چرا مراکز داده به اتصال 5G داخلی نیاز دارند | دانش مرکز داده

مراکز داده فوق مقیاس امروزی با اتصال چابک کار می کنند و انتقال داده با سرعت بالا برای عملیات روان بسیار مهم است. با این حال، یکی دیگر از نیازهای مهم اتصال در حال رشد در میان مراکز داده در سراسر جهان است.

در حالی که اکثر عملیات‌های مرکز داده کاملاً خودکار هستند، تکنسین‌ها به طور مرتب نیاز به بازدید از تأسیسات برای تعمیر خرابی‌ها، انجام ارتقاء و انجام تعمیرات مداوم دارند. با محبوبیت روند «دستگاه خودت را بیاور» (BYOD)، بسیاری از این تکنسین‌ها برای برقراری ارتباط و دسترسی به پشتیبانی فنی هنگام کار در مرکز داده، به خدمات تلفن همراه 5G از اپراتورهای شبکه تلفن همراه متکی هستند.

علاوه بر این، تعداد فزاینده‌ای از مقیاس‌کننده‌های بزرگ به دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) متکی هستند که از اتصال 5G برای اندازه‌گیری و نظارت بر محیط‌زیست استفاده می‌کنند. پذیرش تقریبا فراگیر فناوری 5G به سرعت نحوه ارتباط ما را در اقتصاد مدرنمان تغییر می دهد، به طوری که پیش بینی می شود مشترکان 5G تا سال 2028 به هشت میلیارد نفر در سراسر جهان برسند که از حدود 1.4 میلیارد امروز افزایش یافته است.

با این حال، بیشتر شبکه‌های 5G از طیف فرکانس رادیویی باند متوسط ​​و بالاتر (RF) استفاده می‌کنند که به‌راحتی توسط جدیدترین مصالح ساختمانی، مبلمان، دیوارهای داخلی و قفسه‌های تجهیزات بارگذاری شده با انرژی کارآمد مسدود می‌شود. هنگامی که سیگنال‌های RF از خارج مسدود می‌شوند، اتصال تلفن همراه داخل ساختمان ضعیف است یا حتی وجود ندارد. این منجر به قطع اتصالات و از دست رفتن تماس‌های مهم می‌شود و از ارتباط فوری تکنسین‌های تعمیر و نگهداری با پرسنل پشتیبانی، خدمات اضطراری یا منابع عیب‌یابی آنلاین جلوگیری می‌کند.

در نهایت، بدون اتصال فراگیر در داخل ساختمان، اپراتورهای مرکز داده در معرض خطر قطع خدمات و اهداف توافق‌نامه سطح سرویس (SLA) قرار دارند. چگونه تیم های عملیاتی می توانند پوشش تلفن همراه ایمن و قابل اعتماد را در سراسر امکانات مرکز داده برای اطمینان از اتصال یکپارچه صدا، داده و اینترنت اشیا فراهم کنند؟

با تکامل همگام باشید

تکامل فناوری تلفن همراه به ایجاد تغییرات در نحوه ساخت و بهره برداری شبکه ها ادامه می دهد. با افزایش تقاضا برای خدمات 5G، یک طیف RF جدید برای ارائه پوشش و پهنای باند بیشتر اضافه می شود. علاوه بر فرکانس‌های موج میلی‌متری بالاتر (mmWave) که در ابتدا برای 5G اختصاص داده شده بود، اپراتورهای شبکه تلفن همراه اکنون از فرکانس‌های باند میانی جدید مانند C-Band و خدمات رادیویی باند پهن شهروندان (CBRS) استفاده می‌کنند.

فرکانس‌های باند میانی 5G به دلیل کانال‌های بزرگ‌تر، در مقایسه با فناوری‌های قدیمی موبایل، ظرفیت بسیار بیشتری را برای شبکه‌های فضای باز در فضای باز ارائه می‌کنند. متأسفانه، این کانال‌های RF وسیع‌تر، دامنه انتشار سیگنال کوتاه‌تری دارند و توان خروجی رادیویی بیشتری مصرف می‌کنند، که باعث کاهش سطح پوشش کلی و در نتیجه اتصال ضعیف در داخل ساختمان‌ها می‌شود. این نیاز حتی برای آن دسته از مراکز داده که در مکان‌های دورافتاده قرار دارند و ممکن است خدمات تلفن همراه در فضای باز وجود نداشته باشد، حیاتی‌تر است.

