پیشنهاد “معیب” وردپرس باعث واکنش شدید می شود

یک پیشنهاد جدید برای WordPress 6.0 که برای می 2022 برنامه ریزی شده است، تبدیل خودکار تصویر را به صورت پیش فرض فعال می کند تا همه تصاویر آپلود شده با فرمت WebP بهتر نمایش داده شوند. جامعه توسعه دهندگان وردپرس به طور قاطع به این پیشنهاد پاسخ منفی دادند زیرا باعث افزایش گسترده استفاده از فضای دیسک می شود.

پیشنهاد فعال کردن WebP به صورت پیش فرض

WebP یک فرمت تصویر جدید است که تصاویر را با اندازه فایل بسیار کمتری نمایش می دهد. این بدان معنی است که بسیاری از صفحات وب با سرعت بیشتری دانلود می شوند و در نتیجه تجربه بهتری برای کاربران به همراه خواهد داشت.

قالب WebP باید برای ناشران بهتر باشد زیرا به خوبی شناخته شده است که بهبود سرعت وب سایت منجر به درآمد بیشتر تبلیغات و افزایش فروش می شود.

بنابراین پیشنهادی برای پیش‌فرض کردن WebP احتمالاً ایده خوبی به نظر می‌رسد.

با این حال، این پیشنهاد با مقاومت پرشور و در برخی موارد خشمگین از سوی جامعه وردپرس مواجه شد.

افزایش عظیم فضای دیسک

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که توسط جامعه وردپرس بیان شد این بود که این ویژگی جدید فضای دیسک را به میزان قابل توجهی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد یا حتی بیشتر افزایش می‌دهد.

یکی از توسعه دهندگان بازخورد خود را ارائه کرد که این امر منجر به افزایش هزینه برای ناشران به دلیل نیاز به فضای وب میزبانی بیشتر خواهد شد. توسعه دهنده اشاره کرد که در حالی که هزینه های پهنای باند ارزان است، فضای دیسک ارزان نیست.

توسعه دهنده در نظرات پیشنهاد نوشت:

متأسفانه دوبرابر کردن تعداد فایل های تصویری تولید شده عواقب جدی دارد – یعنی فضای دیسک.

این بی تاثیر نیست. این “تصمیم” واحد منجر به افزایش میلیون ها دلار هزینه هاست در دراز مدت خواهد شد.

من قبلاً می‌توانم مشتریانمان را ببینم که در حال اجرای ریز عکس‌های بازسازی‌شده هستند و ناگهان باید ۲۵ تا ۵۰ درصد بیشتر برای میزبانی ارتقا یافته صرفاً برای فضای دیسک بپردازند.»

وردپرس Core Committer Adam Silverstein، مهندس روابط توسعه‌دهنده در گوگل و یک وردپرس Core Committer در نظرات پاسخ داد که کسانی که ویژگی جدید را دوست ندارند می‌توانند به سادگی با افزودن چند خط کد به وردپرس این ویژگی را خاموش کنند.

اما این کاری نیست که یک کاربر معمولی بتواند انجام دهد. بدتر از همه، وردپرس قصد ندارد سوئیچ روشن/خاموش ارائه کند، زیرا نمی‌خواهند کاربران را مجبور به تصمیم‌گیری کنند (در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهیم).

چرا پیشنهاد وردپرس برای WebP یک ایده بد است

اندرو وایلدر، بنیانگذار NerdPress (@NerdPressشرکتی که از سایت‌های وردپرس غذا و سبک زندگی برای صدها مشتری پشتیبانی و نگهداری می‌کند، توضیح مفصلی در مورد اینکه چرا پیشنهاد وردپرس ایده بدی است ارائه کرد.

اندرو به اشتراک گذاشت:

در ظاهر این ایده خوبی به نظر می رسد، زیرا تصاویر WebP معمولاً کوچکتر از JPG (با کیفیت مشابه) هستند.

با این حال، من معتقدم که این یک رویکرد اساساً ناقص است، زیرا باعث می‌شود کتابخانه‌های رسانه‌ای از کنترل خارج شوند (تعداد فایل‌ها را دو برابر می‌کند)، و باعث می‌شود سایت‌ها فضای دیسک را تمام کنند.

