پیش‌بینی آینده هوش مصنوعی با قانون مور: چه زمانی واقعاً قدرت را به دست می‌گیرد؟

هوش مصنوعی با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال پیشرفت است و باعث ترس در مورد اینکه آیا هوش مصنوعی بر جنبه‌های مختلف زندگی ما در آینده نزدیک تسلط پیدا می‌کند و «شغل ما را می‌گیرد» ایجاد کرده است. در این مقاله، با استفاده از قانون مور و سایر اصول رشد تکنولوژیک، قصد دارم یک تخمین آموزشی در مورد وضعیت هوش مصنوعی در سال های آینده انجام دهم.

بیایید این پیش‌بینی‌ها را بررسی کنیم و توضیح دهیم که چرا هوش مصنوعی ممکن است ظرف پنج سال آینده به طور کامل کنترل را نگیرد، و جدول زمانی برای رسیدن هوش مصنوعی به یک وضعیت واقعاً پیشرفته چگونه باشد.

وضعیت فعلی هوش مصنوعی

فناوری هوش مصنوعی در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است. از پردازش زبان طبیعی گرفته تا بینایی کامپیوتری، برنامه‌های هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر می‌شوند، چه مدل اخیر GPT-4o، چه جمینی گوگل یا هر یک از مدل‌هایی که در رقابت برای تبدیل شدن به توانمندترین مدل هوش مصنوعی هستند.

افراد زیادی وجود دارند که از این مدل‌ها به روش‌های مثبت برای باز کردن روش‌های جدید در تحقیق و آموزش استفاده می‌کنند، اما افراد زیادی نیز از این فناوری‌ها برای شرارت‌هایی مانند دیپ‌فیک استفاده می‌کنند. با این حال، با وجود این پیشرفت ها، هنوز چالش ها و محدودیت های قابل توجهی وجود دارد که باید برطرف شود. سیستم‌های هوش مصنوعی کنونی برای عملکرد به مقادیر زیادی داده، توان محاسباتی و انرژی نیاز دارند…

Source link