برای اطمینان از دسترسی سریع تیم های عملیاتی به سرویس تلفن همراه چند اپراتور، مراکز داده در مقیاس فوق العاده اغلب تجهیزات سیستم آنتن توزیع شده (DAS) را در ساختمان نصب می کنند. یک پلت فرم DAS با منابع سیگنال از اپراتورهای مختلف شبکه تلفن همراه ارتباط برقرار می کند تا اتصال داخلی را برای دستگاه های IoT، رادیوهای پاسخگوی اضطراری، و تیم های عملیات مرکز داده – چه در اتاق سرور، چه در مرکز عملیات، چه در کمد مکانیکی، فراهم کند. با این حال، حتی مراکز داده با پلت‌فرم‌های DAS موجود باید تجهیزات قدیمی خود را ارتقا داده و پیکربندی مجدد کنند تا از طیف جدید 5G پشتیبانی کنند و واریانس‌های انتشار سیگنال آن فرکانس‌ها را تطبیق دهند.

فردای پایدار را تحقق بخشید

در سال 2022، مراکز داده ایالات متحده بیش از 4 درصد از کل برق کشور را مصرف کردند و پیش بینی ها تخمین می زند که این رقم تا سال 2026 به 6 درصد برسد. ضمن اینکه مصرف برق و هزینه های عملیاتی را به طور همزمان کاهش می دهد. این هدف به دلیل نوآوری‌های سریع در هوش مصنوعی (AI)، که نیاز حیاتی به زیرساخت‌های محاسباتی قدرتمند را که به انرژی بسیار بیشتری نسبت به مراکز داده سنتی نیاز دارد، به طور فزاینده‌ای ضروری می‌شود.

این بدان معنی است که هنگام انتخاب بهترین سیستم DAS برای اتصال به مرکز داده، مصرف انرژی یک عامل کلیدی است که باید در نظر گرفته شود. در واقع، پایداری کلی ضروری است زیرا مقیاس‌کننده‌های فرامقیاس برای رسیدن به اهداف تهاجمی محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) و دستیابی به انتشار خالص کربن صفر تلاش می‌کنند.

پلت‌فرم‌های مدولار DAS به ارتقای سریع و کارآمد اجازه می‌دهند تا با تکامل فناوری همگام شوند و تنها اجزایی را که برای برآورده کردن مستمر نیازهای صنعت ضروری هستند، به‌روزرسانی می‌کنند. این امر نیاز به پروژه کامل «شکاف و جایگزینی» را از بین می برد و در نتیجه ضایعات را کاهش می دهد. به همین ترتیب، پلتفرم‌های DAS با اجزای کوچک‌تر، سبک‌تر و کم‌مصرف‌تر نیز منابع کمتری را در تولید و حمل و نقل و همچنین در حین کار مصرف می‌کنند.

فیبر را به لبه ببرید

اپراتورهای مراکز داده هایپر مقیاس در حال حاضر به مقدار قابل توجهی از زیرساخت های فیبر در سراسر ساختمان ها و محوطه های خود دسترسی دارند. با پلتفرم‌های DAS که از فناوری فیبر به لبه استفاده می‌کنند، از اتصالات فیبر برای انتقال صدا و داده تا لبه شبکه استفاده می‌شود تا کیفیت خدمات بهبود یافته و تماس‌های قطع شده کمتری کاهش یابد. پهنای باند و سرعت داده بسیار بالا که با فیبر به لبه امکان پذیر شده است، اتصال فوق العاده در داخل ساختمان را امکان پذیر می کند.

انتقال داده فیبر نوری پتانسیل ذاتی را برای بهبود امنیت داده در سراسر شبکه ارائه می دهد. با این حال، با وجود یک زیرساخت فیبر مشترک، DAS یک سیستم مستقل است که هیچ یک از شبکه های مرکز داده را لمس نمی کند و نهایت امنیت را تضمین می کند. بعلاوه، نصب و نگهداری یک DAS فیبر تا لبه نسبت به کابل کشی کواکسیال سنتی، با ارتقاء ساده برای افزودن ظرفیت بیشتر یا پشتیبانی از آخرین تحول شبکه، همگام با فناوری در حال توسعه، آسان تر است.

اتصال ماموریت حیاتی

با اهداف سختگیرانه SLA و الزامات خدمات تا 99.999٪، اپراتورهای مرکز داده امروزی برای رقابت و سودآوری به کارایی و چابکی مطلوب متکی هستند. دسترسی بی‌درنگ و قابل اعتماد به ارتباطات سیار به تکنسین‌های مرکز داده اجازه می‌دهد تا زمانی که زمان مهم است، متصل بمانند و عملکردهای روزمره را امروز و فردا به خوبی اجرا کنند.


داگ بیربوور معاون مهندسی راه‌حل‌ها برای SOLID آمریکا است. او بیش از 25 سال تجربه در زمینه مخابرات از جمله طراحی سیستم بی سیم داخلی، بهینه سازی، پشتیبانی فنی و مدیریت محصول دارد.