همچنین پشتیبان‌گیری/بازیابی/ مهاجرت را دشوارتر می‌کند.

این پیشنهاد به طور موثر تعداد فایل های تصویری را دو برابر می کند (در طول زمان) و احتمالاً 70٪ فضای ذخیره سازی بیشتری را مصرف می کند.

این همه تصاویر را بلافاصله تبدیل نمی کند. پیشنهاد این است که در آینده شروع به تکثیر تصاویر جدید کنیم.

با این حال، اگر شخصی ریز عکسها را “بازسازی” کند (که اغلب پس از تغییر موضوع ضروری است)، در آن مرحله کپی های WebP را نیز ایجاد می کند.

بنابراین هنگام پشتیبان‌گیری از سایت‌ها، همه آن تصاویر باید به نوعی به یک مکان پشتیبان منتقل شوند. سیستم‌های پشتیبان خوب «افزاینده» خواهند بود، بنابراین فقط فایل‌های جدید را کپی می‌کنند. اما حتی سیستم‌های خوب نیز می‌توانند از کار بیفتند یا از کار بیفتند، به‌ویژه زمانی که هزاران فایل در هر یک از پوشه‌ها وجود داشته باشد.

به عنوان مثال: ManageWP (که متعلق به GoDaddy است)، در واقع حداکثر محدودیت فایل 1,000,000 فایل برای پشتیبان گیری خود دارد.

بنابراین اگر بیشتر از آن روی سرور وجود داشته باشد، بک آپ ها کار نمی کنند.

به نظر می رسد که فایل های زیادی وجود دارد، اما در واقع می تواند به راحتی اتفاق بیفتد. سایتی با مثلاً 15000 تصویر در کتابخانه و 50 اندازه تصویر کوچک، یعنی 750 هزار عکس کوچک در آنجا.

و این شامل تمام فایل های دیگر روی سرور نمی شود. بنابراین اگر آن را با تصویر WebP دو برابر کنیم، گیر کرده ایم.

از اندرو پرسیدم که دیدگاه او درباره رویکرد معقولی که وردپرس باید با توجه به ویژگی WebP پیشنهادی داشته باشد چیست.

اندرو پاسخ داد:

“من فکر می کنم بهترین کار این است که آن را به عنوان یک افزونه مستقل نگه دارید و آن را در هسته ادغام نکنید.

با این حال، اگر آنها قطعاً می خواهند این کار را انجام دهند، باید آن را به طور پیش فرض در همه سایت ها غیرفعال کنند و باید تنظیماتی در صفحه تنظیمات رسانه باشد.

همراه با آن تنظیم، باید اطلاعاتی برای توضیح مزایا/معایب فعال کردن تنظیمات وجود داشته باشد – و شاید پیوندی به مقاله ای از یک منبع خنثی نیز داشته باشد که به وضوح توضیح دهد که چرا کسی می خواهد یا نمی خواهد آن را فعال کند.

عدم وجود سوئیچ روشن/خاموش سنگین است؟

یکی از نگرانی های اصلی فقدان یک راه آسان برای خاموش کردن این رفتار است.

یک نفر نظر داد:

آزاردهنده است که یک کلید خاموش آسان وجود ندارد و به افزونه یا قطعه دیگری نیاز دارد.

استفاده از تنظیمات API چندان سخت نیست. اگر بتوانید WebP را تبدیل کنید، می توانید یک سوئیچ خاموش بدهید.

من با ویژگی مخالف نیستم. این برای بسیاری از کاربران مفید خواهد بود و برخی را ناراحت می کند.

اما این خیلی سنگین به نظر می رسد.»

وردپرس نمی‌خواهد بار انتخاب‌ها را بر روی کاربران تحمیل کند

آدام سیلورستاین به انتقاد از عدم وجود گزینه روشن/خاموش پاسخ داد و به همه یادآوری کرد که این فلسفه رسمی وردپرس است که چیزهایی را بدون نیاز به تصمیم گیری کاربر کاملاً کاربردی بسازد. همچنین این سیاست وردپرس است که برای بسیاری از افرادی که ذهن فنی ندارند طراحی شود.

