چرا نمی توانید مرکز داده خود را فقط با انرژی های تجدید پذیر نیرو دهید | دانش مرکز داده

توانایی تامین انرژی مراکز داده تنها با انرژی پاک ممکن است مانند یک رویا به نظر برسد – و متأسفانه، در بیشتر موارد چنین است. اگرچه بسیاری از مراکز داده در حال حاضر بیشتر انرژی خود را از این منبع تامین می کنند خورشیدی، باد و سایر انرژی های تجدید پذیر با کربن کم، اکثر مراکز داده نمی توانند به تنهایی از انرژی های تجدید پذیر استفاده کنند.

این بدان معنا نیست که جستجوی انرژی پاک به عنوان بخشی از یک برنامه ارزشی ندارد استراتژی پایداری مرکز داده. قطعا اینطور است. اما شناخت محدودیت های منابع انرژی پایدار در بازار مرکز داده نیز مهم است.

انرژی پاک برای مراکز داده: چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند

در حال حاضر، سه نوع اصلی انرژی پاک برای مراکز داده وجود دارد که استفاده از آنها برای تامین انرژی عملیات در مقیاس بزرگ عملی است: باد، خورشید و ژئوترمال. هر سه این منابع انرژی در حال حاضر به طور نسبی برای کمک به انرژی بخشیدن به زیرساخت های مرکز داده و/یا کمک به خنک کردن تجهیزات مرکز داده (به ویژه در مورد سیستم های انرژی زمین گرمایی که می توانند گرما را با انتقال آن به عمق زمین پخش کنند) به کار گرفته شده اند.

گزینه های دیگری برای تامین انرژی پاک برای مراکز داده وجود دارد، اما در بیشتر موارد آنها گزینه های عملی نیستند. به عنوان مثال، ایده مراکز داده با انرژی زیست توده، که بر انرژی تولید شده توسط سوزاندن یا مصرف مواد آلی متکی هستند، به عقب باز می گردد. بیش از یک دهه. اما خارج از برخی موارد استثنایی (مانند یک مرکز داده اپل در دانمارکزیست توده هنوز به عنوان یک منبع متداول انرژی مرکز داده پاک مطرح نشده است، احتمالاً به این دلیل که مقادیر مواد آلی لازم برای تبدیل زیست توده به یک راه حل انرژی قابل اعتماد بسیار زیاد است.

به همین ترتیب، اگرچه برق آبی مدت‌هاست که انرژی را برای برخی از مراکز داده تامین می‌کند، محدودیت برق آبی این است که شما فقط می‌توانید نیروگاه‌های برق آبی را در مکان‌های خاصی بسازید – یعنی نیروگاه‌هایی که جریان‌های آب سریع دارند. این امر انرژی برق آبی را برای مراکز داده ای که دور از رودخانه ها قرار دارند غیرعملی می کند.

محدودیت های منابع انرژی بادی، خورشیدی و زمین گرمایی

در مقایسه با منابع انرژی زیست توده و برق آبی، باد، خورشید و زمین گرمایی برای استفاده در مقیاس بزرگ عملی تر هستند. اما آنها هنوز هم معایب آشکاری دارند.

در مورد باد و خورشید، احتمالا واضح ترین چالش این است که در دسترس بودن انرژی می تواند بر اساس آب و هوا متفاوت باشد. اگر روز ابری است، مرکز داده با انرژی خورشیدی شما برای ادامه کار به یک منبع انرژی جایگزین نیاز دارد. اگر هوا آرام باشد، مزرعه بادی شما ممکن است مگاوات کافی برای کارکرد سرورها و تجهیزات مرکز داده تولید نکند.

زمین گرمایی مشمول این اشکال نیست. مستقل از شرایط آب و هوایی عمل می کند. اما از آنجا که تولید انرژی با زمین گرمایی نیاز به ساخت نیروگاه های تخصصیمنبع انرژي زمين گرمايي نياز به سرمايه‌گذاري بزرگتري نسبت به تامين انرژي از مزارع بادي يا خورشيدي دارد كه ساختن آن‌چنان پرهزينه نيست. در واقع، کمتر از 0.5 درصد تمام برق در ایالات متحده با استفاده از منابع انرژی زمین گرمایی تولید می شود.

یکی دیگر از اشکالات منبع انرژی پاک این است که می تواند ردپای فیزیکی مرتبط با امکانات مرکز داده را افزایش دهد. مزارع بادی و خورشیدی، به ویژه، املاک و مستغلات زیادی را اشغال می کنند، که به طور بالقوه منجر به تخریب بیشتر زیستگاه ها می شود. آنها ممکن است انتشار کربن شما را کاهش دهند، اما نه بدون هزینه برای محیط طبیعی.

ذخیره سازی برق تولید شده پایدار نیز می تواند یک چالش باشد. مگر اینکه آرایه های انبوهی از باتری ها داشته باشید – که خود با الف همراه هستند هزینه پایداری بالا – شما نمی توانید برق اضافی تولید شده توسط باد، خورشید و زمین گرمایی را حفظ کنید. شما از آن استفاده می کنید یا آن را از دست می دهید.

در نتیجه، اگر می‌خواهید مرکز داده‌تان را صرفاً با انرژی پاک تغذیه کنید، معمولاً باید تأسیسات منبع انرژی پاک بسازید که ظرفیت کل خروجی بسیار بالاتری نسبت به مرکز داده‌تان در بیشتر مواقع داشته باشد، اگر می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که آنها می توانند دوره های اوج مصرف انرژی را تحمل کنند. یا باید از انرژی غیر پاک برای تکمیل منابع انرژی پاک خود در دوره های پر تقاضا استفاده کنید.

انرژی پاک: ناقص، اما ارزشش را دارد

چالش‌هایی که در بالا توضیح داده شد به این معنی است که در بیشتر موارد، تامین انرژی مراکز داده تنها با باد، خورشید، زمین گرمایی یا سایر منابع تجدیدپذیر کم کربن برای اکثر مراکز داده غیرعملی است. انرژی سنتی تقریباً همیشه یا برای تکمیل منابع پاک یا به عنوان پشتیبان برای مواقعی که انرژی پاک در دسترس نیست مورد نیاز است.

اما البته این بدان معنا نیست که سرمایه گذاری در انرژی پاک ارزش آن را ندارد. حتی اگر تنها 20 درصد از انرژی مرکز داده خود را از انرژی های تجدیدپذیر تامین کنید، باز هم کاهش 20 درصدی در انتشار کربن مرتبط با تولید انرژی است که به سختی قابل چشم پوشی است. این دستاورد را با سرمایه گذاری در اقداماتی برای بهبود بهره وری انرژی ترکیب کنید خنک کننده مایع و سیستم های هوشمند مدیریت انرژیو شما می‌توانید در پایداری مرکز داده یک ضربه واقعی ایجاد کنید.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور