چهار دلیل که چرا AWS می تواند سهم بازار ابر غالب خود را از دست بدهد | دانش مرکز داده

اگر اطلاعات زیادی در مورد بازار رایانش ابری دارید، می‌دانید که خدمات وب آمازون یا AWS بازیگر پیشرو آن است. اگرچه AWS کنترل نمی کند سهم بازار ابری تقریباً به همان اندازه است همانطور که یک بار انجام می داد، هنوز هم هست بسیار جلوتر از نزدیکترین رقبای خود – یعنی Microsoft Azure و Google Cloud Platform.

را 482 میلیارد دلار البته سوال این است که آیا و چه زمانی این تغییر خواهد کرد – آیا AWS در آینده قابل پیش‌بینی ارائه‌دهنده ابر عمومی غالب نخواهد بود و اگر چنین است، چرا؟

من تظاهر نمی‌کنم که بدانم چه زمانی ممکن است AWS حفظ اکثریت سهم بازار ابری را متوقف کند. اما من به شما می گویم که اگر این اتفاق بیفتد، احتمالاً حداقل تا حدی به دلیل عوامل زیر است که مسلماً بزرگترین تهدیدها برای سهم بازار AWS در حال حاضر است.

ابر هیبریدی انعطاف ناپذیر

در مقایسه با سایر ارائه دهندگان ابر عمومی، پیشنهادات ابری هیبریدی AWS انعطاف‌پذیری کمتری دارند و احتمالاً نگرانی‌های بیشتری را در میان خریداران در مورد قفل کردن فروشنده ایجاد می‌کنند.

پلتفرم ابری هیبریدی اصلی AWS، Outposts، به سخت افزار خریداری شده از AWS نیاز دارد و فقط از خدمات ابری AWS پشتیبانی می کند. سایر راه حل های هیبریدی AWS، مانند EKS Anywhere، از منظر سخت افزاری انعطاف پذیرتر هستند، اما همچنان کاربران را به خدمات AWS گره می زنند.

در مقابل، راه‌حل‌هایی مانند Azure Arc و Google Anthos سخت‌افزاری هستند و مجموعه وسیع‌تری از خدمات ابری را برای انتخاب در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

اگر AWS طی چندین سال آینده سهم بازار ابری را از دست بدهد، من گمان می‌کنم که دلیل آن این است که مصرف‌کنندگان آن را به عنوان رقابتی‌ترین راه‌حل‌های ابر هیبریدی در دنیایی که تقاضا برای ابر هیبریدی در حال افزایش است، ارائه نمی‌کند.

تهدیدات نظارتی

AWS در بازار رایانش ابری یک امر پرت است زیرا بخشی از شرکتی است که تنها تا حدی بر رایانش ابری متمرکز است. جزء اصلی دیگر عملیات آن – تجارت الکترونیک – ارتباط زیادی با زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) یا نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) ندارد.

در این معنا یک وجود دارد استدلالی که باید مطرح شود که AWS به احتمال زیاد در تیررس رگولاتورهایی قرار می گیرد که آن را یک تهدید انحصاری می دانند. ممکن است مایکروسافت و گوگل به سوء استفاده از حقوق حریم خصوصی مانند آمازون متهم شوند، اما نمی توان آنها را متهم به تلاش برای ایجاد شرکت های بزرگی کرد که به آنها اجازه می دهد بر چندین صنعت غیر مرتبط تسلط پیدا کنند. بالاخره آنها فقط شرکت های فناوری هستند.

ادامه این مقاله را در IT Pro Today بخوانید.