پس از خرید پیشنهاد میلیاردر نیل ، ایلیاد 62 درصد افزایش می یابد

توماس فایفر (بلومبرگ) – خاویر نیل ، میلیاردر فرانسوی ، پس از ضرر و زیان مشتریان و هزینه های سنگین سهام آن ، به پاتریک درحی می پیوندد تا شرکت تلفن خود را خصوصی کند.

سهام ایلیاد SA تا 62 درصد افزایش یافت و قیمت پیشنهادی نیل 182 یورو بود. بر اساس محاسبات بلومبرگ ، ارزش این قرارداد در حدود 10.85 میلیارد یورو (12.9 میلیارد دلار) است.

ایلیاد بیش از دو دهه پیش بازارهای تلویزیونی کابلی ارزان و خدمات اینترنتی خود را متزلزل کرد. اخیراً تمرکز صنعت بر روی پهنای باند ، موبایل و تلویزیون ترکیبی متمرکز شده است ، و ایلیاد را مجبور کرد سرمایه گذاری شبکه ای خود را دو چندان کند.

ارهان گورس ، تحلیلگر اطلاعات بلومبرگ می گوید: “مخابرات در حال حاضر یک صنعت کم رشد است و ایلیاد نیز به ناچار با آن روبرو خواهد شد.”

توجه DCK: ایلیاد همچنین صاحب ارائه دهنده مرکز داده فرانسوی Scaleway است که خدمات Colocation ، ابر و فلز برهنه را ارائه می دهد.

نرخ بهره پایین باعث شده است که صاحبان مشاغل خود را از بررسی مداوم بازارهای سهام خارج کنند.

دراهی در ماه ژانویه خودروی Altice Europe NV خود را خصوصی کرد ، تا حدی به عنوان راهی برای جلوگیری از بازپرداخت سهام وعده داده شده و هزینه های خود را بر کاهش بدهی و سرمایه گذاری در شبکه متمرکز کند. الیور سامور ، آلمانی نیز در تلاش است تا جوجه کشی فناوری خود Rocket Internet SE را از بازار سهام خارج کند.

سهام ایلیاد تقریباً یک سوم ارزش خود را در 12 ماه گذشته از دست داده است. تحلیلگران New Street Research ارزش منصفانه ایلیاد را 220 یورو در هر سهم اعلام کردند. آنها در یادداشتی می گویند: “اگرچه در واقعیت ، سهامداران به نظر ما با توجه به عملکرد اخیر قیمت سهام مناقصه می کنند.”

این صنعت در سالهای اخیر با توجه به هزینه های هنگفت خود در زمینه شبکه های بی سیم و فیبر 5G ، از بین سرمایه گذاران سهام خارج شده است. در حالی که آنها برای حفظ رقابتی شرکتهای حمل و نقل مورد نیاز هستند ، تنظیم کننده های ملی احتمالاً بازده این سرمایه گذاریها را محدود می کنند.

شیوع همه گیر کار در خانه اهمیت شبکه هایی را که اقتصاد دیجیتالی را هدایت می کنند ، برانگیخته است ، اما سود شرکت های تلفن به دلیل برنامه های داده های قیمت ثابت و رقابت شدید به سختی کاهش یافته است. سهام در رقیب فرانسوی Orange SA ، که به عنوان تنها اپراتور مخابراتی ملی پاک در لیست باقی مانده در فرانسه باقی ماند و 1 درصد افزایش یافت.

Gurses در BI گفت: “ایلیاد خصوصی” ممکن است به تثبیت قیمت بازار در فرانسه کمک کند ، اما “رقابت با رقبای خصوصی همچنین ممکن است ریسک بالای نارنجی را افزایش دهد ، زیرا Altice و Iliad با سرمایه گذاری های شبکه تحت مالکیت خصوصی جسورتر هستند.”

بر اساس داده های گردآوری شده توسط بلومبرگ ، معاملات برای شرکت های اروپایی در زمینه فناوری ، مخابرات و رسانه در دو سال گذشته افزایش یافته است و خریداران موافقت کرده اند که تا سال 2021 حدود 124 میلیارد دلار هزینه کنند و همگام با رکورد سال گذشته باشد. شرکتهای خریداری در سال 2020 حدود 215 میلیارد دلار برای شرکتهای اروپایی در این صنعت پیشنهاد کردند که بیشترین میزان در 20 سال گذشته است.

بر اساس بیانیه روز جمعه ، نیل مالک 71 درصد سهام ایلیاد از طریق شرکت هلدینگ خود است. او برای کمک به تامین مالی خرید ، به بازار اوراق قرضه ناخواسته متوسل می شود. بر اساس پیش نویس آگهی نامه ، وام پل 3.6 میلیارد یورویی از طریق نهاد هلدینگ که توسط BNP Paribas ، Credit Agricole CIB ، JPMorgan و Societe Generale تنظیم شده است ، سرانجام با بدهی با سود بالا جایگزین می شود.

برخی از اسکناس های ایلیاد بدترین روز خود را از زمان فروش کرونا در سال گذشته سپری می کردند ، زیرا ضمانت نامه 650 میلیون یورویی در سال 2024 با 1 درصد کاهش به حدود 100.9 رسید که بزرگترین افت از مارس 2020 است.

تجارت ایتالیایی جدید ایلیاد شروع به سود کرده است و نیل اکنون چشم به لهستان دارد ، جایی که پیشنهاد می شود عملیات Liberty Global Plc را در این کشور به مبلغ 1.9 میلیارد دلار خریداری کند تا تجارت خط ثابت خود را در آنجا گسترش دهد.

نیل در بیانیه ای گفت: “ایلیاد در حال حاضر وارد مرحله جدیدی از توسعه خود می شود که نیازمند تغییرات سریع و سرمایه گذاری های بزرگ است که انجام آنها بعنوان یک شرکت بدون فهرست آسان تر خواهد بود.”