آدام به طور خاص خط مشی وردپرس را با عنوان “تصمیمات، نه گزینه ها” ذکر کرد.

طبق این فلسفه طراحی، وردپرس به دنبال اجتناب از درخواست تصمیم گیری از کاربران خود است.

این فلسفه رسمی وردپرس است که طراحی باید آنقدر هوشمند باشد که ناشران مجبور نباشند در مورد روشن یا خاموش کردن یک ویژگی تصمیم بگیرند.

در این سیاست آمده است:

“وظیفه ما به عنوان توسعه دهندگان این است که تصمیمات طراحی هوشمندانه بگیریم و از تحمیل وزن انتخاب های فنی بر دوش کاربران نهایی خود اجتناب کنیم.”

آدام سیلورستاین، مدیر اصلی وردپرس، اصرار داشت:

“اکثریت قریب به اتفاق کاربران از این ویژگی بهره مند خواهند شد و نیازی به درک یا نیازی به انتخاب در مورد جزئیات فنی روشن یا خاموش کردن فرمت های تصویر خاص ندارند.”

یکی از کاربران وردپرس پاسخ داد:

«تصمیم‌ها نه گزینه‌ها استدلال بسیار ضعیفی در اینجا به نظر می‌رسد. این یک چک باکس واحد در صفحه تنظیمات است. می‌توان گفت که «دلسرد کردن موتورهای جستجو» گزینه‌ای بی‌معنی است، زیرا 99 درصد می‌خواهند سایت‌هایشان ایندکس شود، اما این گزینه بسیار مفیدی است که از نیاز به افزونه برای انجام کاری که هسته باید انجام دهد، اجتناب می‌کند.

آزادی تصمیم گیری

برخی از تصمیمات کوچک هستند و اکثر مردم با تصمیم گیری وردپرس از طرف کاربران خوب هستند.

اما این یکی از آن تصمیماتی نیست که یک کاربر بسیار ناراضی وردپرس اصرار داشت.

آنها گفتند:

من تصاویرم را انتخاب می کنم. قالب های آنها را انتخاب می کنم. این تصمیم من است، نه مکان وردپرس که باید برای من انتخاب کنم.

… پس بله، این نوع رفتار برای من غیرقابل قبول است.

در هر سایتی که تحت کنترل من است، برای همیشه غیرفعال خواهد شد.”

وردپرس برای ایجاد یک افزونه؟

در اواسط بحث آنلاین فشرده، آدام سیلورستاین ایده ایجاد یک افزونه را مطرح کرد تا ناشران بتوانند عملکرد جدید WebP را غیرفعال کنند.

اما حتی این ایده با مقاومت روبرو شد و یکی از نظر دهندگان پرسید که چگونه وردپرس به کاربران اطلاع می‌دهد که برای خاموش کردن یک رفتار پیش‌فرض وردپرس به یک افزونه نیاز است.

آنها اشاره کردند که منطقی تر است که آن را به سادگی یک گزینه در وردپرس قرار دهیم تا اینکه این رفتار را به ناشران تحمیل کنیم و برای کسانی که از یک افزونه اطلاعی ندارند مشکل ایجاد کنیم.

جامعه وردپرس از پیشنهاد WebP ناراضی است

بخش نظرات در مورد پیشنهاد وردپرس WebP یکی از طولانی ترین موضوعاتی است که در مدت زمان بسیار طولانی دیده ام.

نظرات جامعه وردپرس در مورد این پیشنهاد کاملاً منفی و کاملاً مخالف ویژگی پیشنهادی بود.

یک نظر دهنده به طور خاص ممکن است خلاصه کند که چقدر این پیشنهاد با استقبال ضعیف مواجه شد.

آنها به اشتراک گذاشتند:

صادقانه بگویم، این در بسیاری از سطوح بد است و در حالی که من برخی از مسیرهای توسعه را که در گذشته توسط هسته وردپرس گرفته شده است مشکوک یافته‌ام، در نهایت به آن رسیده‌ام، صادقانه این را به عنوان چیزی نمی‌بینم که هرگز با آن موافق خواهم بود.

نقل قول

پیشنهاد رسمی وردپرس و بحث زنده را بخوانید

فعال کردن WebP به طور پیش فرض