قابلیت اطمینان تسلیحات هسته‌ای این کشور استفاده می‌شود.

آنا ماریا بیلی، مهندس ارشد محاسبات با کارایی بالا (HPC) و رئیس مشترک کارگروه HPC کارآمد انرژی می‌گوید: «ما ماموریت تقویت امنیت ایالات متحده از طریق توسعه و کاربرد علم در سطح جهانی را داریم. در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، خانه سیرا. او می گوید که هدف اصلی این آزمایشگاه، تقویت دفاع کشور و کاهش هرگونه تهدید جهانی از طریق ابر رایانه است. Sierra روی پردازنده‌های IBM Power9 و پردازنده‌های گرافیکی Nvidia Tesla V100 اجرا می‌شود. در اوج عملکرد، سرعت پردازش آن به 125 پتافلاپ می رسد، 1.38 پتابایت حافظه دارد و 11 مگاوات انرژی مصرف می کند.

طرح اصلی سیرا برای یک ابر رایانه پایدار

بیلی می‌گوید این آزمایشگاه در سال 2008 یک طرح جامع برای پایداری را بررسی کرد که در نهایت شامل جابه‌جایی از تأسیسات 30 تا 60 ساله به ساختمان‌های جدیدتر بود که می‌توانستند کارایی بیشتری در سطوح توان مورد نیاز برای یک ماشین پیشرفته‌تر ارائه دهند. او می گوید: «این در واقع به نوعی مبنای طرح پایداری ما شد. “این یک فرآیند تکراری بود که در آن ما شکاف ها را شناسایی می کردیم.”

بیلی می‌گوید که این فرآیند شامل کاوش در فناوری‌های خنک‌کننده نوظهور، از جمله امکان خنک‌سازی مایع در ترکیب با خنک‌کننده هوا، به‌عنوان تکامل آن منابع در بازار بود. او می گوید: «ما از هوای کامل به حدود 90 درصد خنک کننده مایع و 10 درصد هوا رسیده ایم. ما همچنان به دنبال فناوری‌های آینده برای خنک‌سازی نوظهور هستیم.»

به خواندن این مقاله ادامه دهید هفته اطلاعات

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور