چاقوی بابا چیست و داستان چاقوی بابا اصلی

یکی از سوالاتی که مخاطبان بابا نایف همیشه به دنبال آن بوده اند. چاقوی بابا چیست؟ علاوه بر این، ماجرای چاقوی مادربزرگ از کجا می آید؟ به همین دلیل «سوونیر شاپ زنجان» مطلبی را برای شما آماده کرده است تا چاقوی قدیمی معروف به بابا را بشناسید. با سوغات زنجان همراه باشید.

ماجرای چاقو بابا بناب چیست؟
در شهرستان بناب سال ها صنعت چاقوسازی نسل به نسل و از نیاکان خود به چاقوسازان بناب منتقل شد که در روزهای اخیر به عنوان یک اثر ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

روش ساخت چاقوهای بابا دستی و بدون دخالت ابزار صنعتی بود.

مهمترین ماده مورد نیاز برای ساخت چاقوی بابا شاخ و استخوان گاو است و این ویژگی خاصی به چاقوی بابا بناب می دهد.

با وجود گذشت زمان و دخالت ابزارهای صنعتی در زندگی و تولید روزانه این ابزارها، تاثیر چندانی در تولید چاقوهای بابا بناب نداشته است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بناب از ثبت ملی چاقوی بابا در آثار ناملموس کشور گفت و گفت: چاقوی طرح بابا بناب پس از کباب بناب دومین اثر ثبت شده در این شهرستان است.

اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بناب برای ثبت ملی این چاقوی سنتی شکایت کرد و با ارسال پرونده به شورای ثبت ملی توانستیم چاقوی بابا را در آثار تاریخی ناملموس به ثبت برسانیم.

چاقوی سنتی بابا بناب از نظر سنت و صنعت یکی از شاهکارهای هنری منطقه است.

تاریخچه تولید چاقو در شهرستان بناب
بناب قرن‌هاست که یکی از مهم‌ترین مراکز صنعتی کشور بوده و کارگاه‌های مختلف شمشیرسازی به‌ویژه چاقو در آن وجود دارد و چاقوسازان در این شهر و برخی شهرهای دیگر مانند زنجان همچنان ادامه دارند.

قدمت صنعت چاقوسازی به شهرستان بناب برمی گردد
در تحقیقات و شواهد نمی توان تاریخ دقیق آغاز به کار این صنعت در شهرستان بناب را اعلام کرد، اما به گفته بزرگان صنعت چاقوسازی قدمت این صنعت از صنعت چاقوسازی زنجان و سابقه آن بیشتر است.

قدمت این شهر به قرن دهم هجری قمری می رسد.

هنر چاقوسازی در بناب قدمتی دیرینه دارد و این هنر را از اجداد خود آموخته اند. و حتی گفته می شود که ساخت چاقو در بناب از چاقوی زنجانی بیشتر است.

مواد و مواد اولیه ساخت چاقو در بناب: جنس چاقوهایی که ساخته می شود عمدتاً از فنر ماشینی است و دسته چاقو از استخوان گاومیش، شتر و دسته سیاه چاقو از گاومیش است. شیپور.

کیفیت مواد اولیه ساخت چاقو بناب بسیار عالی است و از مواد مرغوب استفاده شده است و همین کیفیت بالا است که باعث افزایش عمر چاقوهای بابا شده است به طوری که می توان از چاقوهای بابا بناب سالیان سال استفاده کرد.

شما اطلاعاتی در مورد ساخت چاقو و ساخت چاقو بابا دارید. امیدوارم از مقاله چاقوی بابا چیست و داستان چاقوی بابای اصلی لذت برده باشید؟

اگر نظری در مورد چاقو بابا اصل بناب دارید با ما در میان بگذارید.

از مغازه سوغات و صنایع دستی زنجان دیدن کنید.